بازسازی قلعه بدلبو، یکی از قلاع تاریخی ارومیه

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از بازسازی قلعه بدلبو که یکی از قلاع تاریخی ارومیه است، اطلاع داد. جلیل جباری اظهار کرد: یکی از اولویت های بازسازیی این اداره کل در سال 98 بازسازی قلعه بدلبوی ارومیه واقع در روستایی به همین نام است که کار بازسازی آن از حدود یک ماه پیش آغاز شده است.

بازسازی قلعه بدلبو، یکی از قلاع تاریخی ارومیه

وی در مورد جزئیات این پروژه گفت: طی بازدیدی که حدود یکسال پیش از این بنای تاریخی بعمل آمد و با توجه به اهمیت این بنا و بعلاوه زیبایی های خاص معماری که در آن مشهود بود، این اداره کل تمایل خود را برای بازسازی و بازسازی آن به اطلاع مالک حقیقی بنا رساند.

جباری اضافه نمود: با پیگیری های بعمل آمده و حسب ضرورت های موجود، بازسازی قسمت های اصلی و خارجی بنا که بیشتر در معرض آسیب نهاده شده از سوی این اداره کل در اولویت نهاده شد و پس از تهیه طرح کارشناسی، کارگاه بازسازیی آن از حدود یک ماه پیش آغاز به کار نموده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اضافه نمود: در مجموع حدود یک میلیارد ریال برای بازسازی این قلعه اختصاص یافته که برای خرید مصالح، اجرای عملیات حفاظتی در نمای اصلی بنا، ساماندهی و بازسازی بخشی از دیوار آجری محوطه و حفاظت اضطراری برج قلعه هزینه می گردد.

قلعه تاریخی بدلبو ارومیه یکی از آثار تاریخی این شهرستان است و هدف از ایجاد آن حفاظت از شهر ارومیه و استقرار فوج افشار بود.

این قلعه تاریخی در 14 کیلومتری جاده سرو و در محال نازلو چای واقع و به احتمال زیاد قلعه به خاطر جلوگیری از مزاحمت اشرار در دوره حکمرانی شجاع الدوله برادر اقبال الدوله حاکم ارومیه و مصادف با سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده است.

این قلعه از بخش های مختلفی شامل ساختمان های پیرامون، عمارت اصلی، برج و بارو تشکیل شده و مصالح بکاربرده شده درآن نیز بیشتر از ملات چینه گلی، خشت، آجر و سنگ است.

قلعه تاریخی بدلبو به مرور زمان به دلیل عدم استفاده و بعلاوه فرسایش طبیعی و دخل و تصرفات انسانی دچار آسیب شده و بخش هایی از آن از بین رفته است.

این مجموعه تاریخی دارای وسعتی بیش از 16 هزار مترمربع بوده و منظره و محیط پیرامون آن دارای جاذبه های بصری زیبایی از باغات انگور و سیب است و از هوایی سالم و پاک برخوردار می باشد.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 889

به "بازسازی قلعه بدلبو، یکی از قلاع تاریخی ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی قلعه بدلبو، یکی از قلاع تاریخی ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید