قوانین داخل هواپیما

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، در هنگام سفر با هواپیما اصول و نکات مهمی را باید بدانیم که به عنوان قوانین داخل هواپیما در سفرهای هوایی در تمام جهان شناخته می شوند. تجربه سفرهای هوایی اغلب در باورها پیچیدگی و متفاوت بودن سفرها را دارد و ممکن است تمامی سفرهای هوایی شما مثل هم نباشد. سفر هوایی مانند انواع سفرهای دیگر قوانین و اصولی دارند که با آشنایی با این قوانین می توانید رفتار مناسبی در طول سفر خود داشته باشید. اگر برای اولین بار قصد خرید بلیط هواپیما را برای سفر دارید یا بارها با هواپیما سفر نموده اید باید قوانین و اصول را هر چند که ساده اما بسیار مهم در خصوص رفتار در فرودگاه و داخل هواپیما بدانید. در این مطلب شما را با این اصول آشنا می کنیم.

قوانین داخل هواپیما

کم شدن نور کابین از قوانین داخل هواپیما

کم کردن نور کابین در هنگام برخاستن هواپیما یکی از استانداردهای ایمنی در حساس ترین لحظات پرواز و از قوانین داخل هواپیما است. کم کردن نور کابین یکی از معیارهای ایمنی است که چشم مسافران را سریعتر در مواقع تخلیه اظطراری با نور محیط تطبیق می دهد. این نورها برای تطبیق با محیط بیرون طراحی شده، تا در هنگام شرایط اضطراری، اگر نور داخل کابین خاموش شود، چشمان مسافران به نور تنظیم شده عادت کند، و احتیاجی نیست که صبر کنید تا چشمان شما به تاریکی یا روشنایی احتمالی عادت کند. همین چند ثانیه برای نجات جان شما بسیار مهم و حیاتی است، نور کابین مثل نور شب و یا صبح زود یا نور هنگام غروب خورشید است. در هنگام حادثه باید چراغ های داخل کابین خاموش شوند، نور کم باعث می شود علامت خروج را راحت تر پیدا کنید. در هنگام خروج از هواپیما اگر هوا تاریک باشد، باعث می شود زمان کوتاهی دچار اختلال دید شوید، کم کردن نور کابین باعث شده تا چشمانتان به نور تاریک عادت کند و مسئله ای برای دید شما پیش نیاید.

خاموش کردن وسایل الکترونیکی هنگام پرواز از دیگر قوانین داخل هواپیما

خاموش کردن موبایل و وسایل الکترونیکی هنگام پرواز از دیگر قوانین داخل هواپیما است که در طول پرواز باید رعایت کنیم. ممنوع بودن استفاده از موبایل در طول پرواز ضرروی است و اگر بخواهید از گوشی خود در هنگام پرواز بهره ببرید، باید آن را در حالت پرواز یا در شرایط Airplane Mode قرار دهید.

مهم ترین دلیل این است که سیگنال موبایل باعث ایجاد اختلال در کار هواپیما می شود و بعضی مواقع این اختلالات جبران ناپذیر است. امروزه به دلیل فناوری های پیشرفته در سرویس های بعضی از شرکت های هواپیمایی به طور گسترده از تبلت و موبایل و هر وسیله ارتباطی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و مسئله ای ایجاد نمی شود. بعضی از شرکت های هواپیمایی پیشرفته به مسافران خود اعلام نمی نمایند وسایل ارتباطی و وسایل الکترونیک که دارای امواج صوتی و رادیویی هستند را در حین پرواز خاموش نمایند، البته توجه داشته باشید این شرایط همیشگی نیست و ممکن است در بیشتر زمان ها به علت تداخل سیگنال های الکترومغناطیسی و صوتی اعلام شود مسافران موبایل و تبلت و وسایل الکترونیکی خود را خاموش نمایند و یا در حالت پرواز قرار دهند.

تکان خوردن هواپیما در بعضی مواقع

در طول سفر خود ممکن است تکان های هواپیما را احساس کنید و این باعث رعب و وحشت شما شود، اما باید بگوییم که نگران نباشید. مهمانداران به شما اطمینان می دهند این اتفاق زمانی رخ می دهد که هواپیما خلاف جهت باد حرکت می نماید. اگر زمانی هواپیما تکان های شدید داشته باشد و حرکات نامنظم از خود نشان دهد ضربان قلب تند تند و ترس بر مسافران غلبه می نماید، معمولا دلیلی برای ترس وجود ندارد و باید سعی کنید در این لحظه ها خودتان را کنترل کنید. زمانی که هواپیما تکان می خورد می توانید تمرکز داشته باشید، مثلا سعی کنید نوشته ای را با دست مخالف خود بنویسید چون باعث می شود افکار ترس را از شما دور کند. یکی از کارهای دیگر این است که یک نی در داخل دهان خود بگذارید و نفس بکشید به دلیل این که جریان هوا محدود می شود شما نمی توانید نفس نفس بزنید و در نتیجه آرامش به شما بر می شود.

از مهم ترین قوانین داخل هواپیما، نشستن بر روی جایگاه قبل از باز شدن درب هواپیما است

از مهم ترین قوانین داخل هواپیما، نشستن بر روی جایگاه قبل از باز شدن درب هواپیما است. همه ما عادت داریم در هنگام نشستن هواپیما در فرودگاه، زودتر از هواپیما خارج شویم، اما در نظر داشته باشید که صبر کردن شما در این مرحله بسیار مهم است. این امکان وجود دارد که خلبان مانعی را سر راه ببیند و بخواهد ترمز کند، اگر شما در هواپیما ایستاده باشید باعث می شود تعادلتان را از دست بدهیدو دچار مشکل شوید. حتما به این موضوع مهم توجه خاص داشته باشید و کمی شکیبا باشید تا مهماندار به شما اجازه نداده از روی جایگاه خود بلند نشوید و با آرامش از هواپیما بیرون بیایید.

مقررات بار همراه مسافر از دیگر قوانین داخل هواپیما

مقررات بار همراه مسافر از دیگر قوانین داخل هواپیما است که باید در خصوص آن بدانید. وسایلی که هر مسافر می تواند با خود به داخل کابین ببرد، وسایل شخصی، پول، جواهرات، اقلام با ارزش و مدارک است، شما نمی توانید وسایل شکستنی و تیز و برنده را به داخل کابین هواپیما ببرید. توجه داشت باشید لوسیون ها و کرم های آرایشی که جحم بیشتر از 100 میلی دارند را نمی توانید به داخل کابین هواپیما ببرید. اگر قصد دارید مواد خوراکی را با خود به سفر ببرید، انتقال مواد غذایی یخ زده و مواد روغنی و مواد اسیدی مثل آب لیمو و مواد چسبنده مثل خرما و عسل به داخل کابین ممنوع است. برای بردن ساک دستی به داخل کابین هواپیما باید ساک در محفظه مخصوص در بالای سر مسافر قرار گیرد و حداکثر وزن مجاز برای مسافرین کلاس عادی 5 کیلوگرم است. هر مسافر می تواند فقط یک بسته به داخل کابین هواپیما ببرد. کل باری که شما مجاز هستید با خود به همراه داشته باشید75 کیلوگرم است و نباید در ابعادی که از پشت جایگاه تجاوز کند باشد، اگر بخواهید بار خود را بر روی جایگاه بگذارید باید هزینه پرداخت نمایید و حداکثر تعداد جایگاه های خریداری برای هر مسافر 3 جایگاه است.

به این نکته توجه داشته باشید کلیه خطوط هواپیمایی هیچگونه مسئولیتی در مقابل گم شدن اقلام با ارزش مثل جواهرات، وجه نقد، مدارک شناسایی شما ندارند. توصیه می شود این گونه مدارک و اشیاء مهم را درون کیف دستی همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید و یا می توانید به قسمت پذیرش بار مراجعه نموده و این گونه وسایل را بیمه کنید.

مقررات بار مسافر در قسمت بار هواپیما

جامه دان به کلیه کالاها و سایر اموالی گفته می شود که مسافران در صورت احتیاج با خود حمل می نمایند، توجه داشته باشید در هنگام تحویل جامه دان خود در قسمت پذیرش به هیچ عنوان جامه دان مسافران دیگر را قبول نکنید، زیرا این امر باعث به خطر انداختن ایمنی پرواز می شود. به منظور پیشگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی توصیه می شود از پذیرفتن جامه دان مسافران خودداری کنید.

هنگام تحویل جامه دان به کانتر پذیرش حتما مشخصات خود را مثل نام و نام خانوادگی، تلفن، آدرس و پست الکترونیکی را به زبان انگلیسی بنویسید و به جامه دان خود متصل کنید. هنگامی که جامه دان را تحویل می دهید یک برچسب رسید دریافت می کنید، رسید را در جای مطمئن بگذارید تا در هنگام تحویل دچار مشکی نشوید.

هنگام تحویل در ایستگاه مقصد توجه داشته باشید که جامه دان خود را تحویل گرفته اید، به دلیل تشابه جامه دان ها ممکن است آن را اشتباهی تحویل بگیرید. در درجه اول حتما برچسب جامه دان را با رسید خود چک کنید. در صورتی که آسیب دیده باشد و یا دست زده شده و یا مفقود گشته حتما مراتب را سریعا قبل از خروج فرودگاه به واحد امور جامه دان اطلاع دهید.

مقررات حمل از جمله دیگر قوانین داخل هواپیما

حمل حیوان

حمل هر گونه حیوان زنده طبق قوانین داخل هواپیما ممنوع است و در انبار بار هواپیما بر اساس قوانین و مقررات صورت می گیرد. توجه داشته باشید که حمل انواع حیوانات و پرندگان باید دارای مدارک معتبر، مثل کارت بهداشت و کارت واکسیناسیون و دیگر مدارکی که مد نظر کشور مقصد است، به همراه خود داشته باشید. حمل حیوانات در بار هواپیما مشمول پرداخت هزینه می شود.

حمل کالای خطرناک در قوانین داخلی هواپیما

کالای خطرناک، به اقلامی گفته می شود که سلامت و ایمنی مسافران و هواپیما را به خطر می اندازد. اینگونه وسایل با توجه به دستورالعمل های سازمان بین المللی هواپیما کشوری اکیدا ممنوع است. مواردی که شما نمی توانید با خود حمل کنید مواد رادیو اکتیو، کبریت و فندک، مواد منفجره و ترقه، باطری اسیدی، جیوه، آبلیمو و ترشی، مواد رنگ بر و پر اکسیدهای عالی، گاز بوتان، مواد سمی، نفت و بنزین، بسته های نایلونی، آهن آلات و کارت های بسته بندی شده هستند.

نکات بار همراه مسافر پس از تحویل در قوانین داخل هواپیما

نکات بار همراه مسافر پس از تحویل در قوانین داخل هواپیما را با هم مرور می کنیم. اگر جامه دان شما دچار خسارت شده باشد برای جبران خسارت بر حسب وزن آن، نه بر اساس میزان ارزش واقعی اعمال خسارت انجام می شود. در صورت داشتن وسایل باارزش آن را در کیف دستی خود قرار دهید، و یا می توانید به واحد بار مراجعه کنید و بار مورد نظر را بیمه کنید.

در صورتی که جامه دان شما آسیب دیده باشد و یا مفقود شده باشد، به شرکت هواپیمایی در ترمینال مراجعه کنید تا پیگیر آن شوند.

2+

منبع: دلتابان
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 77

به "قوانین داخل هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین داخل هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید