ورود محصولات خلاق به بازارهای جهانی تسهیل می شود

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، با حمایت معاونت علمی و فناوری 3 خدمت ویژه برای شرکت های خلاق تعریف شد تا فضای کسب وکار در این حوزه تسهیل شود.

ورود محصولات خلاق به بازارهای جهانی تسهیل می شود

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های خلاق در ایران ظرفیت بالایی دارند و می توانند به رونق اشتغال در کشور کمک کنند. اما پیش از شکل گیری زیست بومی برای این حوزه، هیچ برنامه منسجم و مشخصی برای حمایت از فعالیت های این حوزه وجود نداشت. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را می توان پیشروی این حوزه دانست که آغازگر پویشی ملی در حوزه صنایع خلاق شد.

این زیست بوم قرار است با هم افزایی بازیگرانش به چالش هایی چون معضلات اجتماعی و مسائل اساسی کشور نظیر رفع مسائل کم آبی و خشکسالی و پسماند، کنترل آلاینده های زیستی، بهینه سازی مصرف انرژی و آب و اصلاح الگوی مصرف با رویکردهای خلاق و نوآورانه پاسخ دهد.

همچنین تقویت صادرات و همکاری های بین المللی در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی و کسب وکارهای نوآورانه یکی از اهداف معاونت علمی و فناوری برای توسعه این زیست بوم است. 3 برنامه ملی هم برای شتاب گیری ایجاد و توسعه زیست بوم شرکت های خلاق تعریف شده است که در این گزارش معرفی می شود.

یکی از حمایت های شکل گرفته در این حوزه ارائه خدمات توسعه بازار است کاری که با اقداماتی مانند حمایت از تبلیغات در پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت، ارائه ابزارهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی، ارزش گذاری و تبادل فناوری، ارائه مشاوره ویژه تجارت با کشورهای منتخب اجرایی شده است.

در این زمینه شرکت ها حمایت هایی برای حضور مستقل در نمایشگاه های خارجی، اعزام به دیگر کشورها در قالب هیات تجاری، دریافت مشاوره هایی برای توسعه صادرات و واردات، ارزیابی آمادگی صادرات، ترویج در رسانه های دبیرخانه خلاق، مشاوره فنی محصول، مشارکت در برنامه جذب ایرانیان خارج از کشور، خدمات تولید و نشر محتوا، مشاوره بیمه، مشاوره تامین مالی و طرح تجاری و توسعه بازار داخلی را دریافت می کنند.

از دیگر خدمات قابل ارائه به این شرکت ها خدماتی است که به تسهیل فضای کسب و کار شرکت های خلاق کمک می کند. هدفی که با اقداماتی چون ارائه خدمات آزمایشگاهی، عارضه یابی و توسعه کسب و کار، خدمات حقوقی، حضور مستقل در دوره های آموزشی و سمینارها عملیاتی شده است.

همچنین شرکت های خلاق در این زیست بوم می توانند از حمایت هایی چون استقرار در منازل مسکونی، تسهیلات نظام وظیفه، خدمات بیمه تکمیلی، استقرار در پارک های علم و فناوری، مالکیت معنوی برای اختراع و نشان تجاری، مالیات و خدمات مالی و اداری، خدمات حقوقی، تسهیل خدمات ارزی برخوردار شوند.

پشتیبانی، تامین مالی و جذب سرمایه هم سومین خدمتی است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای این شرکت ها در نظر گرفته است. کاری که با کمک ارائه خدمات مالی به شرکت های صنایع خلاق و فرهنگی، جذب سرمایه طرح های خلاق و نوآور، تسهیل در صدور ضمانت نامه و دیگر موارد در حال اجرا است. این خدمات با خدمات مالی توسعه صنایع خلاق، جذب سرمایه طرح های خلاقانه و صدور ضمانت نامه شتاب گرفته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 470

به "ورود محصولات خلاق به بازارهای جهانی تسهیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود محصولات خلاق به بازارهای جهانی تسهیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید