تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس بزرگترین تونل دست ساز دنیا

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، هر یک از سازه های آبی در منطقه جغرافیایی آناتولی که با آنها روبرو می شویم، جالب تر از دیگری هستند. سفر آب در این سرزمین کهنسال مملو از نمونه های شگفت انگیز است. تمامی تمدن هایی که آناتولی بر آنها آغوش گشوده ابتکارات خود در عرصه های فن آوری، معماری و مهندسی را با سازه های آبی به ثبوت رساندند. آب نماها، کانال های آب، مخازن آب، گرمابه ها و پل ها.. در کلیه این آثار انعکاس ذوق و سلیقه خاصی به چشم می خورد. علم مهندسی پیشرفته که در بعضی از این سازه ها بکار رفته حتی امروزه نیز همگان را به شگفتی وامی دارد. این سازه ها با احتسابات حساس و جزئیات دقیق و با یک دیدگاه دور اندیشانه فراتر از عصر خود ساخته شدند. یکی از این سازه ها نیز تونلی است که می توان آن را به عنوان بزرگترین پروژه وقت توصیف کرد. تونل دست ساز(Vespasianus-Titus) ، یکی از نمونه های یادواره ای مهندسی عهد باستان است.

تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس بزرگترین تونل دست ساز دنیا

تونل دست ساز Vespasianus-Titus در شهرستان امروزی سامانداغ استان حاتای واقع شده است. تونل تیتوس که هزاران برده و سرباز لژیون روم در ساخت آن ایفای نقش نموده، بازتماشامایندگان را به شگفتی وامی دارد. این تونل صرفا با نیروی انسانی و استفاده از ابزارهای ساده ای مانند چکش و اسکنه و حفر کوه ساخته شده است. برای ساخت این تونل کوه بزرگی و صعب العبوری با ابزار و آلات کوچک کنده شد.

درست مانند ضرب المثل معروف ترکی حفر چاه با سوزن این تونل نیز با زحمات و سختی های فراوانی ساخته شد. سلوکیا پیریا یکی از دو شهر بندری مدیترانه شرقی در دوره روم بود که در دوره وسپاسیان امپراطور روم با بلای سیل روبرو گشت. جاری شدن سیلاب های شدید هم این شهر را تهدید نموده و هم آب های سیل با حمل شن ها و ریزه سنگ ها بندر را پر می کرد.

امپراطور وسپاسیان در صدد حل این مسائل بر آمده و دستور داد تا کانالی برای مهار آب سیل باز گردد. اولین و بزرگترین پروژه اصلاح وقت برای مقابله با سیل و مهار طغیان رودخانه ها بدین صورت تهیه و پیاده گشت. بردگان با بیل و کلنگ دست به کار شدند. ولی در مسیر کانال با یک مانع غیرمنتظره روبرو شدند. این مانع همانا کوه موسی بود. تنها راه از میان برداشتن این مانع کندن کوه بود. لذا بین بردگان چکش و اسکنه توزیع شده و دستور داده شد تا تونلی برای عبور آب از وسط آن حفر نمایند. عمر امپراطور وسپاسیان برای تماشا این تونل را نداده و پسرش تیتوس امور ساخت و تکمیل پروژه را دنبال کرد. این تونل پس از ساخت کامل به بلندی یک آپارتمان دو طبقه رسیده و طولش نزدیک به یک و نیم متر بود. حفر یک کوه صرفا با استفاده از آلات و ابزار ساده تا به آن روز بی سابقه بود. روایت است که ساخت تونل مذکور دهها سال و حتی صدها سال طول کشیده است. تونل تیتوس به عنوان بزرگترین تونل در دنیا شناخته می گردد که با دست ساخته شده است. این تونل غول آسا و باور نکردنی امروزه در لیست موقت میراث دنیای یونسکو جای دارد.

تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس یکی از بزرگترین پروژه های متعلق به دو هزار سال پیش از این بوده و به راحتی می توان گفت که یک شاهکار مهندسی بی نظیر وقت بوده است. زیرا با سد، کانال های آب، پل کنده شده در دل صخره و مخازن آب صرفا یک تونل نبوده و با کلیه این عناصر مختص به خود یک سازه یادواره ای بود که از شهر سلوکیا پیریا (Seleukeia Pieria) در مقابل سیلاب ها حفاظت نمود. با ورود به این تونل که چنین به نظر می رسد، کوه را به نیم تقسیم نموده، دچار احساسات متفاوتی شده و گمان می کنید میان دیوارهای بدون پنجره ای هستید که به سوی آسمان سر به فلک کشیده است. راه رفتن در تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس به نوعی تایید زمان است. گویی صدای چکش و اسکنه بردگانی که دو هزار سال پیش در اینجا کار نموده اند، هنوز هم به گوش می رسد. بدون یاد از انسان هایی که صرفا با استفاده از ابزار و آلات ساده یک چنین سازه بی نظیری را خلق کردند، نمی توان سفر به این منطقه را انتها داد. در صد متری تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس غاری تماشای وجود دارد. غار بشیکلی مجتمعی متشکل از گورهای کنده شده در دل صخره هاست. در داخل این غار دوازده گور وجود داشته و با ستون ها و معماری جالب و دکوراسیون سقف خود هر بیننده ای را به شگفتی وامی دارد.

منبع: تی آر تی

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1401 بروزرسانی: 20 آذر 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 867

به "تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس بزرگترین تونل دست ساز دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونل وسپاسیانوس ـ تیتوس بزرگترین تونل دست ساز دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید