خانه های روستایی زیر چتر حمایت بانک مهر ایران

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، بانک مهر ایران توجه ویژه ای به کاهش خطرات برای ساکنان مناطق روستایی کشور داشته و اقدامات مختلفی از تأمین اقتصادی بهسازی خانه های روستایی تا بیمه آن ها را انجام داده است.

خانه های روستایی زیر چتر حمایت بانک مهر ایران

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، 5 دی ماه یادآور زلزله دلخراش بم است که باعث شد تعداد زیادی از هموطنان ما جان خود را از دست دهند. این روز همچنین به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گذاری شده است.

به این مناسبت مروری نموده ایم بر مجموعه اقداماتی که بانک مهر ایران برای بهسازی خانه های روستایی و ساخت مدرسه و خانه بهداشت انجام داده است. بر اساس گزارش مرکز آمار 74 درصد جمعیت کشور در سال 1395 شهرنشین بوده اند. در صورتی که این نسبت در طول سال های اخیر تغییر چشمگیری ننموده باشد، در حال حاضر بیش از 21 میلیون نفر از جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می دهند. این در حالی است که در سال 1395 تنها 57 درصد خانه های کشور دارای اسکلت فلزی یا بتنی بوده است. البته می توان حدس زد که این درصد در بخش روستایی کمتر از بخش شهری باشد.

در حوادث طبیعی مختلف اعم از سیل و زلزله نیز شاهد بوده ایم که خانه های روستایی مقاومت کمتری از خود نشان داده و میزان خرابی ها در روستاها به طرز قابل ملاحظه ای بیشتر از شهرهاست. این موضوع ضرورت توجه به کیفیت خانه های روستایی را به ما یادآوری می نماید.

بر همین اساس بانک مهر ایران در چارچوب تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تا کنون 9هزار فقره تسهیلات به ارزش 814 میلیارد ریال به معرفی شدگان از سوی این بنیاد پرداخت نموده است. این تسهیلات صرف بهسازی و بازسازی خانه های روستایی شده است. پرداخت تسهیلات از سوی بانک مهر ایران به ساکنان روستاها در چارچوب تفاهم نامه با بنیاد مسکن انقلابی همچنان ادامه دارد. هر چند بهسازی و بازسازی خانه های روستایی که بانک مهر ایران در همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تأمین اقتصادی آن را بر عهده دارد، در حوزه پیشگیری از آسیب دیدن خانه های روستایی از سوانح طبیعی دسته بندی می گردد، اما بانک مهر ایران تمهیداتی را نیز برای خانه هایی در نظر گرفته که بنا به هر علتی ممکن است از سوانح طبیعی آسیب ببینند.

این بانک در امسال 500هزار خانه روستایی را که در سه استان سیستان و بلوچستان، ایلام و خراسان جنوبی واقع شده اند، تحت پوشش بیمه حوادث درآورد. با این اقدام در صورتی که این خانه ها از سوانح طبیعی آسیب ببینند، بیمه خسارت آن ها را پرداخت می نماید. سقف پرداخت خسارت برای خانه ها 250 میلیون ریال و برای اسباب و لوازم منزل 50 میلیون ریال تعریف شده است. بانک مهر ایران پیش از این و در سال 1398 نیز 100 باب واحد مسکونی در استان های خوزستان، لرستان و گلستان ساخت و به افرادی که خانه آن ها از سیل آسیب دیده بود، تحویل داد.

افزون بر این ها بانک مهر ایران ساخت مدرسه در مناطق محروم را نیز در برنامه خود داشته و تا کنون 5 مدرسه در این مناطق ساخته است. این بانک 4 مدرسه در شهرستان های زلزله زده استان کرمانشاه ساخته که هزینه یکی از آن ها توسط کارکنان بانک تهیه و تأمین شده است. افزون بر این ها یک مدرسه نیز در روستای کهنانی کش بخش دشتیاری شهرستان چابهار از سوی بانک مهر ایران ساخته شده است.

بانک مهر ایران پیش از این تفاهم نامه ای را نیز با دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه منعقد نموده بود. هدف این تفاهم نامه تسهیل دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، تأمین و صیانت آرامش روان و صرفه جویی در هزینه ها برای مردم آسیب دیده از زلزله بود. در چارچوب این تفاهم نامه بانک مهر ایران در ساخت سه خانه بهداشت روستایی از توابع این استان مشارکت کرد.

مجموعه بانک مهر ایران با عنایت به اینکه کشور ما از نظر جغرافیایی در منطقه حادثه خیزی قرار گرفته و هر ساله شاهد وقوع سوانح مختلف مانند زلزله و سیل هستیم، توجه ویژه ای به روستاها داشته و سعی نموده در حد امکانات خود گام های مؤثری را برای کاهش اثرپذیری خانه های روستایی از بلایای طبیعی بردارد. با این حال این بانک مجموعه اقداماتی را نیز برای برهه پس از حادثه برنامه ریزی و اجرا نموده است. امیدواریم روزی فرا برسد که هیچ یک از هموطنان ما به علت وقوع حوادث طبیعی، خانه و سرپناه خود را از دست ندهند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 99

به "خانه های روستایی زیر چتر حمایت بانک مهر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های روستایی زیر چتر حمایت بانک مهر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید