تصویر متفاوت و عجیبی از تپه های شنی دایره ای شکل مریخ

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، در این تصویر تپه های شنی به شکل طرح هایی توخالی روی سیاره مریخ دیده می شوند.

تصویر متفاوت و عجیبی از تپه های شنی دایره ای شکل مریخ

فضاپیمای مدارگرد شناسایی مریخ ناسا، یکی از ساکنان قدیمی سیاره سرخ، تصویر تازهی منتشر نموده است که در آن شاهد تپه های شنی عجیب و منحصر به فرد روی سطح سیاره مریخ هستیم.

دوربین HiRise مدارگرد شناسایی مریخ در گذشته نیز عکس هایی از تپه های شنی روی سطح این سیاره ثبت نموده بود، اما در این تصویر تازه، آن ها به شکل طرح هایی توخالی روی سیاره دیده می شوند. آلفرد مک ایون، اخترزمین شناس، درباره این تصویر نوشت: تپه های شنی با اشکال و مقدار های مختلف در مریخ وجود دارند. در این مثال، تپه ها تقریباً کاملاً دایره ای هستند که پدیده ای غیرعادی است.

تپه های شنی روی سطح مریخ

مریخ سیاره ای پر از گردوغبار، شن و باد است که آن را به مکانی مناسب برای تشکیل تپه های شنی تبدیل می نماید. با یک نگاه دقیق به تصویر بالا می توان متوجه شد که این تپه ها دایره های دقیقی نیستند.

مک ایون در این رابطه ادامه می دهد: آن ها اندکی نامتقارن هستند و در قسمت های جنوبی صفحه های خود لغزش تندی دارند. این نشان می دهد که ماسه به طور کلی به سمت جنوب حرکت می نماید، اما جهت باد ها ممکن است متغیر باشد.

محققان دوربین HiRise در دانشگاه آریزونا، درحال مطالعه این منطقه با هدف نظارت بر تغییرات فصلی در پوشش یخبندان بوده اند، اما این تصویر نشان می دهد که هیچ یخبندانی در این منطقه وجود ندارد. هرچند تصاویری شبیه به این مورد از سیاه مریخ ممکن است برای بعضی افراد ماورایی به نظر برسد، اما درحقیقت ارتباط بین آن و سیاره ما را نشان می دهد. زمین نیز دارای تپه های شنی فوق العاده زیبای زیادی است که در خصوص باد و تغییر فصل ها، داستان مشابهی را بیان می نمایند.

درحال حاضر مریخ نورد ها و ابزار های علمی زیادی روی سطح سیاره سرخ درحال تحقیق و کشف شواهد تازهی هستند، اما اخیراً بعضی پژوهشگران در مقاله ای گفته بودند که کشف حیات بیگانه در مریخ با مریخ نورد های فعلی غیرممکن است و آن ها به ابزار های موردنیاز برای انجام این کار مجهز نشده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 910

به "تصویر متفاوت و عجیبی از تپه های شنی دایره ای شکل مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر متفاوت و عجیبی از تپه های شنی دایره ای شکل مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید