موزاییک باستانی از دل خاک بیرون آمد، عکس

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، فرادید نوشت: سازه ای با بزرگترین موزاییک کف در کاپادوکیه و منطقه آناتولی مرکزی در جریان حفاری های صورت گرفته در منطقه اورنشهیر واقع در مرکز ترکیه، کشف شد.

موزاییک باستانی از دل خاک بیرون آمد، عکس

در جریان حفاری های جاری در منطقه اورنشهیر، موزاییک های جدیدی از کف یک ویلای باستانی کشف شد که تخمین زده می شود در قرن چهارم میلادی ساخته شده باشد.

مدیر فرهنگ و گردشگری استان قیصریه، شوکرو دورسون، گفت کاوش ها از سه سال پیش شروع شد و این سازه هرساله در حال توسعه است. طبق ارزیابی اولیه، مساحت موزاییک 300 متر مربع بود، اما اکنون به 600 متر مربع رسیده است.

دورسون با بیان اینکه کاوش های اجرا شده با حمایت شهرداری کلانشهر قیصری در زمینی به مساحت تقریبی 4 هزار مترمربع ادامه دارد، اضافه کرد:

ما در ارزیابی هایمان به این نتیجه رسیده ایم که این مکان در قرن چهارم ساخته شده است. بر اساس یافته ها، بقایایی هم وجود دارد که قدمت شان به قرن سوم و پس از آن بازمی شود. مهارت به کاررفته در موزاییک های کف نشان می دهد که از این مکان به عنوان یک ویلای بسیار مهم در دوره خود استفاده میشده است.

در جایی که به عنوان تالار پذیرایی شناسایی شده، یک کتیبه لاتین پیدا شده است. علاوه بر این، کتیبه های یونانی هم کشف شدند. موزاییک های تزئین شده هندسی عمدتاً اینجا وجود دارند. ما به سرانجام کاوش های سال جاری رسیده ایم و امیدوارم سال آینده هم کارمان ادامه پیدا کند.

مدیر کاوش، کان ارپک گفت استفاده از این سازه در دوران بیزانس و پس از ورود ترک ها به آناتولی همچنان ادامه یافته است.

این مکان تقریباً 33 اتاق دارد که در یک منطقه بسیار بزرگ گسترده شدند. اینجا یک اقامتگاه سطح بالا است. ما هنوز به طور کامل به مرزهای این اقامتگاه نرسیده ایم. این سازه دارای موزاییک های کف بسیار ارزشمندی است.

در منطقه آناتولی مرکزی که شامل منطقه کاپادوکیه می شود، شاهد چنین اقامتگاه بزرگی با موزاییک های کف نیستیم. در کاپادوکیه، در دوره روم و بیزانس، ما به طور کلی در خصوص املاک امپراتوری اطلاعات داریم.

اینجا روی کتیبه ها با نام هیاسینتوس روبرو شدیم. به نظر ما این احتمالاً نام یک مدیر است. وقتی داده های بیشتری به دست آوریم، می توانیم با اطمینان بیشتری بگوییم که اینجا محل اقامت یک شخصیت مهم در املاک امپراتوری بوده است.

به گفته بویوکیلیچ: موزاییک های کشف شده در حفاری های اخیر بار دیگر ثابت می نمایند قیصریه مهد تمدن در آناتولی است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آبان 1402 بروزرسانی: 26 آبان 1402 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 992

به "موزاییک باستانی از دل خاک بیرون آمد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزاییک باستانی از دل خاک بیرون آمد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید