خرید وام مسکن با نصف قیمت!

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، به گزارش خبرنگاران، هزینه سنگین خرید وام مسکن این روزها خبرساز شده است. امروز میانگین قیمت هر برگه وام مسکن به اندکی بالاتر از 110 هزار تومان رسید. به این ترتیب یک زوج تهرانی که میخواهد وام 480 میلیون تومانی مسکن را خریداری کند احتیاج است بیشتر از 105 میلیون تومان بپردازند.

خرید وام مسکن با نصف قیمت!

همین مساله باعث شد که بانک مسکن به تازگی از یک طرح تازه رونمایی کند.

در همین زمینه محمدحسن علمداری، عضو هیات مدیره بانک مسکن گفت که هزینه خرید اوراق مسکن نصف شده است. او در این زمینه به پایگاه اطلاع رسانی بانک مسکن شرح داد: متقاضیان دریافت تسهیلات از محل اوراق برای دریافت این تسهیلات می توانند تنها برای دریافت 50 درصد از اندازه تسهیلات درخواستی اقدام به خریداری اوراق نمایند و 50 درصد تسهیلات دیگر بدون خرید اوراق و از محل منابع تسهیلات بدون سپرده به آن ها پرداخت می گردد.

او ادامه داد: در واقع متقاضیان دریافت تسهیلات 400 میلیون تومانی از محل اوراق در شهر تهران که پیش از این برای دریافت این تسهیلات باید 800 فقره اوراق خریداری و به بانک ارائه می کردند هم اکنون تنها با خرید و ارائه 400 فقره اوراق می توانند تسهیلات 400 میلیون تومانی را دریافت نمایند.

علمداری بعلاوه گفت: این امتیاز درنظر گرفته شده برای متقاضیان تسهیلات مسکن، شامل تسهیلات جعاله مسکن نیز می گردد. تسهیلات جعاله مسکن هم اکنون در سراسر کشور 80 میلیون تومان است. متقاضیان تا پیش از این برای دریافت این تسهیلات باید 160 فقره اوراق خریداری می کردند اما هم اکنون با خرید و ارائه 50 درصد از این تعداد یعنی 80 فقره اوراق می توانند اقدام به دریافت تسهیلات جعاله نمایند.

او تاکید نمود: این امتیاز درنظر گرفته شده برای متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن مختص تمام شهرها و استان های کشور است و متقاضیان در سراسر کشور می توانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

علمداری گفت: با این تمهید اعمال شده هزینه دریافت تسهیلات برای متقاضیان به نصف کاهش دارد و به این ترتیب قدرت خرید آن ها در بازار مسکن افزایش خواهد داشت. این فرصت در واقع فرصتی مناسب برای تمام متقاضیانی است که قصد دارند از محل اوراق اقدام به دریافت تسهیلات و خرید یا ساخت مسکن نمایند.

تفاوت سود و مدت زمان بازپرداخت 2 مدل وام

البته باید بدانید که بازپرداخت وام در این روش با روش قبلی فرق دارد. پیگیری های اقتصاد آنلاین از بانک مسکن حاکی از آن است که کسانی که اوراق وام مسکن را به صورت کامل خریداری می نمایند، سود کمتر و مدت بازپرداخت طولانی تری دارند. بر این اساس خریداران وام مسکن در مدل قبلی می توانند وام مسکن خود را 12 ساله و وام جعاله را 5 ساله بازپرداخت نمایند و سود وام آنها 17.5 درصد است اما در مدل تازه که خریداران نصف اوراق مورد احتیاج را می خرند باید 18 درصد سود پرداخت نمایند و حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده مذکور 96 ماه معادل هشت سال است. بعلاوه حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات جعاله مسکن بدون سپرده مذکور نیز 60 ماه معادل 5 سال خواهد بود.

وام با نصف قیمت از چه زمانی پرداخت می گردد؟

پیگیری های اقتصاد آنلاین از بانک مسکن بعلاوه حاکی از آن است که این مدل پرداختن وام هم اکنون به شعب ابلاغ شده و متقاضیان می توانند در تمامی استان ها درخواست دریافت وام به این شیوه را داشته باشند.

چقدر باید قسط بدهیم؟

بعلاوه در این مدل اندازه اقساط پرداختی فرق دارد. در حالت اول یعنی دریافت همه تسهیلات از محل اوراق، با توجه به اینکه وام مسکن از محل اوراق تسهیلات مسکن با نرخ سود 17.5 درصد و بازپرداخت 12 ساله است، مبلغ اقساط تسهیلات 400 میلیون تومانی ماهانه 6 میلیون و 661 هزار تومان است.

تسهیلات 80 میلیون تومان جعاله مسکن نیز با نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 5 سال محاسبه می گردد که درنتیجه رقم اقساط آن ماهانه 2 میلیون و 31 هزار تومان است.

مجموع اقساط این تسهیلات 8 میلیون و 692 هزار تومان است.

در حالت دوم یعنی در صورتی که متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن بخواهد از طرح تازه بانک تخصصی بخش مسکن استفاده کند، برای نیمی از تسهیلات (200 میلیون تومان) باید 400 برگه گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کند که با نرخ سود 17.5 درصد و بازپرداخت 12 ساله محاسبه می گردد. رقم اقساط این تسهیلات ماهانه 3 میلیون و 330 هزار تومان خواهد بود.

بعلاوه نیم دیگر این تسهیلات (200 میلیون تومان) از محل منابع داخلی بانک (بدون سپرده)، با نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 8 ساله اعطا می گردد که رقم اقساط آن ماهانه 3 میلیون و 944 هزار تومان است.

وام 80 میلیون تومانی جعاله مسکن هم در دو شرایط نیمی با اوراق و نیمی از منابع داخلی بانک (وام بدون سپرده) است که البته هر دو وام با نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله اعطا می شوند که رقم اقساط این تسهیلات مانند حالت خرید با اوراق ماهانه 2 میلیون و 31 هزار تومان است.

مجموع اقساط پرداختی از سوی دریافت نماینده این وام برای کل وام (480 میلیون تومان) ماهانه 9 میلیون و 305 هزار تومان خواهد بود.

منبع: اقتصادآنلاین

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 649

به "خرید وام مسکن با نصف قیمت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید وام مسکن با نصف قیمت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید