منابع طبیعی تجدید شونده زیربنای توسعه پایدار جوامع است

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، خبرنگاران/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: منابع طبیعی تجدید شونده مانند آب، خاک، جنگل و مرتع از آن با عنوان بستر حیات انسان ها و زیربنای توسعه پایدار جوامع نام برده می گردد.

منابع طبیعی تجدید شونده زیربنای توسعه پایدار جوامع است

محمد فرید سپری در جلسه ستاد استانی برگزاری هفته منابع طبیعی اظهار کرد : برای فراوری هر سانتیمتر خاک، به سیصد سال زمان احتیاج است ما باید در جهت حفظ وبقای جنگلها ومراتع در استان کردستان با توجه به پتانسیل و توپوگرافی جغرافیایی مناسب در جهت حفظ این مهم، برنامه های بهتری را در اولویت کاری خود قرار داده تا این امر در راستای جلوگیری از تخریب جنگلها و مراتع به خوبی انجام گردد.

وی گفت: 25 درصد گونه های گیاهی کشور در این استان وجود دارد که باید زمینه معرفی گونه های جدید در رویشگاه های این منطقه فراهم گردد. گونه های دیگری نیز توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شناسایی شده است باید درجهت حفظ هرچه بیشتر مراتع وجنگلها روی آنها کار شده و به دامداران نیز معرفی گردد تا از تخریب بی رویه جلوگیری نمائیم .

سپری اضافه نمود: مراتع استان برای بخش دامپروری اهمیت ویژه ای دارد که باید با نظارت کامل بحث بهره برداری انجام گیرد و حرکتهای خوبی در این زمینه اجرا شده است.

وی یادآور شد : حفظ فرهنگ منابع طبیعی باید اساس فرهنگ رفتاری همه ما انسانها باشد و همه ما موظف به این هستیم تا در جهت بقا وحفظ محیط زیست آگاهی بیشتری داشته باشیم.

سپری گفت: نهادینه کردن فرهنگ درخت کاری در جهت حفظ و رشد مراتع وجنگلها بسیار مهم میباشد و آموزش و پرورش نیز در راستای آموزش این فرهنگ نقش مهمی در این راستا برای بچه ها ما داشته باشد. تا آنها بتوانند از همان دوران کودکی با ارزش طبیعت ومحیط زیست آشنا شوند.

وی اضافه نمود: انفال در واقع متعلق به خدا و بیت المال است که از هرجنبه ای باید به آن توجه شده و حافظ این میراث گرانبها باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به سیلاب های سهمگین شمال کشور در سال های اخیر، گفت: این سیلاب ها حاصل تخریب جنگلهایی است که آب را به خوبی در خود ذخیره می نمایند و بشر کمر به نابودی آن بسته است.

جلوگیری از فرسایش شدید خاک، تلطیف هوا و تثبیت کاهش اثرات گلخانه ای به عنوان بزرگترین تهدید جهانی، پیشگیری ازخشکی اقلیم و اثرات گازهای گلخانه ای از جمله کارکردهای جنگل بود که سپری به آن اشاره نمود.

وی در سرانجام با اشاره به آمار بالای آتش سوزی بی رویه، در جنگل ها ومراتع استان کردستان از تلاشهای دلسوزانه محیط زیست، جنگلبانی، دوست داران طبیعت، گروههای مردم نهاد و تشکلها در جهت مهار وخاموش کردن آتش سوزی مراتع، تقدیر و تشکر نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 210

به "منابع طبیعی تجدید شونده زیربنای توسعه پایدار جوامع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع طبیعی تجدید شونده زیربنای توسعه پایدار جوامع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید