جزئیات وام های نو برای خرید مسکن

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، به گزارش خبرنگاران، دولت تازه برنامه اصلی خود در بخش مسکن را ساخت یک میلیون مسکن در سال و ساخت 4 میلیون مسکن در طول 4 سال اعلام کرده است. جزئیاتی از این برنامه اعلام شده است اما قرار است در هفته آینده از این برنامه رونمایی شود. در کنار آن افزایش تسهیلات خرید مسکن هم از سوی بانک مسکن ابلاغ شده است.

جزئیات وام های نو برای خرید مسکن

480میلیون تومان بیشترین مبلغ وام

اخیراً سقف تسهیلات خرید مسکن فردی و زوجین در تهران به 200 و 400 میلیون تومان، در کلانشهرها به 160 و 320 میلیون تومان و سایر شهرها به 120 و 240 میلیون تومان و همچنین تسهیلات جعاله مسکن به 80 میلیون تومان افزایش یافته است.

دریافت این وام از طریق خرید اوراق است. برای دریافت سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین در تهران از محل اوراق حق تقدم (480 میلیون تومان) شامل 400 میلیون وام خرید و 80 میلیون تومان وام جعاله باید 960 برگه خریداری شود.

با توجه به اینکه قیمت هر برگه اوراق روز گذشته 80 هزار تومان بود، متقاضی وام 480 میلیون تومانی مسکن باید 76 میلیون و 800 هزار تومان اوراق خریداری کند.

متقاضیان وام خرید مسکن، معمولاً اقشار میانه جامعه هستند که خودشان توان تأمین بخشی از هزینه خرید مسکن را دارند و از وام برای تکمیل آورده خود استفاده می کنند. اما برنامه دولت برای تأمین مسکن اقشار ضعیف، ساخت مسکن برای آنان در قالب قانون جهش تولید و ساخت سالانه یک میلیون مسکن است.

وام مسکن روستایی

همچنین مبلغ وام ساخت مسکن روستایی از 50 میلیون به 100 میلیون تومان افزایش یافت. البته رئیس بنیاد مسکن از ارائه پیشنهاد این بنیاد به شورای عالی مسکن برای افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی تا 200 میلیون تومان خبر داده است.

جزئیات برنامه جهش تولید مسکن

برنامه ساخت یک میلیون مسکن در سال و ادامه آن تا 4 سال، در قالب قانون جهش تولید مسکن است. در این برنامه دولت زمین رایگان را برای ساخت مسکن به سازندگان ارائه می کند همچنین تسهیلات ارزان قیمت ساخت را به سازندگان می پردازد تا هزینه نهایی ساخت این مسکن هزینه ای متناسب با شرایط اقتصادی دهک های پایین داشته باشد. هفته گذشته شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شد تا در خصوص برنامه جهش تولید مسکن تصمیمات نهایی گرفته و اعلام شود. با اینکه هنوز دولت به صورت رسمی از این برنامه رونمایی نکرده است اما متولیان بخش مسکن، جزئیاتی از آن را اعلام کرده اند.

آغاز ثبت نام

ثبت نام از متقاضیان واحدهای طرح جهش تولید و تأمین مسکن هنوز آغاز نشده و طبق وعده باید تا یک هفته دیگر شرع شود. شروط ثبت نام از متقاضیان در قانون جهش تولید مسکن مانند برنامه های دیگر انبوه سازی مسکن در سال های گذشته است. بر این اساس متقاضیان برای ثبت نام مسکن باید دارای 4 شرط باشند: متأهل بودن متقاضی یا سرپرست بودن خانوار (بانوان مجرد بالای 35 سال سن هم امکان ثبت نام دارند) سابقه حداقل 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا، متقاضی از سال 84 تا کنون نباید مالک واحد مسکونی باشند، دارا بودن فرم ج سبز هم آخرین شرط متقاضیان مسکن حمایتی است.

منبع: روزنامه ایران

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 531

به "جزئیات وام های نو برای خرید مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام های نو برای خرید مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید