صدور 16.7 میلیون کارت سوخت برای حفظ سامانه هوشمند

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، یک سال از زمان سهمیه بندی بنزین و اجباری شدن استفاده از کارت سوخت در کشور می گذرد. در این یک سال اما منتقدان دولت، مدام از حذف کارت سوخت توسط وزارت نفت در سال های گذشته صحبت نموده اند و اینکار را باعث افزایش مصرف بنزین و همچنین بار اقتصادی بیشتر بر اقتصاد کشور می دانند.

صدور 16.7 میلیون کارت سوخت برای حفظ سامانه هوشمند

این در حالی است که کارت سوخت هیچگاه از نظام توزیع سوخت ایران حذف نشده اما با تک نرخی شدن بنزین در خرداد سال 94 و نزدیکی قیمت بنزین ایران به قیمت فوب خلیج فارس، استفاده از آن فاقد توجیه مالی بود.

در واقع کارت سوخت زمانی کاربرد دارد که یا نظام سهمیه بندی بنزین در کار باشد و بر اساس آن سهمیه هر خودرو تعیین گردد و یا بنزین با چند نرخ مختلف توزیع گردد.

اما از سال 94 با تک نرخی اعلام کردن بنزین، عملا استفاده از کارت سوخت بی اثر بود. از همین رو الزام خودروهای شخصی برای استفاده از کارت سوخت خودشان در فرآیند سوخت گیری ممکن به نظر نمی رسید.

همانگونه که پیش از آن نیز افرادی که می خواستند از بنزین با قیمت آزاد استفاده نمایند، می توانستند از کارت سوخت موجود در صندلی ها بهره ببرند.

با توجه به این مهم، وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، تعداد کارت های سوخت موجود در صندلی ها را افزایش داد تا علاوه بر ادامه پایش مصرف با استفاده از کارت سوخت صندلیداران، سیستم سامانه کارت هوشمند سوخت را نیز حفظ کند.

در واقع در بازه زمانی سال 94 تا آبان سال 98 که سهمیه بندی بنزین دوباره اجرا شد، این سامانه با صرف هزینه از سوی وزارت نفت، کارآمد باقی ماند تا در صورت احتیاج بتوان از آن دوباره استفاده کرد.

در تمامی سال های اخیر، سامانه کارت هوشمند سوخت در هیچ زمانی حذف نشد. تا آنجا که آمارهای مستند به اتکای اعداد فراوری خودرو و موتورسیکلت نوشماره و صدور کارت المثنی نشان می دهد از سال 1392 تا پیش از سهمیه بندی مجدد در آبان سال 98، بیش از 16.7 میلیون قطعه کارت هوشمند سوخت در کشور فراوری و توزیع شده است.

این بدین معناست که سامانه کارت هوشمند و مدیریت مصرف سوخت، در این دوره در حال کار بوده و هرگز از سیستم کلان توزیع فرآورده های نفتی ایران حذف نشده بود.

با این حال اگر به مانند سال 93 که نرخ بنزین منطقه خلیج فارس (فوب) با نرخ بنزین عرضه شده در ایران همسان گردد، اجبار مردم به استفاده از کارت سوخت فاقد توجیه مالی خواهد بود و چیزی جز زحمت برای مردم در پی نخواهد داشت و از همین رو همان منطق به قوت خود باقی است و طبیعتاً احتیاجی به الزام استفاده از کارت سوخت و سهمیه بندی فرآورده نیست.

با وجود تک نرخی شدن قیمت بنزین در خرداد 1394، کارت سوخت هیچگاه حذف نشده و از زمان آغاز فعالیت سیستم هوشمند سوخت از نیمه دوم سال 1385 که به صورت پایلوت راه اندازی شده و از 6 تیر سال 86 با سیستم سهمیه بندی، تا کنون ادامه داشته و هرگز از مدار خارج نشده است.

از سال 92 تا اوایل 98 بیش از 9 میلیون کارت نو شماره و بیش از 7.7 میلیون کارت المثنی صادر شده و هرساله نیز با هزینه حدود صد میلیارد تومان در ستاد شرکت پخش و نواحی قراردادهای مربوطه به پشتیبانی (نرم افزار و سخت افزار) منعقد و اجرا شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 15

به "صدور 16.7 میلیون کارت سوخت برای حفظ سامانه هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور 16.7 میلیون کارت سوخت برای حفظ سامانه هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید