شناسایی ده ها دنیای نو ناشناخته در کهکشان راه شیری

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، تهران (پانا) - عنوان شده 70 دنیای نو بدون ستاره در کهکشان شناسایی شده و حتی امکان دارد میلیاردها سیاره دیگر هم وجود داشته باشد.

شناسایی ده ها دنیای نو ناشناخته در کهکشان راه شیری

به گزارش ایسنا، طبق مطالعه نوی که در مجله Nature Astronomy منتشر شده است، گروهی از ستاره شناسان که داده های چندین تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا را تجزیه و تحلیل می نمایند، به تازگی دست کم 70 سیاره سرکش نو را در کهکشان راه شیری کشف نموده اند.

لازم به ذکر است که دانشمندان تا به امروز هرگز گروهی از سیارات سرکش را در این مقیاس ندیده بودند، به این معنی که ما شاهد یک نقطه عطف در نجوم هستیم.

سیارات سرکش، اجرام سیاره ای مرموزی هستند که به سختی یافت می شوند و جرم آنها با سیاره هایی که در منظومه شمسی ما یافت می شوند، چندان متفاوت نیست. البته تفاوت بزرگ آنها این است که آنها هیچ ستاره میزبانی ندارند و آزادانه در فضای میان ستاره ای شناور هستند.

فضای میان ستاره ای بسیار سرد و تاریک است، به همین علت است که تا به امروز تعداد کمی از این سیاره ها دیده شده اند.

اکنون گروهی از اخترشناسان در یک مطالعه نو، دست کم 70 نمونه از این سیاره های سرکش را یافته اند و می گویند که این کشف، گامی بزرگ در جهت ایجاد درک بهتری از منشاء و سرنوشت نهایی این اجرام عجیب و غریب در اعماق تاریکی است.

نوریا میرت رویگ ستاره شناس آزمایشگاه اخترفیزیک بوردو در فرانسه که بعلاوه وابسته به دانشگاه وین اتریش و نویسنده ارشد این مطالعه است، گفت: ما نمی دانستیم که باید انتظار چه تعداد از این سیاره ها را داشته باشیم و از یافتن این تعداد هیجان زده هستیم.

بعضی معتقدند که این سیاره های سرگردان از فروپاشی یک ابر گازی تشکیل می شوند که به میزان کافی بزرگ نیست که منجر به تشکیل یک ستاره گردد. بعضی دیگر معتقدند که آنها از یک منظومه ستاره ای به بیرون پرتاب شده اند.

معین تعداد دقیق این سیاره های تازه کشف شده سخت است، زیرا مشاهدات به محققان اجازه نمی دهد جرم اجرام کاوش شده را میزان گیری نمایند و این چیزی است که به وسیله رصدخانه های آینده و پیشرفته تر محقق خواهد شد.

اجرام با جرم بیشتر از حدود 13 برابر مشتری به احتمال زیاد سیاره نیستند، بنابراین نمی توان آنها را در این شمارش گنجاند. متأسفانه محققان مقادیر مشخصی برای سنجش جرم آنها نداشتند و مجبور بودند از روشنایی آنها استفاده نمایند تا تعداد تقریبی این سیاره ها را اعلام نمایند.

روشنایی یک سیاره نیز به سن آن مربوط می گردد، زیرا هرچه سیاره پیرتر باشد، مدت طولانی تری را به خنک شدن گذرانده است و روشنایی آن کاهش یافته است.

محققان می گویند: با توجه به عدم قطعیت در خصوص سن تشکیل منطقه مورد مطالعه، روش سنجش روشنایی تعداد این سیاره های سرگردان را بین 70 تا 170 نشان می دهد.

سیارات سرکش بسیار فراتر از نورِ کمِ ستارگان دوردست، سرگردان هستند که همین موجب می گردد تا آنها به سختی یافت شوند و تصویربرداری از آنها عملا غیرممکن است. اما رویگ و گروه دریافتند که این سیارات در چند میلیون سال پس از تولد، به میزان کافی داغ باقی می مانند تا به درخشش خود ادامه دهند که باعث می گردد مستقیماً با دوربین های بسیار حساس و تلسکوپ های غول پیکر قابل مشاهده باشند.

بنابراین اخترشناسان با استفاده از این روش، حداقل 70 سیاره سرگردان را پیدا کردند که دارای جرمی قابل مقایسه با مشتری در منطقه ستاره زا است که فاصله زیادی با خورشید ما ندارد.

اما این تیم برای ردیابی این تعداد از سیارات سرکش از داده های حاصل از بیش از 20 سال مشاهدات که از چندین تلسکوپ زمینی و فضایی به دست آمده بود، استفاده کردند.

رویگ گفت: ما حرکات کوچک، رنگ و درخشندگی ده ها میلیون منبع را در یک منطقه بزرگ از آسمان میزان گیری کردیم. این میزان گیری ها به ما این امکان را می دهد که کم نورترین اجرام در این منطقه که همان سیارات سرگردان هستن را شناسایی کنیم.

تلسکوپ های مورد استفاده در این تحقیق شامل تلسکوپ طیف مرئی و فروسرخ برای نجوم(VISTA)، تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) و تلسکوپ 2.2 متری MPG/ESO

واقع در شیلی به همراه چندین تلسکوپ دیگر بود.

هروه بوی ستاره شناس دیگر آزمایشگاه اخترفیزیک بوردو در فرانسه که یکی از دانشمندان ارشد این مطالعه نو بود، گفت: اکثریت قریب به اتفاق داده های ما از رصدخانه های ESO می آید که برای این مطالعه کاملاً حیاتی بودند. ما از ده ها هزار تصویر میدان وسیع از تأسیسات ESO استفاده کردیم که مربوط به صدها ساعت رصد و به معنای واقعی کلمه ده ها ترابایت داده است.

وی اضافه کرد: ممکن است چندین میلیارد از این سیارات غول پیکر سرگردان که بدون ستاره هستند در کهکشان راه شیری پرسه بزنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 628

به "شناسایی ده ها دنیای نو ناشناخته در کهکشان راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ده ها دنیای نو ناشناخته در کهکشان راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید