در ناسا چه خبر است؟

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، داستان شکل گیری سازمان ناسا داستانی طولانی و فوق العاده قدیمی است که ریشه در جنگ جهانی دوم دارد. این که ناسا از کجا شکل گرفت و چگونه مجری تاریخی ترین پروژه های فضایی و بزرگ ترین اکتشافات علمی در صد سال اخیر بوده است.

در ناسا چه خبر است؟

خبرنگاران| ناسا (NASA) نام بزرگ ترین سازمان فضایی دنیا است که جزو برجسته ترین نام ها در صنعت هوافضا و اکتشافات فضایی به تعداد می رود. کلمه NASA مخفف The National Aeronautics and Space Administration به معنای سازمان ملی هوا و فضا می باشد.

به گزارش خبرنگاران؛ این سازمان مجری تاریخی ترین پروژه های فضایی و بزرگ ترین اکتشافات علمی در صد سال اخیر بوده و در سطح دنیا بسیار شناخته شده می باشد. دانشمندان و تکنسین های این مجموعه به هوش بسیار بالا و قدرت فکر فوق العاده قوی معروفند. ناسا در زمینه اکتشافات فضایی و کار هایی که شاید در مخیله خیلی از افراد نگنجد فعالیت می کند و در طول بیش از هفتاد سال قدمت خود توانسته پروژه هایی که مرز های دانش ما را بسیار گسترده تر از پیش کرده است را مدیریت کرده و به خاتمه برساند.

اگر شما هم مایلید اطلاعات بیشتری درباره این سازمان بسیار پیشرفته و شگفت انگیز کسب کنید، در ادامه همراه ما باشید.

اطلاعات تکمیلی این سازمان

در قسمت زیر برخی از اطلاعات این سازمان بزرگ آمریکایی را برای شما عزیزان آورده ایم:

تاریخ بنیان گذاری: 29 ژوئیه 1958

نام قبلی: کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (ناکا)

حوزه قدرت: نظام فدرالی ایالات متحده آمریکا

شعار: منفعت برای همگان

تعداد کارمندان: بر اساس آخرین تعدادش در سال 2013 بالای 18٬000 نفر

بودجه سالانه: حدود 20 میلیارد دلار آمریکا

تاریخچه شکل گیری ناسا

داستان شکل گیری سازمان ناسا داستانی طولانی و فوق العاده قدیمی است که ریشه در جنگ دنیای دوم دارد. این که ناسا از کجا شکل گرفت و اصلا چه شد که سازمانی با این نام در آمریکا تاسیس شد را در همین حد بدانید که سازمان ناسا در ابتدا با هدف تولید موشک و فعالیت های هوایی جنگی تاسیس شد و در سال های بعد گستره فعالیت های این سازمان بیشتر و بیشتر شد.

به طوری که امروزه می بینیم ناسا جزو موثرترین سازمان های بین المللی دنیاست. این سازمان کار خود را با نورث امریکن ایکس -15 آغاز کرد و توانست در اولین پروژه بزرگ خود هشت خلبان را به زیر مدار زمین بفرستد.

شاید این رخداد الان چیزی نباشد که بخاطر شنیدن آن تعجب کنید، اما ده ها سال پیش که تکنولوژی به مقدار امروز پیشرفته نبود، همین قدم هم قدمی بسیار بزرگ در شناخت انسان از فضا به تعداد می رفت. نخستین ماهواره فضایی ناسا اکسپلورر وان نام داشت که در سال 1958 به فضا پرتاب شد. سه سال بعد و در آوریل سال 1961 میلادی، شخصی به نام یوری گاگارین که اهل شوروی بود توانست با فضاپیمای وستوک-1 به فضا پرتاب شده و به نخستین انسان فضانورد دنیا تبدیل شود. حدود یک ماه بعد، آلن شپارد با فضای پیمای ساخته شده در ناسا به جو زمین رفت و به نخستین فضانورد آمریکایی تاریخ بدل شد.

یک سال بعد، جان گلن توانست در کمتر از 5 ساعت، 3 بار دور کره زمین بشود و به این ترتیب به نخستین آمریکایی که پیرامون زمین گشته تبدیل شود. در طول سال های بعد پروژه های ناسا با سرعت بیشتری انجام شد و امروزه پیشرفت ناسا در مسائل فضایی به حدی رسیده که این سازمان در پی ایجاد محیط زندگی انسان در سیاره مریخ می باشد.

برنامه های پرواز فضایی

ناسا سازمانی است که در زمینه هوا و فضا فعالیت کرده و تا به امروز تعداد زیادی از برنامه های پرواز فضایی با و بدون سرنشین را به انجام رسانده است. برنامه های بدون سرنشین این سازمان موجب شده اند تا نخستین ماهواره مصنوعی با کاربرد علمی و مخابراتی به مدار زمین فرستاده شود. این ماهواره در واقع آغازی برای ارسال صد ها ماهواره دیگر از کشور های مختلف به جو زمین بود.

برنامه های پرواز فضایی بدون سرنشین همچنین باعث اکتشافات زیادی در منظومه شمسی شده که با فرستادن کاوشگر هایی به زهره و مریخ آغاز شد. علاوه بر این، ناسا ده ها برنامه فضایی دارای سرنشین را هم در طول این سال ها انجام داده است.

یکی از مجذوب کننده ترین برنامه های این سازمان فرستاده شدن نخستین آمریکایی به مدار نزدیک زمین و برنده شدن در رقابت فضایی با اتحاد جماهیر شوروی، از طریق فرود دوازده انسان روی ماه بود. این برنامه تحت پروژه ای به نام آپولو انجام شد که برای خیلی ها نام آشنا است.

برنامه های فضایی این سازمان اکثرا با همکاری کشور های دیگری انجام می شود، اما بخش مدیریت و سازماندهی عناصر در ماموریت ها در دست ناسا است. شایان ذکر است برخی از این مأموریت ها از جمله فضاپیمای گالیله که ابتدا از طریق فضانوردان به مدار زمین و از آن جا بدون دخالت انسان به مشتری رفت شامل هر دو حالت سفر با و بدون سرنشین بود.

ناسا در حال حاضر هم تدارک پروژه های نوتری را به منظور کشف چیز های نو در دنیای اطراف مان می چیند.

هدف بزرگ ناسا در این سال ها

طبق بیانیه های این سازمان، اغلب پروژه های آینده ناسا با هدف بازگشت مجدد به ماه و کاوش های بیشتر در سطح کره همسایه زمین یعنی مریخ انجام خواهد شد. همچنین ساخت و مجهزسازی تلسکوپ فضایی جیمز وب هم هدف مهم دیگری است که احتمالا به زودی آن را در مرحله اجرا ببینیم.

این تلسکوپ قرار است در جو زمین قرار گرفته و اطلاعات و عکس های تازه ای را از منظومه شمسی دریافت کند. اصلی ترین هدف این سازمان در این سال ها هدفی است که خیلی از ما شاید آن را بار ها در اخبار و مجلات دیده یا شنیده باشیم. این هدف، سفر به مریخ و سکونت در آن است. هدفی که چالش های بسیار زیادی بر سر راه آن وجود داشته و شاید روزی به خاتمه برسد. خاتمهی که می تواند زندگی تمام انسان های روی کره خاکی را دچار تحول کند.

ایستگاه فضایی بین المللی، یکی از دستاورد های مهم ناسا

بزرگ ترین و گسترده ترین پروژه مشترکی که سازمان های فضایی با همکاری یکدیگر آن را در سال های اخیر ترتیب دادند، ساخت و تجهیز ایستگاه فضایی بین المللی است. این پروژه بزرگ و پر هزینه با همکاری کشور های آمریکا، روسیه، سازمان فضایی اروپا، ژاپن و کشور کانادا انجام شد و در حال حاضر جزو دستاورد های تحسین برانگیز انسان ها به تعداد می رود. ایستگاه فضایی بین المللی که ناسا مجری اصلی آن بوده سازه بزرگی است که در مدار زمین در حال گردش است.

در واقع هدف از ساخت این ایستگاه ایجاد مکانی برای اسکان و ارتباط با فضانوردان است. به طوری که فضانوردان می توانند برای مدت های طولانی در آن اقامت داشته و با زمین در ارتباط باشند.

این سازه فضایی روزی 15 بار به دور زمین چرخیده و در آسمان تاریک شب می توانید آن را با چشم های غیر مسلح تشخیص دهید. این ایستگاه در واقع یک آزمایشگاه فضایی برای فضانوردان است و ساخت آن سال ها به طول انجامید.

جالب است بدانید ایستگاه فضایی بزرگ ترین سازه ساخته شده در فضا به دست انسان بوده و انرژی مورد نیاز آن از خورشید تهیه می شود. همین امر موجب می شود ایستگاه فضایی همواره در حال فعالیت و کاوش در اطراف کره زمین باشد.

پژوهشگاه های فضایی ناسا

ناسا سازمان بسیار گسترده ای است که هزاران کارمند و ده ها حوزه با آن در ارتباط هستند. این مرکز فضایی شامل دوازده ساختمان و پژوهشگاه فوق العاده مدرن و حرفه ای می باشد که در ادامه این بخش نام هر یک از این پژوهشگاه ها را نام کرده ایم:

پژوهشگاه ایمز

مرکز فرماندهی ناسا

مرکز پژوهشی هوایی آرمسترانگ

پژوهشگاه گلن

مرکز پرواز های فضایی گادرد

آزمایشگاه پیشرانه جت

مرکز فضایی جانسون

پایگاه فضایی کندی

پژوهشگاه لانگلی

مرکز پرواز های فضایی مارشال

مرکز فضایی جان سی - استنیس

شایان ذکر است هر یک از این پژوهشگاه ها در زمینه خاصی فعال بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که شاید نمونه آن را در هیچ یک از پژوهشگاه های فضایی دنیا پیدا نکنید.

ناسا چگونه مدیریت می شود؟

سوالی که برای خیلی ها وجود دارد این است که مدیریت ناسا چگونه بوده و چه افرادی آن را برعهده دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مدیریت این سازمان فضایی بسیار بزرگ براساس چارت به ظاهر ساده اداری تنظیم شده که برای خیلی ها عجیب به نظر می رسد. این نمودار تمام بخش های ناسا و مدیریت آن را نشان می دهد و اگر به آن دقت کنید ارتباط چشمگیر بخش ها را متوجه خواهید شد.

به طور کلی سیاست گذاری این سازمان بسیار راهبردی بوده و نظارت بر مسائل مختلف سازمان بر عهده دفتر ریاست سازمان است. دفتری که امروز یکی از فضانوردان با سابقه آمریکایی، یعنی چارلز بولدون مسئولیت آن را عهده دار است. این فرد با کمک معاونین خود امور ناسا را مدیریت کرده و تمامی بخش های دیگر در ذیل ریاست وی به کار مشغول اند.

در این بین لازم است بدانید بخش های مأموریتی ناسا که شامل تحقیقات در زمینه هوانوردی، سامانه های کاوشگری، علوم و عملیات فضایی و… از طریق دفاتر اصلی طراحی مأموریت های ناسا طراحی شده و این دفاتر مدیریت و زمام کار را در دست دارند. این سازمان دارای چندین حوزه است که هر یک از این حوزه ها ممکن است ماموریت هایی را ترتیب دهند

طبیعی است ریاست و چارت سازمانی هر یک از این پژوهشگاه ها با دیگری متفاوت بوده و از طریق افراد مجزایی مدیریت شود. به طور کلی ناسا دارای یک ریاست سازمانی است که وظیفه نظارت بر تمام پژوهشگاه ها را برعهده داشته و دارای تعدادی مرکز و پژوهشگاه است که هرکدام ریاست جداگانه و چارت مخصوص خود دارند.

ناسا، نامی فراتر از یک سازمان

این روز ها ناسا نامی فراتر از یک نام ساده برای یک سازمان فضای است. ناسا در سال های گذشته به نمادی از پیشرفت علم بشر تبدیل شده که همه منتظر نتایج پژوهش های مجذوب کننده آن هستند. جمعی از بهترین نیرو های علمی، فنی، مهندس و مدیریتی دنیا در این سازمان گرد هم آمده اند تا برنامه های پیشرفت انسان ها در بیرون از کره زمین را سر و سامان دهند.

هدف این سازمان بهتر کردن زندگی بشر در کره زمین و پیدا کرده راهکار هایی برای زندگی در خارج از کره زمین است. بسکمک از افراد با شنیدن نام ناسا یاد فضانوردانی می افتند که در مدار زمین یا خارج از آن اطلاعات ارزشمندی را برای ما و همگان به ارمغان آورده اند. این افراد یا بهتر است بگوییم این سازمان ردپای حیات را در دیگر نقاط سیاره ما جست و جو کرده و هدف آن ها بسیار بزرگ تر از چیزی است که فکر می کنید.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مجذوب کنندهی را درباره این سازمان دنیای و فوق العاده پیشرفته به شما عزیزان شرح داده باشیم. ما تمام تلاش خود را کردیم تا این مطلب مورد توجه دوست داران و علاقمندان هوا و فضا قرار گرفته باشد. از این که همراه ما بودید سپاسگزاریم. شما عزیزان می توانید برای پرسش سوالات و درج نظرات خود از طریق بخش دیدگاه ها با ما در ارتباط باشید.

منبع: فرادید
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 403

به "در ناسا چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ناسا چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید