مشایخی: جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی شود، هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، یک تولیدکننده مرغ گفت: علی رغم قیمت مصوب 4200 تومان، جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی شود و این زنگ هشداری برای افزایش دوباره قیمت مرغ در بازار است.

مشایخی: جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی شود، هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، سعیده مشایخی تولیدکننده مرغ گفت: جوجه در بازار بسیار کم شده و علی رغم اینکه دولت نرخ 4200 تومان مصوب کرده، اما به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی شود و این زنگ هشداری است که اگر چنین وضعی ادامه یابد، قیمت مرغ دوباره به شدت گران خواهد شد.

وی که یک مرغداری 30 هزار قطعه ای دارد، می گوید: هزینه خرید جوجه 6 هزار تومان بسیار زیاد است و به این دلیل نتوانستم برای جوجه ریزی اقدام کند.

وی با استناد به صحبت های چند روز اخیر وزیر جهاد کشاورزی که گفته بود جوجه به خارج از کشور قاچاق می شود، گفت: چرا مسئولان در این مورد نظارتی نمی کنند، جوجه زیربنا یا به نوعی بستر اولیه تولید مرغ است که هرکدام از آن ها پس از 45 روز به مرغ 2.5 کیلویی تبدیل می شود.

مشایخی همچنین گفت: علاوه بر گفته های وزیر درباره قاچاق، تولید جوجه هم کم شده است؛ در ماه های گذشته بسیاری از مرغداران نهاده ها را تحویل گرفتند، اما جوجه تولید نکردند و تبعات آن اکنون نمایان شده است.

وی با بیان اینکه جوجه ریزی در کشور کاهش یافته است، گفت: مثلا در استانی مثل اصفهان در دی ماه 12 میلیون قطعه جوجه ریزی ثبت شده بود که این رقم در فروردین به 6 میلیون هم نمی رسد و اثرات این کاهش جوجه ریزی در ماه بعد معین خواهد شد.

این تولیدکننده اصفهانی گفت: تعداد کارخانه های جوجه کشی کشور کمتر از 40 کارخانه است و نظارت بر آن ها کار دشواری نیست. مسئولان نظارتی می توانند آن ها را کنترل کنند تا جوجه تولیدی آن ها به جای قاچاق به مرغداری ها هدایت شود.

وی با انتقاد مسئولان گفت: زمانی که قیمت مرغ بالا می رود همه مسئولان مرغداران را مورد عتاب قرار می دهند، اما اکنون کسی برای شرایط مرغداری ها که نمی توانند جوجه به نرخ مصوب دولتی تأمین کنند توجهی نمی کند.

مشایخی در ادامه در پاسخ به اینکه نرخ جوجه های آرین ایران چقدر است و چرا استفاده نمی کنید گفت: آرین به قیمت 5500 تومان است، اما مرغداری ها به دلیل ضریب تبدیل بالایی که دارند استفاده از آن را اقتصادی نمی دانند و ترجیح می دهند از جوجه های نژاد راس که قدمت 45 ساله دارند و در بین تولیدکنندگان کاملاً جا افتاده است استفاده کنند.

گفتنی است، نژاد آرین ایرانی است که وزارت جهاد کشاورزی می گوید امسال تولید آن را دوباره احیا کرده و در 70 درصد مرغداری ها از این نژاد استفاده می شود. در سال های گذشته بیش از 90 درصد نژاد های مرغی که استفاده می شد راس انگلیس بود که اخیراً شامل تحریم شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 295

به "مشایخی: جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی شود، هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشایخی: جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی شود، هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید