حمام سریعتر با آب خنک تر

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، خشکی پوست از جمله شایع ترین مسائل موجود بین مراجعان به مطب های متخصصان پوست است. حدود 20 درصد ازبچه ها ایرانی ازاین معضل رنج می برند که تا سن بلوغ این اندازه به حدود 4 درصد تقلیل می یابد. درماتیت سرشتی (آتوپیک) یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد خشکی پوست است. در این بیماری اندازه تبخیرآب از سطح پوست بیش از

حمام سریعتر با آب خنک تر

حمام سریعتر با آب خنک تر

نویسنده: دکتربردیا صدر

درباره خشکی پوست یکی از شایع ترین مسائل پوستی بچه ها چه می دانید؟

خشکی پوست از جمله شایع ترین مسائل موجود بین مراجعان به مطب های متخصصان پوست است. حدود 20 درصد ازبچه ها ایرانی ازاین معضل رنج می برند که تا سن بلوغ این اندازه به حدود 4 درصد تقلیل می یابد. درماتیت سرشتی (آتوپیک) یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد خشکی پوست است. در این بیماری اندازه تبخیرآب از سطح پوست بیش از میزان طبیعی آن است که منجر به از دست دادن مقادیر قابل توجهی از آب پوست می گردد. از دلایل دیگر خشکی پوست می توان به آسیب لایه های پوشاننده سطح پوست اشاره نمود. این لایه ها عمدتاً حاوی چربی های طبیعی ترشح شده از غدد چربی پوست مانند سرامید ولانولین هستند که همچون سدی مانع تبخیرآب از سطح پوست می شوند. آسیب به این لایه ها در نتیجه بیماری های مختلف، انجام لایه برداری، شستشوی مکرر، قرار گرفتن در برابر مواد حساسیت زا (آلرژن)، ایجاد زخم و...اتفاق می افتد.

داروهای ویژه خشکی پوست

برای درمان این نوع ضایعات محصولات مختلفی وجود دارد که می توانند همچون لایه های محافظ و نگهدارنده آب پوست عمل نمایند. این محصولات با ایجاد لایه های چربی شبیه چربی های طبیعی پوست پوششی ایجاد می نمایند که از تبخیر غیرطبیعی آن از اپیدرم جلوگیری می نمایند. بعضی از این محصولات حاوی سرامید هستند که به اسم مرطوب نماینده های قوی استفاده می شوند و با برگرداندن لایه چربی طبیعی پوست به حفظ رطوبت یاری می نمایند.عصاره آلوورا از مواد آبرسان وضد التهاب پوست است که در بسیاری از مرطوب نماینده ها به اسم ماده اصلی به کار می رود. وازلین هم به اسم یک پوشش سطحی ویکی از قدیمی ترین حفظ نماینده های رطوبت پوست درمحصولات استفاده می گردد.

برای برطرف معضل خشکی پوست بعلاوه می توان از فاکتورهای طبیعی نگهدارنده رطوبت استفاده کرد. اصلی ترین این مواد اوره و اوسرین هستند که به طور طبیعی در پوست ما وجود دارند وبا ایجاد پیوند با مولکول های آب مانع تبخیرآن ها از سطح پوست می شوند.

چه کنیم؟

علاوه بر درمان های رایج خشکی پوست، بعضی عادت بهداشتی هم می توانند به کاهش این مشکل یاری نمایند. کاهش مدت زمان استحمام، استفاده از آب ولرم به جای آب داغ، استفاده از شوینده های نسل نو (شوینده های غیر صابونی: Syndet ها) که کمتر منجر به خشکی می شوند، می توانند مانع خشکی پوست شوند. استفاده از مرطوب نماینده ها هم در نخستین دقایق پس از استحمام ، پیش از آن که کل رطوبت به جای مانده را حفظ نمایند. بنابراین استفاده از آن ها به شدت توصیه می گردد.

همانطور که ذکر شد خشکی پوست و عوارض ناشی از آن از جمله اگزما و خارش یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بچه ها به مطب پزشکان است که در صورت استفاده از درمان های پیشگیرنده مانند به کار بردن مرطوب نماینده ها ، هزینه و سختی بسیار کمتری برای کنترل باقی می گذارند.

منبع:نشریه شهرزاد، شماره 22.

منبع: راسخون
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 500

به "حمام سریعتر با آب خنک تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام سریعتر با آب خنک تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید