گردشگری خلاقانه؛ کلید توسعه گردشگری قزوین است

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، یک فعال #جهانگردی گفت: ما می توانیم طرح هایی را در #قزوین به عنوان پایلوت اجرا کنیم و جهانگردی خلاقانه در کشور را رواج دهیم؛ جهانگردی خلاقانه علاوه بر اینکه باعث جذب جهانگرد می گردد، پرسود و پربازده است و منافع مالی زیادی دارد، از طرفی احتیاج به زیرساخت کلان ندارد و با هزینه اندک می گردد اجرا کرد.

گردشگری خلاقانه؛ کلید توسعه گردشگری قزوین است

به گزارش دنیای سفر علیرضا خدابخش در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا توضیح داد: امروزه در اغلب کشورها، صنعت جهانگردی یکی از منابع مهم مالی محسوب می گردد؛ اگر جهانگردی موردتوجه قرار بگیرد عایدی خوبی حاصل می گردد همان طور که اخیراً در خبرها منتشر شد عایدی یکی از استان های ترکیه از محل جهانگردی دو برابر عایدیهای نفتی ایران است.

وی اضافه کرد: در سال های گذشته جلسات مختلفی در حوزه توسعه جهانگردی در کشور برگزار شده اما خروجی خاصی نداشته و اغلب حرف هایی که مطرح شده عملی نشده است؛ در حال حاضر رویکرد توسعه جهانگردی در کشور ما سرمایه گذاری در بخش میراث گذشتگان یعنی بناهای تاریخی و ابنیه است.

این فعال جهانگردی اعلام کرد: آثار تاریخی از گذشتگان برای ما به جای مانده است و در حال حاضر سرمایه های اصلی جهانگردی ما محسوب می شوند به طوری که اندک صنعت جهانگردی که در کشور وجود دارد نیز به واسطه وجود همین آثار گذشتگان است.

خدابخش اظهار کرد: در این حوزه خلاقیتی وجود ندارد و می توان گفت آثار خلاقانه تازهی ساخته نشده است که بتوانیم برای آیندگان به جای بگذاریم درواقع هر چه هست از گذشته داریم؛ برای توسعه صنعت جهانگردی و آنچه که ما باید ایجاد کنیم راهکارهای مختلفی عنوان می گردد برای مثال ساخت هتل ها، اقامتگاه ها و ایجاد سرورهای ارتباطی بین شهرهای مختلف، این موارد و آماده سازی بسترها خوب است اما برای توسعه جهانگردی کافی نیست.

وی اظهار داشت: مسئله این است که این ایده ها به علت این که جزو کارهای بزرگ و طولانی مدت است اصولاً در کوتاه مدت انجام نمی گردد چراکه به برنامه ریزی و سرمایه گذاری کلان احتیاج دارد، از طرفی باید سرعت توسعه جهانگردی را با پروژه های خلاقانه افزایش دهیم، سال های زیادی است که مسئله ساخت هتل تازه یا ساخت فرودگاه در قزوین مطرح شده اما صرفاً در حد حرف به جای مانده است، یا احتیاج به بستر کلانی دارد که در بلندمدت جواب می دهد.

خدابخش اعلام کرد: به نظر می رسد باید سراغ راهکاری برویم که سایر کشورها سراغ آن رفته اند، ما می توانیم طرح هایی را در قزوین به عنوان پایلوت اجرا کنیم و جهانگردی خلاقانه در کشور را رواج دهیم؛ جهانگردی خلاقانه علاوه بر اینکه باعث جذب جهانگرد می گردد، پرسود و پربازده است و منافع مالی زیادی دارد، از طرفی احتیاج به زیرساخت کلان ندارد و با هزینه اندک می گردد اجرا کرد.

وی بابیان اینکه قزوین در حوزه جهانگردی خلاقانه گام هایی برداشته است، توضیح داد: نمونه خانه های رنگی که راستای رودخانه نواب اجراشده نمونه ضعیفی از جهانگردی خلاقانه است بااین حال مورد استقبال ساکنین شهر و جهانگردان نهاده شد، نمونه های دیگری از این کارها را می توان اجرا کرد.

این فعال حوزه جهانگردی اظهار داشت: نمونه های زیادی می توان در قزوین اجرا کرد برای مثال در نقاط مختلف جهانگردی و حتی سطح خیابان ها می توانیم کد کیو آر (QR) بر روی زمین نقاشی کنیم، جهانگرد هنگام عبور از خیابان می تواند کد را با تلفن همراه اسکن کند و بلافاصله بعدازآن تاریخچه خیابان یا بنا در قالب طرح های دوبعدی و سه بعدی را روی گوشی اش ببیند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از نمونه های قابل اجرا تور باغستان است، ظرفیت این کار در قزوین وجود دارد می توانیم مسیرهای مجاز برای باغستان ایجاد کنیم و تورهای جهانگردی را برای بازدید از باغستان جذب کنیم.

خدابخش یادآور شد: جهانگردی خلاقانه هزینه زیادی ندارد برای مثال در سفر به یکی از کشورها نمونه ای را دیدم که صرفاً یک خانه را به صورت کج طراحی کردند؛ یعنی خانه کج ساخته شده و راه پله، دیوارها، زمین و نمای بیرون کج بود در عین اینکه ایده ساده ای بود جهانگردان زیادی به خودش جذب نموده بود، برای ورود به خانه باید بلیت تهیه می کردید بنابراین ازنظر مالی نیز عایدی خوبی ایجادشده چراکه کاری خلاقانه و مبتکرانه بود.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از منابع عایدیی جهانگردی خلاقانه، برگزاری فستیوال ها و جشنواره هایی مختص قزوین است برای مثال می توان برای یک محصول کشاورزی یا آداب ورسوم خاصی جشنواره برگزار و جهانگرد جذب کنیم.

این فعال جهانگردی اعلام کرد: نمونه دیگری از جهانگردی خلاقانه در یکی از کشورها یک پارک بود که بسیار مورد استقبال جهانگردان واقع می شد و بلیت فروشی در آن صورت می گرفت؛ در زمین پارک لوله های آب دارای خروجی مخفیانه به کار گذاشته بودند و عابر را به چالش می کشاندند، ممکن بود هنگام قدم زدن آب پاشی اتفاق بیفتد، درواقع ممکن بود عابر از مکانی عبور کند که از آن لوله آب خارج گردد، جهانگردان زیادی می آمدند که کشف نمایند که در پارک در کدام قسمت لوله کار گذاشته شده است.

وی یادآور شد: کارهای خلاقانه را می توان به راحتی و با بودجه کم اجرا کرد، در این راستا پیشنهاد می گردد کمیته ای تشکیل گردد و در خصوص آن برنامه ریزی صورت بگیرد، کارهای خلاقانه احتیاج به تبلیغ ندارند و خودشان جهانگرد را جذب می نمایند.

خدابخش تأکید کرد: در حال حاضر متولی خاصی برای خانه خلاقیت وجود ندارد، اگر به میراث فرهنگی بگوییم می گوید وظیفه من حفظ بناهای تاریخی است درحالی که نام سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی است، مدیریت شهری نیز این مسئولیت را نمی پذیرد تا زمانی که هردوی این سازمان ها مسئولیت ها را بر دوش نگیرند اتفاقی رخ نمی دهد.

وی یادآور شد: باید کارگروهی تشکیل گردد و خیلی سریع طرح های موجود را در سطح شبکه پیاده سازی و اجرا نمایند، برای توسعه جهانگردی خلاقانه می توان از ظرفیت مردم و سازمان های مردم نهاد استفاده کرد تا آن ها نیز ایده های خود را مطرح نمایند، هرجایی که از مردم یاری گرفتیم و از حاکمیت و دولت کار را دور کردیم نتیجه بهتری حاصل شده است برای مثال در فضای مجازی افرادی که به عنوان اینفلوئنسر مشغول هستند در ترویج لهجه قزوینی پیروز تر از سازمان های متولی که از قضا بودجه زیادی دارند، عمل کردند، مسئولین اگر همت نمایند جهانگردی خلاقانه در قزوین اجرایی می گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 667

به "گردشگری خلاقانه؛ کلید توسعه گردشگری قزوین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری خلاقانه؛ کلید توسعه گردشگری قزوین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید