توافق عربستان و کویت درباره میدان گازی آرش غیرقانونی است

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به توافق اعلام شده نو میان عربستان سعودی و کویت درخصوص میدان مشترک گازی آرش / الدره تاکید کرد کرد که حق ایران برای بهره برداری از این میدان مشترک گازی محفوظ است.

توافق عربستان و کویت درباره میدان گازی آرش غیرقانونی است

به گزارش ایرنا، خطیب زاده درخصوص توافق اعلام شده نو میان عربستان سعودی و کویت در خصوص میدان مشترک گازی آرش گفت: میدان گازی آرش/الدره یک میدان مشترک بین کشور های ایران، کویت و عربستان سعودی است و بخش هایی از آن در محدوده آب های تحدید حدود نشده بین ایران و کویت قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: بر اساس مقررات و رویه های بین المللی هرگونه اقدام در بهره برداری و توسعه این میدان باید با هماهنگی و همکاری هر سه کشور انجام شود و لذا اقدام اخیر کویت و عربستان سعودی در قالب یک سند همکاری، مغایر با رویه های جاری و مذاکرات اجرا شده قبلی بوده و غیرقانونی است و تاثیری بر شرایط حقوقی میدان نداشته و مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نمی باشد.

خطیب زاده در ادامه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که بار ها اعلام کرده است آمادگی دارد تا در خصوص چگونگی بهره برداری از این میدان مشترک با کشور های همسایه، کویت و عربستان سعودی وارد مذاکره شده و همزمان در چارچوب نتایج مذاکرات قبلی با کویت در رابطه با تحدید حدود فلات قاره مذاکرات دوجانبه با کویت را ادامه داده و همچنین در خصوص مشخص کردن نقطه ثلاثه (سه گانه) بین سه کشور مذاکرات سه جانبه ای را آغاز کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه در انتها تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین حق خود را برای بهره برداری از میدان مشترک گازی آرش/الدره محفوظ می دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 745

به "توافق عربستان و کویت درباره میدان گازی آرش غیرقانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق عربستان و کویت درباره میدان گازی آرش غیرقانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید