تاکید کشورهای عضو اکو بر اجرای موافقت نامه های منطقه ای

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، نشست کارشناسان مسائل اقتصادی و وزرای اقتصاد و دارایی اکو به صورت آنلاین و به میزبانی جمهوری تاجیکستان برگزار گردید. در این نشست نمایندگان کشورهای آذربایجان، ازبکستان، ترکیه، پاکستان، ترکمنستان و ایران به همراه بانک توسعه و تجارت، اتاق بازرگانی اکو و دبیرخانه اکو حضور داشتند.

تاکید کشورهای عضو اکو بر اجرای موافقت نامه های منطقه ای

در این نشست دو روزه که هدف از برگزاری آن تهیه پیش نویسی برای نشست وزرای کشورهای عضو اکو بود، برنامه ریزی برای غلبه بر مسائل تجاری در فرایند تجارت درون منطقه ای با اجرایی شدن موافقت نامه های منعقد شده در اکو و افزایش سهم تجارت درون منطقه ای از کل تجارت خارجی کشورهای عضو صورت گرفت.

همچنین نتایج نشست کارشناسان در راستای تشکیل اتحادیه تسویه اکو برای همکاری های بانکی و تبادل مالی به وسیله این اتحادیه و افزایش تجارت درون منطقه ای مورد آنالیز نهاده شد.

در ادامه نمایندگان ترکیه و ایران خواهان احاله مسائل مربوط به اکوتا و تجارت به نشست های تخصصی این حوزه شدند که با موافقت دبیرخانه و میزبان نشست روبرو شد.

اجرایی شدن موافقت نامه های اکوتا، تسهیلات ویزایی اکو و توسعه فعالیت های کشورهای عضو و منابع بانک توسعه تجارت اکو از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد توجه نهاده شد.

موضوع دائمی شدن دبیرخانه اکو نیز از سوی نماینده اتاق بازرگانی اکو مطرح شد.

در روز دوم این نشست وزرای امور مالی و دارایی و کارشناسان و متخصصان امور مالی و بانکی کشورهای عضو نیز حضور داشتند و گزارش جلسه مقامات ارشد (SOM) و مصوبات چهارمین نشست وزرای دارایی اکو آنالیز شد. از سویی گزارش فرایند بازیابی اقتصاد کشورهای عضو در شروع دوره پساکرونا که از سوی دبیرخانه تهیه و ارائه شده بود مورد تصویب و تایید قرار رگفت. آخرین شرایط موافقت نامه های منطقه ای اکو با توجه به چشم انداز 2025 مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

در نشست وزرا سامانه های مالی منطقه ای از جمله توصیه های بانک توسعه تجارت اکو، مصوبه در مورد سیستم پرداخت منطقه ای و توافق نامه چارچوب اتحادیه تسویه اکو نیز مطرح و آنالیز شد.

در این بین جمهوری آذربایجان برای برگزاری نشست بعدی وزرای اقتصاد و دارایی اکو اعلام آمادگی کرد و در خاتمه این نشست بیانیه خاتمهی پنجمین نشست وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو اکو در سال 2021 به تصویب رسید.

بیانیه خاتمهی پنجمین نشست وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو اکو به توضیح زیر است.

ما وزرا و روسای هیات های نمایندگی دولت های عضو سازمان همکاری های اکو که در تاریخ 26 می 2021 به منظور برگزاری پنجمین نشست مجازی وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو که توسط دولت تاجیکستان میزبانی و اداره شد، گرد هم آمدیم و موارد زیر را اعلام می کنیم:

 • تایید و تصدیق مجدد برمفاد عهدنامه ازمیر که به توسعه، شکوفایی، پیشرفت منسجم و رشد و بهبود اقتصاد جمعی کشورهای منطقه اکو یاری خواهد نمود را اعلام می کنیم.
 • اهداف ترسیم شده در نشست چهارم وزرای کشورهای عضو اکو در ارتباط با چشم انداز 2025 برای رشد مالی پایدار منطقه مجدد مورد تاکید نهاده شده و باید موانع موجود برطرف شوند.
 • درخواست می گردد، تصمیمات چهارمین نشست وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای اکو که در ژوئن 2012 برگزار گردید، اجرایی شوند. در این راستا، ضرورت به همفکری و مشورت به منظور تبیین سازوکار نیل به رشد پایدار مالی در منطقه وجود دارد.
 • تاکید بر ایجاد سازوکار منطقی درون گروهی به منظور دسترسی به بازارهای منطقه و سرمایه گذاری مستقیم منطقه ای با هدف ایجاد اشتغال و انتقال فن آوری در منطقه هماهنگ با خط مشی ها و راهبردهای آزادسازی تجاری.
 • با در نظر داشت فرایندهای اخیر اقتصاد جهانی و منطقه ای و تحلیل شرایط پس از کرونا ضرورت احتیاج به راهبرد منطقه ای منسجم در اسرع وقت برای شرایط بعد از کرونا احساس می گردد.
 • تاکید بر اهمیت مشارکت کشورهای عضو در آزادسازی تجارت با هدف توسعه تجارت در منطقه در اولین فرصت ممکن در دوران پسا کرونا.
 • تاکید بر ضرورت استقرار محیط تجاری محبت آمیز در منطقه با هدف بهبود فضای کسب وکار به منظور جذب سرمایه مستقیم خارجی و توسعه تجارت منطقه ای و فرامنطقه ای به وسیله اقدامات تسهیل نماینده تجارت.
 • درک اهمیت همکاری میان موسسات منطقه ای به منظور تشویق سرمایه گذاری و تسهیل تجارت برای توسعه و پیشرفت در منطقه.
 • تاکید بر همکاری نزدیک تر برای تبیین و برطرف موانع تجاری بین کشورهای عضو در شرایط فراگیری کرونا و ضرورت همکاری کشورهای عضو به منظور اجرای برنامه عملیاتی اکو در ارتباط با تسهیل تجارت فرامرزی و توسعه همه جنبه های تجارت کالاها در منطقه اکو.

با توجه به در نظر داشتن موارد بالا، تصمیمات زیر اتخاذ می گردد:

 1. درخواست از دولت های عضو که اقدامات ضروری را برای تصویب موافقت نامه تجاری جامع با عضویت تمام کشورهای عضو سازمان اکو، به عمل آورند. در این ارتباط از کشورهای عضو دعوت به عمل می آید که توصیه های مطالعه شده توسط دبیرخانه اکو در ارتباط با کاهش تعرفه ها به منظور اجرای موافقت نامه اکوتا را ملاحظه و مورد آنالیز قرار دهند تا اهداف توسعه تجارت که در چهارمین نشست اجلاس وزرا مد نظر بود، تحقق یابد. به همین دلیل، از تمام کشورهای عضو درخواست می گردد به فرایند آزادسازی تجاری بپیوندند.
 2. به طور فوری از دولت های عضو درخواست می گرددد تا نقطه نظرات خود را برای تکمیل فرایند امضاء/تصویب موافقت نامه تشویق و حمایت سرمایه گذاری ارائه نمایند تا در اسرع وقت فرایند ایجاد محیط تجارت توام با سرمایه گذاری ایجاد شده و این امر منجر به جذب سرمایه گذاران محلی و خارجی گردد که در نتیجه توسعه مالی-اجتماعی در منطقه به وقوع بپیوندد.
 3. تاکید به طرف های متعاهد شرکت بیمه اتکایی اکو بر عملیاتی کردن شرکت مذکور به نحوی که منجر به گسترش فرآیند سرمایه گذاری با ایجاد ساختاری مطمئن برای تجار و سرمایه گذاران و ایمن سازی تجارت در منطقه گردد. همچنین از سایر دولت های عضو اکو درخواست می گردد، به شرکت بیمه اتکایی اکو بپیوندند.
 4. به دولت های عضو اکو توصیه می گردد، نسبت به امضا و تصویب موافقت نامه یاری های اداری گمرکی متقابل که منجر به تسهیل بیشتر تجارت و شفافیت خواهدشد، اقدام نمایند.
 5. به دولت های عضو توصیه می گردد؛ امضا، تصویب و اجرای موافقت نامه تسهیل فرآیند صدور ویزا برای تجار کشورهای عضو اکو را مورد ملاحظه و آنالیز قرار دهند. امضای موافقت نامه مذکور منجر به تشویق تجارت و سرمایه گذاری و ایجاد تشریک مساعی بیشتر در بین انجمن های تجاری در منطقه خواهد شد.
 6. دولت های عضو را تشویق به امضا و اجرای موافقت نامه منطقه ای در مورد همکاری های مالیاتی میکند. این موافقت نامه منجر به شفافیت و بهبود و تسهیل محیط کسب وکار در منطقه خواهد شد.
 7. از تمامی دولت های عضو درخواست می نماید که نسبت به اجرای کامل موافقت نامه چارچوب حمل ونقل ترانزیتی برای ارتباط بیشتر، تسهیل تجارت و تشویق دو طرف به انعقاد موافقت نامه ای که موضوعات مرتبط با راه، راه آهن و سایر موضوعات، مانند گمرک، بیمه، ویزا و غیره را در بر گیرد، اقدام نمایند.
 8. احتیاج منطقه به نظام مالی منطقه ای مستحکم تر که همکاری های بانکی و مالی در منطقه و همچنین نقل وانتقالات مالی را در بین دولت های عضو را تسهیل کند، تایید می گردد
 9. به بانک های مرکزی کشورهای عضو اکو ماموریت داده می گردد که چهارچوب موافقت نامه اتحادیه پایاپای اکو را به عنوان مبنایی برای همکاری در بین بانک های مرکزی کشورهای عضو منطقه اکو، نهایی و اجرایی نمایند.
 10. تاکید بر ضرورت احتیاج به افزایش تسهیلات تجاری به وسیله استقرار نظام پرداخت منطقه ای در بین بانک های تجاری و موسسات مالی منطقه.
 11. تاکید بر لزوم همکاری نزدیک برای همگون سازی سیاست ها، رویه ها، چارچوب های حقوقی و قانونی با هدف ایجاد و توسعه فضای سرمایه گذاری پویا به منظور توسعه زیرساخت های منطقه ای به وسیله ارتباط صندوق سرمایه ملی/حاکمیتی کشورهای عضو.
 12. دعوت از دیگر کشورهای عضو اکو برای مشارکت در بانک توسعه و تجارت اکو و تشویق بانک مذکور جهت همکاری نزدیک در حوزه هایی که منافع مشترک اعضا را تامین می نماید، به خصوص در زمینه مطالعات امکان سنجی و بانک داری و همچنین پروژه ها و برنامه های مشترک سرمایه گذاری.
 13. تقدیر از دولت های عضو اکو برای نقش سازنده آنها در دوران شیوع کوید 19 به وسیله باز نگه داشتن مرزهای خود به منظور تسهیل حمل ونقل و تجارت در منطقه و درخواست از همه اعضا برای اجرای کامل موافقت نامه چارچوب حمل و نقل ترانزیتی و برنامه عملیاتی اکو در ارتباط با اقدامات تسهیل همکاری های مرزی در شرایط همه گیری کرونا.
 14. حمایت از طرح ایجاد شبکه میان مناطق ویژه مالی کشورهای عضو اکو به منظور ایجاد و توسعه محیط فعال برای جریان آزاد تبادل کالا و سرمایه و با هدف متنوع سازی تجارت و رقابت میان اعضا که منتج به ایجاد زنجیره های ارزش منطقه ای و اتصال آنها به زنجیره های ارزش جهانی شده و در نهایت موجب توسعه انتقال تکنولوژی، تقویت مهارت ها، ایجاد اشتغال و کاهش فقر در منطقه خواهد شد.
 15. قدردانی از دبیرخانه اکو برای کوشش های مداوم آن به منظور توسعه تجارت به وسیله راهنمایی پروژه های مطالعاتی کوچک در ارتباط با موانع اجرایی در موافقت نامه تجاری اکوتا و اقدامات به عمل آمده برای برطرف مسائل مربوط به فاز یک سیستم پرداخت منطقه ای اکو و همچنین تشویق اعضای اکو به منظور آنالیز توصیه های مطالعاتی.
 16. تقدیر و تشکر از دولت جمهوری تاجیکستان برای میزبانی و برگزاری این نشست مهم مجازی و همچنین تشکر از دبیرخانه اکو برای تامین تمامی اسناد و ملزومات مورد احتیاج این نشست و نیز هماهنگی به منظور تسهیل حضور نمایندگان دولت های عضو اکو در نشست مذکور.
منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 351

به "تاکید کشورهای عضو اکو بر اجرای موافقت نامه های منطقه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید کشورهای عضو اکو بر اجرای موافقت نامه های منطقه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید