ایلان ماسک: انسان هرگز به مریخ نمی رود

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، طرفداران اسپیس ایکس(SpaceX) در ایالات متحده و سراسر جهان منتظر تماشای اولین سفر آزمایشی فضاپیمای این شرکت به نام SN9 در روز پنجشنبه بودند اما تنها چیزی که دیدند یک فضاپیمای بزرگ بود که ثابت بر روی سکوی پرتاب مانده بود.

ایلان ماسک: انسان هرگز به مریخ نمی رود

دقایقی بعد از لغو پرتاب، ایلان ماسک مدیر عامل این شرکت در توییتر خود، اداره هوانوردی فدرال(FAA) را برای قوانینش در مورد پرتاب فضاپیما که مجوز پرتاب آزمایشی به اسپیس ایکس را نداده بود مورد انتقاد قرار داد.

ماسک نوشت: بخش فضایی اداره هوانوردی فدرال برخلاف بخش هواپیمایی آن که خوب است، ساختار نظارتی کاملا نامناسبی دارد. قوانین آنها برای تعداد کمی پرتاب در سال از چند مرکز دولتی مناسب است و با این قوانین، بشر هرگز به مریخ نخواهد رفت.

این اداره زمانی که ماسک عصبانیتش را در فضای مجازی ابراز می کرد سکوت کرد اما بخش فضایی آن به دیلی میل گفت: ما پیش از تصویب پرواز آزمایشی بعدی، برای حل مسائل ایمنی مهم با اسپیس ایکس کار خواهیم کرد.

اگرچه اداره هوانوردی فدرال به این موضوع اشاره ای نکرده است اما شاید این تاخیر مربوط به پرتاب قبلی اسپیس ایکس یعنی فضاپیمای SN8 باشد که هفت مایل بالا رفت و سپس روی سکوی پرتابش منفجر شد. پرتابی که ماسک آن را آزمایشی فوق العاده می داند.

صرف نظر از اینکه اسپیس ایکس برای انجام آزمایش مجدد به مجوز نیاز دارد این شرکت اعلام کرده که قصد دارد در روز دوشنبه تلاش دیگری انجام دهد.

فضاپیمای SN9 یک هفته روی سکوی پرتاب منتظر انجام پرواز آزمایشی خود بوده است تا شش مایل به سمت بالا برود تا مانوری در هوا و فرودی آیرودینامیکی داشته باشد. مشابه کارهای SN8 در ماه دسامبر.

در روز پنجشنبه اسپیس ایکس سوخت گیری آن را انجام داد و دقایقی بعد ماموریت را متوقف کرد.

سپس در روز جمعه خدمه پرواز شروع به آماده شدن کردند و منطقه آزمایش خالی از سکنه شد که برای آزمایش هایی با ارتفاع زیاد نیاز است.

سختگوی اداره هوانوردی فدرال در ایمیلی به دیلی میل گفت: ما با اسپیس ایکس کار خواهیم کرد تا اطلاعات بیشتری را که شرکت در اختیار ما قرار داده به عنوان بخشی از اصلاح درخواست مجوز آن مورد ارزیابی قرار دهیم.

ما اهمیت حرکت سریع به سوی تقویت و رشد نوآوری های تجاری فضایی را می دانیم اما اداره هوانوردی فدرال مسئولیت خود در برابر ایمنی مردم را به خطر نخواهد انداخت. ما فقط زمانی به اسپیس ایکس مجوز خواهیم داد که مطمئن شویم این شرکت اقدامات لازم برای تنظیم برنامه خود با قوانین لازم را انجام داده است.

اسپیس ایکس از ابتدای ماه ژانویه در مورد پرتاب فضاپیمای خود صحبت می کند اما به نظر می رسد این ماموریت تا زمانی که این شرکت و اداره هوانوردی به توافق نرسند انجام نخواهد گرفت و توییت ایلان ماسک نیز به این موضوع کمکی نکرده است.

نگرانی های اداره هوانوردی ممکن است به خاطر انفجار فضاپیمای SN8 بر روی سکوی پرتابش پس از فرود باشد. این فضاپیمای غول پیکر در ساعت 5:45 دقیقه بعد از ظهر در مرکز بوکاچیکا(Boca Chica) تگزاس بلند شد و موتورهای رپتور آن شروع به کار کردند تا به هدف صعود 7.8 مایلی خود در آسمان برسد. شش دقیقه طول کشید تا موتورهای این فضاپیما خاموش شود و به سمت سکوی پرتاب خود بازشود.

همه نشسته بر لبه صندلی خود با نگرانی به فضاپیمایی که به زمین نزدیک می شد خیره شده بودند تا ببیند پیش بینی ماسک در مورد فرود آن درست خواهد بود یا خیر. هنگامی که بالاخره SN8 سکوی پرتاب خود را لمس کرد در شعله های آتش گم شد و هنگامی که دود و آتش فرونشست تنها چیزی که باقی مانده بود تلی از آوار بود.

با این حال ماسک این پرتاب را موفقیت آمیز دانست و گفت: حتی اگر این فضاپیما نابود شده باشد اطلاعات زیادی به اسپیس ایکس می دهد و ما را یک قدم به فرستادن انسان ها به مریخ نزدیک تر می کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 220

به "ایلان ماسک: انسان هرگز به مریخ نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایلان ماسک: انسان هرگز به مریخ نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید