چشمه پلکانی نیوک؛از زیباترین پدیده های زمین شناسی در یزد، عکس

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، سنگاب اشنیز ندوشن یکی از پدیده های بسیار زیبای استان یزد است که می توان آن را نمونه بسیار کوچک باداب سورت مازندران دانست.

چشمه پلکانی نیوک؛از زیباترین پدیده های زمین شناسی در یزد، عکس

سنگاب هایی که به دلیل داشتن املاح مختلف نمکی،گوگردی و آهن، طی میلیون ها سال به صورت رسوبات سفیدرنگ آهکی مطبق و پلکانی تشکیل شده اند.

محدوده اثر طبیعی چشمه های دره آب شور ندوشن و آبشار آن شامل تعدادی چشمه است که در طول محدوده دره مجاور آن پراکنده اند. چشمه ها به دلیل آبدهی بسیار متفاوت بوده و چشمه های اصلی که تعداد آنها بالغ بر سه چشمه است، در بالادست و تقریباً مرتفع ترین بخش راستا قرار گرفته اند.

سنگاب اشنیز ندوشن یکی از پدیده های بسیار زیبای استان یزد است

چگونه برویم؟

چشمه های دره آب شور موسوم به سنگ آب های ندوشن واقع در روستای نیوک ندوشن از توابع شهرستان میبد و در 13 کیلومتری جاده ندوشن به میبد واقع شده است.

بهترین راستا از یزد جهت رسیدن به این منطقه، حرکت از جاده فولاد است. پس از حدود 55 کیلومتر حرکت در جاده فولاد به پایان این جاده می رسید و وارد جاده ای می شوید که میبد را به ندوشن متصل می کند. با رسیدن به این تقاطع باید به سمت چپ بپیجید که در ابتدای آن روستای نیوک مشاهده می شود.

حدود 5 کیلومتر بعد از این روستا، مسجد ابوالفضل در سمت چپ جاده واقع شده است. می توانید در کنار همان مسجد ماشین را پارک کنید و ادامه راستا را به سمت تپه ها پیاده روی کنید یا حدود 1.5 کیلومتر دیگر در امتداد جاده ادامه دهید و سپس در کنار جاده ماشین ها را پارک کنید. سمت چپ جاده تپه هایی با رنگ نسبتا متفاوت مشخص است .

بعد از حدود 25 دقیقه پیاده روی، با عبوراز این تپه ها به دامنه کوه های کوچک می رسید. پس از آن به سمت راست حرکت کنید. وجود آبراه های آهکی نشانه ای از دنبال کردن راستا به سمت مقصد است. کمی در این قسمت شیب به سمت بالاست که باید آن را ادامه دهید. پس از حدود 20 الی 30 دقیقه پیاده روی، شکافی در دل کوه نمایان می شود که همان شکاف سنگاب هاست.

فقط باید بسیار دقت شود تا صعود از این قسمت باعث خرابی سنگاب ها نشود و به هیچوجه بر لبه های حوضچه ها قدم گذاشته نشود!

محدوده اثر طبیعی چشمه های دره آب شور ندوشن و آبشار آن شامل تعدادی چشمه است

ویژگی های سنگاب ندوشن

داشتن خواص درمانی و رفع امراض پوستی، وجود جریان آب تقریباً دائمی در دل بیابان های یزد، زیبایی خیرکننده این اثر در تمام فصول سال، برخورداری از وسعت و فضای مناسب جهت حفاظت، اکوسیستم حساس و شکننده، دارا بودن مهمترین چشمه های آهکی با رسوب گذاری حوضچه ای و پلکانی در ایران مرکزی و پدیده های جذاب کارستی و ژئوتوریسمی در کوه های اطراف، از جمله ویژگی های این اثر طبیعی ملی است.

احداث معدن در نزدیکی چشمه

به تازگی معدنی در فاصله بسیار کوتاهی از این چشمه ها در حال احداث و در مرحله تجهیز کارگاه است که می تواند با توجه به تجربه های مشابه در مکان هایی که معدن واگذار شده است، به مرور زمان باعث تغییر راستا آب چشمه و خشک شدن آب بین سنگاب ها شود. برش هایی که برای بهره برداری از معدن در زمین داده می شوند، مهم ترین دلیل تغییر راستا آب چشمه و تخریب و خشک شدن آن عنوان می شود.

عبور ماشین های معدنی از کنار و حتی روی این سنگاب ها و لرزه هایی که این ماشین های سنگین بر سنگاب ها وارد می کنند و نشستن غبار و گرد و خاک روی سنگاب ها از دیگر خطراتی است که این چشمه ها را تهدید می کند. سنگاب هایی که اگر شکسته و تخریب شوند دیگر قابل بازگشت نخواهند بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 95

به "چشمه پلکانی نیوک؛از زیباترین پدیده های زمین شناسی در یزد، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "چشمه پلکانی نیوک؛از زیباترین پدیده های زمین شناسی در یزد، عکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه پلکانی نیوک؛از زیباترین پدیده های زمین شناسی در یزد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید