قطر برای شراکت گازی به سمت چین چرخید

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، قطر که تا به امروز برای فناوری و دسترسی جهانی به غولهای غربی متکی بود، سرگرم مذاکره با شرکتهای چینی برای حضور در پروژه توسعه گاز طبیعی مایع این کشور است.

قطر برای شراکت گازی به سمت چین چرخید

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، قطر از اوایل دهه 1990 به شرکتهای بین المللی نظیر اکسون موبیل، رویال داچ شل و توتال برای یاری به ساخت صنعت LNG خود متکی بوده است. در مقابل، غولهای غربی هم قراردادهای تامین بلندمدت پرمنفعتی را دریافت نموده اند. اما انقلاب گاز شیل آمریکا و افزایش توجهات به انرژی تجدیدپذیر همزمان با فشارهای فزاینده برای مقابله با تغییرات اقلیمی، اشتهای غرب برای گاز را کمتر کرد.

سه منبع مطلع به رویترز گفتند شرکت قطر پترولیوم سرگرم مذاکره با شرکتهای چینی از جمله پتروچاینا و سینوپک برای سهمی در پروژه توسعه 28.7 میلیارد دلاری میدان گازی نورث فیلد است که عظیمترین پروژه LNG جهان است.

غولهای غربی نظیر اکسون موبیل، شل، کونوکو فیلیپیس، توتال، شورون و انی هم برای پیشنهاد خرید سهم در این پروژه دعوت شده اند.

این منابع مطلع به دلیل محرمانگی موضوع مایل نبودند نامشان فاش گردد اما مدیراقتصادی شرکت CNOOC ماه گذشته گفته بود این شرکت چینی به پروژه های گاز قطر بسیار علاقمند است. هنوز معلوم نیست این مذاکرات تا چه حد پیشرفت نموده است. یکی از این منابع مطلع گفت: پتروچاینا سرگرم مذاکره برای خرید پنج درصد سهم است.

عظیمترین صادرنماینده LNG تامین نماینده مهمترین بازار جهان

پروژه توسعه میدان نورث فیلد به قطر اجازه خواهد داد موضع خود به عنوان عظیمترین صادرنماینده LNG جهان را تحکیم کند و فراوریش را تا سال 2026 به میزان 40 درصد افزایش داده و به 110 میلیون تن در سال برساند.

استرالیا که دومین صادرنماینده عظیم LNG است، با راه اندازی پروژه های گازی جدید در سالهای اخیر فاصله با قطر را کم نموده است. طبق آمار رفینیتیو آیکان، استرالیا 77.3 میلیون تن LNG در سال 2020 صادر کرد در حالی که صادرات قطر 77.6 میلیون تن بود.

اگرچه گاز طبیعی آلایندگی کمتری در مقایسه با زغال سنگ دارد اما عاری از کربن نیست و انتظار می رود چین گاز را به عنوان سوخت گرمایش زمستانی، برای فراوری برق و مصرف صنعت، جایگزین زغال سنگ کند تا میزان آلایندگی را کاهش دهد. در نتیجه پیش بینی می گردد چین سال آینده از ژاپن سبقت گرفته و عظیمترین واردنماینده LNG جهان گردد.

چین پیش از این توافقاتی در زمینه قراردادهای تامین داشته و در فراورینمایندگانی مانند روسیه و موزامبیک سرمایه گذاری نموده و مایل است پس از وخامت روابط با استرالیا، وابستگی به واردات این کشور را کاهش دهد.

قطر هم به نوبه خود به سمت چین گراییده که طبق اطلاعات موسسه تحقیقاتی CNPC، سهمش از تقاضای جهانی برای گاز در سال 2020 حدود 8.3 درصد بود و انتظار می رود به میزان 8.6 درصد در سال 2021 رشد کند و به 354.2 میلیارد متر مکعب برسد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر و مدیر شرکت قطر پترولیوم با ژانگ جیان هوآ، مدیر اداره ملی انرژی چین از سال 2018 چندین بار ملاقات نموده تا در زمینه همکاری گفت و گو نمایند.

سینوپک و قطر دو توافق بلندمدت امضا نموده اند که یکی در سال گذشته و دیگری اوایل سال جاری امضا شد و به دنبال آن سینوپک دفتری در دوحه دایر کرد.

قطر روی پای خود می ایستد؟

تخصص و سرمایه گذاری شرکتهای انرژی غربی بود که به قطر یاری کرد بر مبنای سرانه، به ثروتمندترین کشور جهان تبدیل گردد و صندوق سرمایه دولتی ایجاد کند که بیش از 350 میلیارد دلار دارایی دارد. اکنون که پروژه های LNG مشترک تثبیت شده اند، قطر در موقعیتی قرار گرفته است که می تواند بدون این شرکتها حرکت کند و در واقع سعد الکعبی در ملاقاتهایی که طی ماههای گذشته داشت، به آنها گفت برای تامین اقتصادی پروژه های جدید دیگر به آنها متکی نیست.

به گفته یک منبع مطلع، قطر این شرکتها را کنار نمی گذارد اما به دنبال شرایط مطلوبتری برای خود است.

منابع مطلع در اکسون موبیل و توتال به رویترز گفتند این شرکتها انتظار داشتند برای تمدید همکاری مذاکره نمایند. شرکتهای میتسویی و ماروبنی گفت به تصمیمات قطر پترولیوم احترام می گذارند و میتسویی برای مشارکت در پروژه توسعه ابراز علاقمندی کرد.

تحلیلگران غربی می گویند قطر همچنان برای بازیگران غربی عظیم استفاده دارد اما این کشور احتیاج کمتری به سرمایه گذاری مستقیم آنها دارد. کعبی گفته است قطر توان ادامه بدون یاری را دارد اما ترجیح می دهد شرکایی داشته باشد تا دسترس پذیری جهانی خود را افزایش داده و قراردادهای بلندمدت را تحکیم کند.

همچنین قطر ممکن است برای حفظ این روابط انگیزه های سیاسی داشته باشد. ارزش ارتباطات آمریکایی قطر با یاریی که واشنگتن برای حل اختلاف دوحه با عربستان سعودی انجام داد، شاخص شده است. روابط قطر با شرکتهای آمریکایی ممکن است حفظ گردد و این شرکتها سهم کوچکتری در LNG قطر نسبت به گذشته و به وسیله ارتباطات بین المللی داشته باشند.

بر اساس گزارش رویترز، غولهای غربی در دو سال گذشته سهام قطر پترولیوم در داراییهایی که در سراسر جهان از جمله پروژه های اکتشاف در آرژانتین، برزیل و موزامبیک داشتند را فروخته اند اما نتوانسته اند همانند شرکتهای انرژی چینی قراردادهای بلندمدت در بازارهای آسیایی برخوردار از نرخ رشد پرشتاب به قطر بدهند که قطر در حال حاضر چنین قراردادهایی را یک اولویت به حساب می آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 324

به "قطر برای شراکت گازی به سمت چین چرخید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر برای شراکت گازی به سمت چین چرخید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید