با تکرار می کنم مردم پای صندوق رای نمی آیند

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، عباس عبدی در یادداشتی در روزنامه اعتماد با اشاره به مسائل اصلاح طلبان در انتخابات1400 نوشت: مشکل مهم دیگر اصلاح طلبان، عدم توانایی در قانع کردن افکار عمومی یا حداقل اقشار هوادار خود برای مشارکت انتخاباتی است.

با تکرار می کنم مردم پای صندوق رای نمی آیند

البته این عدم رغبت ممکن است با بهبود شرایط انتخابات و حرکت به سوی انتخابات معنادار حل گردد، ولی نباید تصور کرد که با گفتن تکرار می کنم مردم پای صندوق خواهند آمد. در سال 1396 و 1394 نیز تکرار می کنم نبود که مردم را پای صندوق آورد، بلکه این خواست عمومی بود که در تکرار می کنم تبلور یافت و حرکت را معنادار و باشتاب نمود.

مثال مناسب برای فهم این مطلب، هُل دادن خودروی ایستاده ای در روی سطح شیب دار به سوی پایین است. این خودرو بالقوه آمادگی حرکت در روی سطح به سوی پایین را دارد، ولی اصطکاک مانع از حرکت است، کافی است نیروی اصطکاک را خنثی کنید، بقیه اش در ظرفیت خودرو برای حرکت وجود دارد، خودش با شتاب پایین می رود. ولی اگر این خودرو روی سطح شیب دار به سمت بالا باشد، هُل دادن و حرکت دادن آن ممکن است منجر به بازگشت به عقب و زیر دریافت هُل دهندگان گردد؛ بنابراین مساله اصلی این است که آیا مردم برای مشارکت در انتخابات روی سطح شیب دار به سوی پایین قرار دارند یا به سوی بالا. اگر حالت اول است نیرو های سیاسی می توانند آن ها را تهییج نموده و به قول معروف هُل دهند و راه بیفتند، ولی اگر روی سطح شیب دار بالا قرار دارند، هر نوع کوششی برای راه انداختن مردم بی فایده است و جز اتلاف نیرو اثر دیگری ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 196

به "با تکرار می کنم مردم پای صندوق رای نمی آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تکرار می کنم مردم پای صندوق رای نمی آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید