خبرنگاران دفاتر اسناد رسمی فارس حدود یک میلیون خدمات به مردم ارائه کردند

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، شیراز-خبرنگاران- مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان فارس با بیان اینکه از ابتدای سال 99 تا خاتمه آذرماه در دفاتر اسناد رسمی این استان نزدیک به یک میلیون خدمت ارائه شده است، گفت :این خدمات در رونق اقتصاد و در تحکیم روابط مالی بسیار موثر است و در حوزه مشروعیت بخشیدن به معاملات نیز نقش آفرین هستند.

خبرنگاران دفاتر اسناد رسمی فارس حدود یک میلیون خدمات به مردم ارائه کردند

مهدی هاشمی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در مدت یاد شده، در 400 دفتر اسناد رسمی استان فارس، بیش از 716 هزار سند تنظیم شده است که بیشترین سند تنظیمی مربوط به وکالت و بیع بوده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس، با بیان اینکه سندی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می شود بدون مراجعه به مراجع قضایی لازم الاجراست، گفت: با سیاست گذاری که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دارد، بخش زیادی از خدمات به صورت الکترونیکی ارائه می شود.

هاشمی ادامه داد: ثبت آنی معاملات که در دفاتر اسناد صورت می گیرد از همین باب است و استعلامات دفاتر اسناد رسمی بیش از 90 درصد استعلامات برخط و در کمتر از 48 ساعت جواب داده می شود و بیش از 99 درصد معاملات دفاتر به صورت الکترونیک ثبت می شود که در مشروعیت بخشیدن به حقوق عمومی اشخاص موثر است.

وی، با بیان اینکه هیچ گونه اخلالی در تنظیم اسناد به صورت الکترونکی ایجاد نمی شود بلکه خلاصه معاملات هم ثبت می شود، گفت: برای نخستین بار نیز انتخابات کانون سردفتران در فارس به صورت الکترونیک و پایلوت برگزار گردید.

هاشمی اعلام کرد: دفاتر اسناد رسمی، نخستین تجربه برون سپاری تشکیلات نظام اداری است و تجربه موفقی بوده است و بر اساس همین تجربه، بخشی از خدمات ثبتی هم به دفاتر واگذار شده است و امروزه صدور اجراییه که قبلا دستی بود به صورت الکترونیکی صادر و از این طریق به اداره ثبت اسناد ارسال می شود.

به گفته وی، دفاتر اسناد رسمی از صندلی ویژه ای برخوردار هستند و می توانند در توسعه مالی و مشروعیت بخشیدن به نظام حقوقی کشور موثر باشند.

صندلی دفاتر اسناد رسمی برای مردم شناخته شده نیست

رییس کانون سردفتران استان فارس نیز در این نشست با اشاره به ششم دی ماه سالروز تاسیس دفاتر اسناد رسمی، گفت: این دفاتر از زمان های قدیم وجود داشته و جابگاه آن به صدر اسلام و حتی قبل ار اسلام باز می شود.

حسین ساجدی، با اشاره به صندلی مهم دفاتر در تتظیم اسناد بیان داشت: متاسفانه صندلی دفاتر در بین مردم شناخته شده نیست و بعضی هنوز تفاوت سند رسمی و غیر رسمی را نمی دانند.

وی افرود: سند رسمی در محاکم قضایی احتیاج به ضمانت ندارد و اعتبار آن تثبیت مالکیت مردم و یاری به حاکمیت و دولت است.

ساجدی، با بیان اینکه صندلی دفاتر اسناد رسمی بسیار مهم است و باید به مردم آن را شناساند، گفت: این موضوع در تثبیت مالکیت مردم مهم است و صندلی سند رسمی در جهان برای همه شناخته شده است.

رییس کانون سردفتران استان فارس، با اشاره به اینکه ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمی این استان در کشور ممتاز و الگو است، افزود: مردم هر گونه شکایتی که از این دفاتر دارند می توانند در این کانون مطرح نمایند و این شکایت ها آنالیز و نتیجه آن اعلام می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 101

به "خبرنگاران دفاتر اسناد رسمی فارس حدود یک میلیون خدمات به مردم ارائه کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دفاتر اسناد رسمی فارس حدود یک میلیون خدمات به مردم ارائه کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید