حیوان عجیب میزان ببر با پوست کرگدن و دندان های شمشیری!، عکس

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، دوره انقراض بزرگ، باعث از بین رفتن بین 80 تا 90 درصد گونه های موجود زنده روی کره زمین شد و در نتیجه زیست کره را به شکل کامل تغییر داد.

حیوان عجیب میزان ببر با پوست کرگدن و دندان های شمشیری!، عکس

غزال زیاری: حدود 250 میلیون سال پیش، فوران های آتشفشانی بزرگ، تغییرات آب و هوایی فاجعه باری را به همراه داشتند که باعث منقرض شدن بین 80 تا 90% گونه های زیستی روی کره زمین شد. رویداد انقراض پرمین-تریاس یا مرگ بزرگ راه را برای دایناسورها برای تسلط بر کره زمین هموار کرد؛ و این اتفاق حتی بدتر از رویداد انقراض کرتاسه- پالئوژن بود که حدود 65 میلیون سال قبل، انقراض دایناسورها را به همراه داشت.

امروزه و با کشف فسیل جدیدی که اخیرا در ژورنال Current Biology به آن اشاره شده، دانشمندان به این باور رسیده اند که موجودی به نام اینوسترانسویا (Inostrancevia) که ابعادی به مقدار ببر و دندان هایی به شکل شمشیر داشته، حدود یازده هزار کیلومتر در سراسر ابرقاره پانگه آ سفر نموده و زمانی که به جنوب این ابرقاره رسیده، شکافی را در زیست بوم پر نموده که پیش از انقراض اینوسترانسویا هم خالی از شکارچیان بود. چرا که گونه های جانوری برای به دست آوردن جای پایی در سیاره درحال تغییر، دائما در حال مبارزه بودند.

اینوسترانسویا جزو تیره منقرض شده زشت سیمایان (گورگونوپسیدیا) و یک شکارچی با دندان هایی شبیه به شمشیر بود که ابعادی به مقدار یک ببر داشته و احتمالا پوستش نیز مثل پوست کرگدن یا فیل، ضخیم بوده و بیشتر از پستانداران زنده امروزی، شبیه به خزندگان بوده.

کریستین کامرر، متصدی تحقیقات دیرینه شناسی در موزه علوم طبیعی کارولینای شمالی و همکار پژوهشی در موزه فیلد شیکاگو درباره این جانور عجیب گفته: اینوسترانسویا شبیه به همه پستانداران زنده بوده؛ او و دیگر حیوانات تیره زشت سیمایان، نسل مستقیم زنده ای ندارند و این گروه از جانوران در رویداد انقراض پرمین- تریاس کاملا منقرض شده اند ولی خویشاوندان دوردست پیش پستانداران زشت سیما که سینودونت نامیده می شدند، از انقراض جان سالم به در برده و در دوره تریاس به پستانداران تبدیل شدند.

بیشتر بخوانید:

  • قدرتنمایی یکی از پیچیده ترین جنگنده های دنیا فقط در ایران/ عکس
  • 2022 بدترین سال برای پرتاب های فضایی/ تکیه صنعت فضایی بر این فضاپیمای روسی

کشف فسیل اینوسترانسویا در آفریقای جنوبی

پیش از این، محققان فسیل های اینوسترانسویا را تنها در روسیه پیدا کرد بودند ولی فسیلی که در تحقیق اخیر از آن صحبت به میان آمده، حدود 11 کیلومتر دورتر یافت شده. تیمی از محققان به سرپرستی جنیفر بوتا از موسسه Genus که در زمینه دیرینه شناسی فعالیت دارد و دانشگاه ویتواترزند در منطقه کارو باسین در آفریقای جنوبی که مملو از فسیل است، در بین صخره ها به دو دندان غول پیکر بین 2.7 تا 4 متری برخورد کردند که قدمتشان به 252 تا 255 میلیون سال قبل بر می گشت.

آنها بعد از آنالیز محدوده جغرافیایی و سن دیگر شکارچیان خانواده زشت سیمایان روبیدجی (rubidgeine gorgonopsians)که معمولا در این منطقه یافت می شدند، دریافتند که این گوشتخواران بومی در این منطقه در اوایل دوران مرگ بزرگ منقرض شده اند و در دوره ای که انقراض دیگر حیوانات شروع شده بود، این شکارچیان بزرگ هم از بین رفته بودند.

پیا ویلیتی، یکی از محققان و دانشمندان موزه فیلد در این باره گفت: ما به درستی نمی دانستیم که این شکارچیان بزرگ چه زمانی در این منطقه از آفریقا پدیدار شده و چه زمانی منقرض شده اند. این اکتشافات، قطعه مهمی از پازلی بود که ما را به پاسخ سوال مان می رساند؛ چرا که شکارچیان درشت اندام، معمولا بیشتر در خطر انقراض هستند. به همین دلیل دانستن زمان انقراض آنها برای درک دوره مرگ بزرگ اهمیت بالایی دارد.

طبق گفته اعضای این تیم، این یافته ها حاکی از آن است که مکان های غنی از فسیل در آفریقای جنوبی برای درک بهتر فاجعه بارترین رویداد تاریخ کره زمین اهمیت زیادی دارند. این تیم در نظر دارد تا در پی بقایای زشت سیمایان بیشتری در بخش های شمالی آفریقا و اروپا بگردد و سوابقی را از زشت سیمایانی که ساکن نیمکره شمالی بوده اند و به بخش جنوبی پانگه آ حرکت نموده اند بیابد.

این نگاه به گذشته به منزله هشداری رو به آینده برای ماست؛ چرا که طبق گفته اعضای این تیم تحقیقاتی دوره مرگ بزرگ رویدادی تاریخی است که شباهت بسیار زیادی با بحران کنونی زیست محیطی کره زمین دارد.

منبع: Popsci

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1402 بروزرسانی: 10 خرداد 1402 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 944

به "حیوان عجیب میزان ببر با پوست کرگدن و دندان های شمشیری!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوان عجیب میزان ببر با پوست کرگدن و دندان های شمشیری!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید