سیتکام سازی مشکل است، با مهران مدیری مقایسه می شویم

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، نویسنده سریال چشم بندی درباره نوشتن فیلمنامه های طنز برای تلویزیون چنین بیان می نماید: قصه یکپارچه برای تلویزیون تعریف کردن کار راحت تری است و ریسک کمتری دارد. ساخت سیتکام کار دشواری است و کارها با سریال های مهران مدیری مقایسه می شوند؛در حالی که نه شرایط تلویزیون مثل آن زمان است نه بازیگران نه ممیز

سیتکام سازی مشکل است، با مهران مدیری مقایسه می شویم

به گزارش خبرنگاران، سریال چشم بندی این روزها با بازیگرانی از جمله حمید لولایی و مرجانه گلچین روی آنتن شبکه سه می رود. نویسنده این سریال شرح می دهد، چشم بندی ادامه سریال پلاک 13 است که بیمه سفاش ساخت آن را داده بود؛ با این تفاوت که بازیگران، موضوع و نوع ساخت کار فرق دارد و فقط تیمی که پشت آنها بوده، یکی است.

او در عین حال از سختی های ساخت کار طنز در تلویزیون می گوید و معتقد است شرایط تلویزیون دیگر مثل آن زمان نیست.

سریال چشم بندی همزمان با پخش در حال فراوری است و به گفته نویسنده، 20 قسمت از آن آماده پخش و قرار است حدود 50 قسمت به فراوری برسد. فیلمنامه سریال هم در حال نگارش است و در مواقعی ممکن است ساخت ادامه این سریال به روز به پخش برسد.

طرحی ارائه دادیم که متفاوت از پلاک 13

امیر ابیلی ـ نویسنده چشم بندی درباره ساخت این سریال و نگارش آن، شرح داد: تا جایی که اطلاع داشتم بازخوردها از سریال پلاک 13 مثبت بود. این اولین پروژه سریال سازی صنعت بیمه بود و تاکید داشتند ادامه پیدا کند. بعد از پیگیری ها طرح تازه ارائه دادیم که متفاوت از سریال پلاک 13 باشد.

اغلب سیتکام ها با سریال های مهران مدیری مقایسه می شوند

وی درباره تفاوت سریال پلاک 13 با چشم بندی شرح داد: پلاک 13 سیتکام بود و پی رنگ اصلی نداشت، اما شخصیت داشت که در هر قسمت اتفاقاتی برای آنها می افتاد. ساخت سیتکام در مجموع سخت است؛ چرا اغلب این کارها با سریال های مهران مدیری مقایسه می شوند. در حالی که نه شرایط تلویزیون مثل آن زمان است، نه بازیگران آن بازیگران اند و نه ممیزی ها مثل قبل است. بنابراین قصه یکپارچه برای تلویزیون تعریف کردن کار راحت تری است و ریسک آن کمتر است.

چشم بندی به لحاظ مالی در مضیقه بود

او که در سریال های باخانمان و همسایه به عنوان مشاور فیلمنامه حضور داشته است، با اشاره به تاثیر کمبود بودجه بر کیفیت کارها مطرح کرد: سریال چشم بندی به لحاظ بودجه در مضیقه بود اما با تمهیداتی که تهیه نماینده داشت، در نهایت به بازیگران بهتری نسبت به پلاک 13 رسیدیم.

این نویسنده بعلاوه انتخاب زمان پخش چشم بندی را از مسائل آن مطرح کرد و شرح داد: مردم اغلب عادت دارند سریال را در ساعت تعیین خود ببینند. اینکه مجموعه ای نمایشی در یک باکس غیرمتعارف پخش شود کمی برای مخاطب غیرعادی است. اما در مجموع کار در این سری نسبت به پلاک 13 پخته تر است به دلیل اینکه متوجه شدیم صنعت بیمه از حوزه نمایشی چه می خواهد. کاراکتر ما کارشناس بیمه است و می تواند پرونده پیگیری کند. کار سیتکامی نیست، لوکیشن ها متنوع است و بازیگران بهتر هستند.

شاهد احمدلو برای چشم بندی پای کار آمد

نویسنده سریال نجلا درباره حضور شاهد احمدلو به عنوان کارگردان چشم بندی یادآور شد: آقای احمدلو به پیشنهاد تیم و خود شبکه کار را کارگردانی کردند. البته دوستان دیگری هم پیشنهاد شدند اما بعضی فرصت نداشتند و بعضی سرِ کارهای دیگری بودند و بعضی را هم تلویزیون تمایل نداشت با آنها همکاری کند. آقای احمدلو هم تجربه چند کار طنز خوب از جمله سه دنگ سه دنگ و فیلم چند می گیری گریه کنی را داشتند، فیلمنامه را خواندند و پای کار آمدند.

وی همکاری با شاهد احمدلو را پیروز توصیف کرد و درباره دلیل آن شرح داد: اینکه کارگردان و تیم نویسنده فهمشان از کمدی و طنز منطبق شود اتفاق خوبی است. یکی از مسائلی که ما با آقای آرش معیریان داشتیم بحث سلیقه بود و هر کدام یک تلقی از کمدی داشتیم. بنابراین در شوخی ها فهم مشترکی نداشتیم اما در این کار با آقای احمدلو به سلیقه مشترک رسیدیم و کار خیلی بهتر شد.

مردم همیشه به طنز احتیاج دارند

این نویسنده در پاسخ به اینکه ساخت سریال طنز در شرایط کنونی جامعه تا چه مقدار تاثیرگذار است؟ اظهار کرد: هر نوع برنامه ای و از جمله کار طنز برای مخاطب ضروری است اما به نظرم تلویزیون سیاست زده شده است. در حال حاضر غلبه برنامه های سیاسی با محتواهای ایدئولوژیک در تلویزیون بالاست. در باکس های تفریح به ویژه از ساعات هشت شب به بعد در حالی که مخاطب در پی برنامه سرگرم نماینده است، تقریبا برنامه های ایدئولوژیک پخش می شود که حتما باید یک تعادلی برقرار شود.

وضع شبکه نمایش خانگی بهتر است

ابیلی با اشاره به شرایط بهتر سریال ها در شبکه نمایش خانگی، اظهار کرد: شبکه نمایش خانگی نسبت به گذشته مخاطبانش بیشتر شده، به این دلیل که محتواهای تلویزیون برای عده ای راضی نماینده نبوده است. با اینکه تلویزیون در عمل با شبکه نمایش خانگی احساس رقابت می نماید، اما کاری نموده است که شبکه نمایش خانگی بیشتر دیده شود؛ البته نیتشان این نبوده که آن فضا بیشتر دیده شود، عملکردشان به گونه ای بوده که این پروژه ها بیشتر دیده شده است.

این نویسنده بعلاوه از نگارش چند طرح در شبکه نمایش خانگی اطلاع داد.

هر روز ممیزی ها در تلویزیون بیشتر می شود

این نویسنده درباره سختی های نگارش و ساخت سریال طنز در تلویزیون مطرح کرد: متاسفانه هر روز ممیزی ها در تلویزیون بیشتر می شود و تقریبا با کمتر موضوعی می شود شوخی کرد. به هر حال ما هم به عنوان کمدی نویس تجربه زیادی نداریم و سعی می کنیم بهتر شویم. ولی در مجموع مقدار ممیزی ها بالاست و این شرایط در مقایسه با شوخی هایی قرار می گیرد که در فضای مجازی آزاد است و مخاطب به طبع شوخی های فضای مجازی را انتخاب می نماید.

ابیلی در عین حال گفت: ترجیح می دهم کار بعدی ام درام باشد به این دلیل که کار درام در تلویزیزون راحت تر است و ریسک کمتری دارد. کار درام هر چقدر که ضعیف باشد کاری میانه خواهد بود اما ریسک کار کمدی 10 برابر کار درام است.

بازی خاص سروش جمشیدی و ضد قهرمان شدن شهرام قائدی

وی درباره تاثیر بازیگران بر کیفیت سریال کمدی نیز اظهار کرد: بازیگران تاثیر بسیار بالایی دارند و تقریبا 50 درصد کیفیت کار به انتخاب بازیگران برمی شود که خداراشکر در پروژه چشم بندی بازیگران خوبی حضور داشتند. از آقای حمید لولایی و خانم مرجانه گلچین گرفته تا آقای سروش جمشیدی و شهرام قائدی. کمدی ما در این سریال کمدی کارآگاهی است و پرونده پلیسی را پیگیری می کنیم که سروش جمشیدی کارمند بیمه است. من به یاد ندارم سروش جمشیدی تا به حال چنین نقشی را ایفا نموده باشد و یا شهرام قائدی که وکیل و ضد قهرمان ماست، یادم نمی آید چنین کاراکتری بازی نموده باشد.

  • فراوری کدام فیلم ها و سریال هایی در شهرک سینمایی ادامه دارد؟
  • پشت پرده خشکی زاینده رود و یک طنز تلویزیونی | این سریال به زودی می آید

مرجانه گلچین بخاطر نقش منفی چشم بندی را قبول کرد

وی درباره حضور مرجانه گلچین در این سریال و نقشی که ایفا نموده است، شرح داد: خانم مرجانه گلچین همیشه نقش های مثبت را ایفا نموده اند و به یاد ندارم به عنوان زن شخصیت منفی در کمدی نقشی ایفا نموده باشند . برای خودشان هم این نقش تازه بوده است. حال شاید در نوع پرداخت و دیالوگ به کارهای قبلی شان شبیه باشد که این لحنشان است. ایشان نمی پذیرفتند در این کاری بازی نمایند و در پی فیلمنامه قوی تری بودند اما چون نقش ایشان منفی بود کار را قبول کردند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 886

به "سیتکام سازی مشکل است، با مهران مدیری مقایسه می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیتکام سازی مشکل است، با مهران مدیری مقایسه می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید