نمایش سه مستند ایرانی در بخش مستند زیر ذره بین

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، تهران (پانا) - مستندهای ایرانی ایساتیس، روزگار بلور و زمزمه های گمشده در دوردست در بخش مستند زیر ذره بین سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به روی پرده می رود.

نمایش سه مستند ایرانی در بخش مستند زیر ذره بین

به گزارش ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، مستندهای بلند ایساتیس به کارگردانی علیرضا دهقان، روزگار بلور به کارگردانی امیر فرض الهی و زمزمه های گمشده در دوردست به کارگردانی منصور فروزش سه مستند بلند ایرانی هستند که در بخش مستند زیر ذره بین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور خواهند داشت.

ایساتیس به کارگردانی علیرضا دهقان، روایتی 75 دقیقه ای از دست های مردمانی است که از خاک کیمیا ساختند و از نیستی به هستی رسیدند. داستانی کهن از منزلت حقیقی آب؛ از اندیشه های نو در رانش آب. داستان پرفراز و نشیب شهری که قرن هاست چون عقیق بر دل خاک خشک و خالی کویر می درخشد. داستان گفت وگوی مهربان ادیان و عطر ایمان و سفری به درازای هزاران سال در دل کویر این سرزمین کهن، روایتی که راویانش آب، باد، آتش و خاکند.

علیرضا دهقان دارای مدرک کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه هنر و مدرس دانشگاه، فعالیت فیلمسازی خود را از سال 1381 در انجمن سینمای جوانان ایران شروع کرد و تا به امروز ساخت 17 فیلم کوتاه و مستند را در کارنامه حرفه ای خود دارد که جوایز متعددی را از جشنواره های داخلی و بین المللی برای فیلم های اوسیا، بی گدار، التیام، آرامش در سنگ، روز بیست و هفتم، نخل درخت زندگی و ... کسب نموده است.

روزگار بلور به کارگردانی امیر فرض الهی هم روایتی 90 دقیقه ای از زندگی حرفه ای محمد بلوری روزنامه نگار پیشکسوت و پدر حوادث نویسی در مطبوعات ایران است.

امیر فرض الهی دارای مدرک لیسانس علوم ارتباطات اجتماعی، روزنامه نگار و منتقد سینمایی و همچنین نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینمای مستند است. از مهم ترین آثار این فیلمساز می توان به فیلم های این روزگار من است، شهرآشوب، شاعران مشروطه و پشت نویسی اشاره نمود.

زمزمه های گمشده در دوردست به کارگردانی منصور فروزش، مستندی 60 دقیقه ای است که در آن گروهی از پناه جویان ایرانی و افغانستانی راجع به شرایط خود در کمپ صربستان سخن می گویند.

منصور فروزش فیلمساز ایرانی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه الته مجارستان است. فروزش علاوه بر ساخت چندین قسمت مستند تلویزیونی، 7 فیلم کوتاه داستانی و 2 فیلم بلند مستند در کارنامه دارد. داوری در جشنواره های بین المللی و نوشتن نقد و یادداشت برای رسانه های سینمایی از دیگر فعالیت های منصور فروزش است.

سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما در تهران برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 358

به "نمایش سه مستند ایرانی در بخش مستند زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش سه مستند ایرانی در بخش مستند زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید