ابراز نگرانی مجدد آمریکا و اروپا از تداوم تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در ایران

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی مستقر در وین بار دیگر از اقدام ایران در تعلیق پروتکل الحاقی که از روز 23 فوریه (پنجم اسفندماه) اجرایی شده است، ابراز نگرانی کردند.

ابراز نگرانی مجدد آمریکا و اروپا از تداوم تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا در سازمان های بین المللی مستقر در وین طی بیانیه های جداگانه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از اقدام ایران در تعلیق پروتکل الحاقی و آنچه تداوم نقض برجام از سوی ایران خواندند، ابراز نگرانی کردند.

نماینده اتحادیه اروپا طی بیانیه ای که متن آن در پایگاه اطلاع رسانی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده است، گفت: اتحادیه اروپا عمیقاً از تصمیم ایران برای تعلیق اجرای اقدامات شفاف نماینده تصریح شده در برجام از جمله پروتکل الحاقی که اجرای آن از روز 23 فوریه 2021 [5 اسفند 1399] تعلیق شده است، نگران است. این اقدام دسترسی و نظارت آژانس بر تأسیسات و فعالیت های هسته ای و اطلاعات مربوط به آنها را به میزان چشمگیری کاهش داده است.

اتحادیه اروپا در این بیانیه همچنین مراتب نگرانی عمیق خود از آنچه تداوم نقض برجام از سوی ایران خوانده است را ابراز داشته و از رسیدن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به 16 برابر سقف مشخص شده در برجام، غنی سازی اورانیوم در سطح 60 درصد، نصب و راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته و فراوری بیش از 2 کیلوگرم فلز اورانیوم، به عنوان مصادیق نقض برجام از سوی ایران نام برده است.

این در حالی است که ایران همه این اقدامات را مطابق بند 36 برجام و در پاسخ به کوتاهی طرف های اروپایی از عمل به تهداتشان در برجام پس از خروج آمریکا از این توافق انجام داده و تأکید نموده است که در صورت اجرای کامل برجام از سوی طرف های دیگر حاضر است اجرای تعهدات هسته ای خود را از سر گیرد.

علاوه بر اتحادیه اروپا، نمایندگی آمریکا نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین نیز طی بیانیه ای در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما قویاً از ایران می خواهیم که از هرگونه اقدامی که از جمع آوری اطلاعات یا دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به اطلاعات لازم جلوگیری می نماید، بپرهیزد. چنین اقداماتی به طور جدی باعث پیچده شدن کوشش های برای دستیابی به یک تفاهم در راستای بازگشت ایران به تعهداتش ذیل برجام در مقابل بازگشت ایالات متحده به برجام خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز آدینه در گزارشی مدعی شد که انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا قصد ندارند در نشست جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین -که از روز دوشنبه هفته جاری شروع شده و تا روز آدینه ادامه خواهد یافت- بحث صدور قطعنامه علیه ایران را دنبال نمایند.

با این حال، یک دیپلمات غربی در تبادل نظر با رویترز بر ضرورت صدور بیانیه های قوی علیه ایران از سوی طرف های غربی تأکید کرد.

آمریکا و تروئیکای اروپایی پیش از این نیز در اواسط اسفندماه بحث صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور اعمال فشار بر ایران مطرح نموده بودند، اما در نهایت مجبور به عقب نشینی شدند و صرفاً به صدور بیانیه اکتفا کردند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 366

به "ابراز نگرانی مجدد آمریکا و اروپا از تداوم تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی مجدد آمریکا و اروپا از تداوم تعلیق اجرای پروتکل الحاقی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید