پیامدهای تحریم همچون تروریسم و جنایت جنگی است

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تحریم ها را غیر انسانی، غیراخلاقی و غیرقانونی دانست و گفت: پیامدهای گسترده، ویرانگر و درازمدت آن هم به اندازه تروریسم، وحشیانه و هم به اندازه جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت، جنایتکارانه است.

پیامدهای تحریم همچون تروریسم و جنایت جنگی است

به گزارش خبرنگاران از تسنیم، مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع گرسنگی و قحطی در درگیری ها برگزار گشت، اضافه نمود: برای مقابله با ناامنی غذائی در جهان، رفع محاصره ها و تحریم ها و تقویت همکاری بین المللی ضروری است.

وی ادامه داد: آمارهای جاری از میزان افراد در معرض گرسنگی و ناامنی غذائی در جهان هشدار دهنده و مقابله با این چالش ضرورت و فوریت یافته است.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه نمود: اصل بنیادین باید تضمین تحقق حق غذا برای همه، در همه جا، در همه زمان ها و تحت همه شرایط، چه جنگ و چه صلح، باشد؛ چون رهایی از گرسنگی و سوء تغذیه یک حق مسلم است.

تخت روانچی تاکید کرد: تحقق کامل این حق، مستلزم یک رهیافت جامع و اقدام قاطع در سطوح ملی و بین المللی، به ویژه با تمرکز بر مقابله با کلیه علل ریشه ای ناامنی غذایی و نیز همکاری و کمک مؤثر بین المللی است.

وی در این زمینه بر لزوم تقویت فعالیت های مربوط در مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و همچنین نهادها و کارگزاری های تخصصی ذیربط نظام ملل متحد تأکید کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد یادآور شد: طبق حقوق بین الملل بشردوستانه، تضمین دسترسی غیرنظامیان به غذا در درگیری های مسلحانه و اشغال، الزامی و گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان حربه جنگی نیز ممنوع است.

تخت روانچی تاکید کرد: برای مقابله با ناامنی غذایی حاد ناشی از منازعات، شورای امنیت باید همه طرف های درگیر را به رعایت این اصول ملزم سازد و در عین حال خود شورا نیز نباید تحت هیچ شرایطی تجارت بشردوستانه، به ویژه غذا و دارو را تحریم کند.

وی شرح داد: هیچ امری ضروری تر از رفع فوری محاصره غیرانسانی علیه مردم یمن و برچیده شدن محاصره غیرقانونی غزه نیست.

کننده دائم ایران در سازمان ملل متحد همچنین از اعمال تحریم ها به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد ناامنی غذائی یاد کرد و به نقش تحریم های آمریکا در جلوگیری از دسترسی ایران به غذا، دارو و تجهیزات پزشکی و نیز تضعیف توانایی ایران در مقابله مؤثر با کرونا اشاره کرد.

تخت روانچی اعلام نمود: کشورها نباید از ابزارهای قهریه اقتصادی و سیاسی برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها استفاده کنند و باید حذف فوری تحریم ها به عنوان یک اقدام اساسی در مقابله با ناامنی غذائی مد نظر قرار گیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 244

به "پیامدهای تحریم همچون تروریسم و جنایت جنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای تحریم همچون تروریسم و جنایت جنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید