عمل آدرنالکتومی به روش لاپاراسکوپی برای اولین بار در کردستان با موفقیت انجام شد

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی در کردستان از انجام عمل آدرنالکتومی (برداشتن توده در غدد فوق کلیه) به روش لاپاراسکوپی برای اولین بار در استان اطلاع داد.

عمل آدرنالکتومی به روش لاپاراسکوپی برای اولین بار در کردستان با موفقیت انجام شد

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از سنندج، عطااله محمدی متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی اظهار کرد: جراحی آدرنالکتومی (برداشتن توده در غده فوق کلیه چپ) در مرکز آموزشی درمانی کوثر سنندج و برای اولین بار در استان به روش لاپارسکوپی با موفقیت انجام شد.

محمدی با اشاره به اینکه این عمل اولین جراحی به وسیله لاپاراسکوپی در استان کردستان است، اظهار داشت:روز شنبه 24 مهر جاری خانمی 44 ساله با درد شکمی به بیمارستان مراجعه نمود و در آنالیز ها توده 7 سانتیمتری در غده فوق کلیه سمت چپ تشخیص داده شد که non functional بود و سریع تحت عمل جراحی آدرنالکتومی لاپاراسکو پی نهاده شد.

او افزود: در این روش برای بیماران، چند ساعت بعد از عمل رژیم مایعات خوراکی آغاز شده و روز بعد از بیمارستان ترخیص می شوند.

متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی بیان نمود: این عمل با دستگاه لاپاراسکوپی، با ایجاد چهار سوراخ کوچک در جدار شکم و به وسیله آن ها ابزار های جراحی لاپاراسکوپی را وارد حفره شکم نموده و تحت دید دوربین لاپاراسکوپی، جراحی انجام می گردد.

محمدی یادآور شد: در این روش درد و عوارض بعد از عمل نسبت به روش باز بسیار کمتر و بازگشت به کار و زندگی زودتر صورت می گیرد.

او افزود:جراحی برداشتن غده فوق کلیوی برترین روش برای بیمارانی است که دارای تومور های فوق کلیوی و دارای ترشح هستند، هورمون های اضافی ترشح می کنند و تومور های آدرنال اولیه که بدخیم به نظر می رسند را ایجاد می کنند.

متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی با اشاره به اینکه بیشتر تومور های غدد فوق کلیه با یک عمل جراحی به نام آدرنالکتومی لاپاروسکوپی قابل برداشتن است، افزود: در تعداد کمی از بیماران ممکن است لازم باشد که یک آدرنالکتومی لاپاروسکوپی به آدرنالکتومی باز تبدیل گردد که جراح در این صورت قبل از عمل توضیحات لازم را به بیمار توضیح می دهد.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 549

به "عمل آدرنالکتومی به روش لاپاراسکوپی برای اولین بار در کردستان با موفقیت انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمل آدرنالکتومی به روش لاپاراسکوپی برای اولین بار در کردستان با موفقیت انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید