هشدار گلوبال تایمز چین به آمریکا: در افتادن با ما و روسیه یک کابوس مطلق است

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، روزنامه چاپ حزب حاکم کمونیست چین در چندین سرمقاله به آمریکا و متحدانش هشدار داد که علیه پکن و مسکو هیچ اقدام تحریک آمیزی انجام ندهند و پیشنهاد کرد که دو کشور اکنون خیلی قوی تر از بلوک قدیمی شرق هستند.

هشدار گلوبال تایمز چین به آمریکا: در افتادن با ما و روسیه یک کابوس مطلق است

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

روزنامه گلوبال تایمز چاپ حزب کمونیست چین در نخستین سرمقاله خود به تاریخ پنجم مه 2021 نوشت: قدرت اشتراکی چین و روسیه اکنون خیلی قوی تر از بلوک قدیمی شوروی-شرق اروپاست. قوای نظامی، مالی و علمی چین و روسیه نه تنها در مقیاس عظیم است بلکه گسترده تر از تمام دنیا است. اگر کسی کوشش کند تا از این حقیقت بگریزد و چین و روسیه را با نیروهایی مشترک در نبردی بسیار سخت درگیر کند، برایش به کابوسی می ماند.

این روزنامه با هشدار به واشنگتن که بازی استراتژیکش با آتش به نابودی خودش می انجامد، تاکید نمود که مسکو و چین رفتار مهار استراتژیک پیشه نموده اند و به منشور سازمان ملل و نظم بین المللی مبتنی بر قانون بین المللی پای بند هستند.

این سرمقاله در حالی منتشر شده که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اخیرا روابط مسکو با پکن را بهترین در طول تمام تاریخ دو کشور دانسته و وزارت خارجه چین نیز ماه گذشته میلادی گفت که دو کشور از شراکت جامع و کاملی بهره می برند و از یکدیگر در زمینه حفظ تمامیت و حاکمیت ارضی خود دفاع می نمایند.

سرمقاله این روزنامه حکومتی چین همچنین این پیشنهاد را مطرح می نماید که دلیل کوشش نخبگان آمریکایی برای منزوی کردن چین و روسیه و فاکتور دریافت آنها از یک سیستم جدید بین المللی تحت سلطه غرب به این دلیل است که آنها یا می دانند یا پیش بینی می نمایند که رقابت پذیری راه و روش غربی و آمریکایی رو به افول و زوال است و به راحتی به دنبال این هستند که از شر رقبای بالقوه خود خلاص شوند.

این روزنامه تاکید می نماید، چین و روسیه در مقابل ایجاد یک ائتلاف رسمی نظامی مقاومت نموده اند اما هرقدر که کشورهای غربی ائتلاف متخاصم خودشان را در برابر این دو کشور تقویت نمایند، مسکو و پکن هم به همان اندازه بیشتر تمایل خواهند داشت تا به صورت مشترک در مقابل این ائتلاف متخاصم همکاری داشته باشند. این قانون اولیه سیاست است.

دومین سرمقاله چاپ ششم مه بر اعلامیه منتشر شده از سوی وزرای خارجی گروه هفت پس از نشست در لندن تمرکز دارد که در بین موضوعات مختلف، چند پیشنهاد می دهد که روسیه و چین نیز محور اصلی مذاکرات بودند.

گلوبال تایمز با اذعان به اینکه ایالات متحده همچنان از لحاظ قدرت جامع و توانایی مجبور کردن کشورها به تبعیت از عقاید خود، تنها کشور قدرتمند دنیا است، استدلال می نماید که مشکل واشنگتن، بیش از حد حریص بودن در کنار تمایل برای تسلط کامل در پیشی دریافت از توانایی های واقعی خود است که باعث ایجاد حس بحران و سردرگمی بی سابقه ای شده است.

در این سرمقاله همچنین آمده که کوشش های واشنگتن برای متقاعد کردن متحدانش در مقابله با روسیه و چین در نهایت به شکست می انجامد چون انجام چنین کاری به منزله خودکشی استراتژیک است و برخلاف کوشش برای وحدت عظیمتر غربی و همانند آخرین قطرات آب در یک اسفنج چون همکاری روسیه و چین به مثابه یک اسفنج است که کاملا در آب خیس خورده است.

سرمقاله روزنامه دولت چین تاکید دارد: چین و روسیه می توانند همکاری بیشتر دیپلماتیک را در مخالفت با سلطه گری داشته باشند و علیه کوشش های آمریکا برای تقویت ائتلاف ها دست به اقدامات مقابله ای بزنند. دو کشور همچنین می توانند از ظرفیت بالقوه و عظیم مالی خود استفاده نمایند. به علاوه، دو کشور اکنون از نظر نظامی با یکدیگر همکاری دارند و در صورت لزوم هم می توان همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشند که می تواند شوک ایجاد کند.

روزنامه گلوبال تایمز با ارائه پیشنهادهایی برای رهبران روسیه و چین استدلال می نماید، تا مادامی که دو کشور اشتباه ننمایند، کارهای خود را به خوبی انجام دهند، همکاری با یکدیگر را در زمینه استراتژیک جامع تقویت نمایند و به ادغام عمیق تر خود با دنیا ادامه دهند، آمریکا نمی تواند جاه طلبی خود را در تکرار پیروزی اش در جنگ سرد محقق کند.

ماه گذشته میلادی و زمانیکه پکن اظهار داشت که به تعهدش در همکاری بیشتر با شرکای روسی ادامه می دهد، واشنگتن و متحدانش تحریم های جنگی را علیه هر دو کشور بیشتر کردند. واشنگتن ماه گذشته میلادی و در بحبوحه یکسری ادعای بی پایه و اساس جدید درباره مداخله انتخاباتی و هک، تحریم های جدیدی را علیه مسکو وضع کرد و اوایل امسال میلادی نیز به اتهام نسل کشی در سین کیانگ تحریم هایی را علیه پکن وضع کرد. دولت چین ادعای نسل کشی را محکوم نموده و به رویدادهای ناگوار در تاریخچه بسیاری از کشورهای غربی درباره بومیان، برده داری سیاهپوستان و آفریقایی ها و سایر موارد اشاره نمود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که در جریان کارزار انتخاباتی 2016 خود وعده کوشش برای بهبود روابط با مسکو را داد اما بعدا ادعاهایی را علیه روسیه در تمام چهار سال ریاست جمهوری خود مطرح نمود، اخیرا دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را بابت سوق دادن روسیه و چین در آغوش یکدیگر به واسطه دشمنی مکرر با دو کشور مورد انتقاد قرار داده و می گوید: بدترین کاری که می توانی بکنی، این است که چین و روسیه را در کنار هم قرار دهی و آنها با هم باشند.

ترامپ همچنین اظهار داشت که مظنون است واشنگتن شاید به عمد درگیری در اوکراین و تایوان را شدت می بخشد و گفته که این دو مساله، مشکل عظیم در دوران ریاست جمهوری اش بود.

در مارس 2021، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت که واشنگتن باید بتواند از موضع قدرت در مقابل چین بایستد و به متحدان آمریکا تاکید نمود تا برای مواجهه با چالش های به وجود آمده از سوی چین و روسیه همکاری نزدیکی داشته باشند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 318

به "هشدار گلوبال تایمز چین به آمریکا: در افتادن با ما و روسیه یک کابوس مطلق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار گلوبال تایمز چین به آمریکا: در افتادن با ما و روسیه یک کابوس مطلق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید