معرفی سریال Money Heist: به خاطر یک مشت یورو!

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، سریال های غیرانگلیسی زبان به سختی می توانند مخاطبان بسیار زیادی پیدا کنند و در سطح جهانی دیده شوند. اما سریال اسپانیایی La casa de papel یا همان Money Heist که آن را با عنوان سرقت پول هم می شناسیم، حالا به یکی از شناخته شده ترین سریال های غیرانگلیسی زبان چند سال اخیر تبدیل شده است. سریالی که با داستان هیجان انگیز و شخصیت های دوست داشتنی، راه چند ساله را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کرد و امروز هم رده بسیاری از سریال های محبوب جهان شناخته می شود.

معرفی سریال Money Heist: به خاطر یک مشت یورو!

وقتی به خلاصه داستان سریال Money Heist یا سرقت پول نگاه می کنیم، در همان نگاه نخست به نظر می رسد با عنوانی تکراری و کسل کننده روبرو هستیم. برای افرادی که سریال های تلویزیونی را با وسواس انتخاب می کنند، داستان سریال سرقت پول تقریبا هیچ جذابیتی ندارد. آن ها تصور می کنند دوران شگفتی داستان دزدیدن اسکناس ها تقریبا به خاتمه رسیده و دیگر دلیلی برای تماشای این عناوین نداریم. با این حال اگر شانس کوچکی به سریال سرقت پول بدهید، خیلی سریع متوجه می شوید خبری از جهانی سیاه و سفید یا همان خیر و شیر در فضای سریال نیست. این سریال به سرعت شما را سرگرم می کند و نه تنها هیجان زیادی برای شما به همراه می آورد بلکه می تواند احساساتتان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

اگر هر روز اسم سریال سرقت پول را می شنوید و هنوز برای تماشای آن تردید دارید، با معرفی سریال Money Heist همراه خبرنگاران زندگی باشید.

سریال Money Heist از کجا آغاز شد؟

الکس پینا، نویسنده فیلم نامه سریال و ژسوس کولمنار کارگردان آن از سال 2008 ایده ساخت این سریال داشتند. اما شرایط ساخت آن تا ژانویه 2017 ممکن نبود. در نهایت پینا و کولمنار پیروز شدند سریال را برای شبکه آنتنا 3 اسپانیا آماده کنند. سریال سرقت پول براساس زمان پخش چهار فصل دارد. فصل اول و دوم آن توسط شبکه اسپانیایی آنتنا 3 پخش شد و به حدی از محبوبیت رسید که سرویس استریم نتفلیکس حق پخش و تولید آن را خریداری کرد. فصل سوم در سال 2019 و توسط نتفلیکس تولید و منتشر شد و فصل چهارم هم مدتی پیش به دست هواداران رسید.

اما سریال Money Heist براساس شبکه پخش کننده آن شامل دو فصل است. منتقدان باور دارند این شیوه فصل بندی براساس فرم و نوع داستان گویی سریال، دقیق تر به نظر می رسد. بنابراین 15 اپیزود سریال که در سال 2017 پخش شد، فصل اول هستند و فصل دوم سریال هم شامل دو نیم فصل منتشرشده در سال های 2019 و 2020 می گردد. تماشاگران وسواسی سریال هم اعتقاد دارند اپیزودهایی که توسط شبکه آنتنا 3 اسپانیا ساخته شده، به مراتب کیفیت بالاتری از اپیزودهای ساخته شده توسط نتفلیکس دارد.

داستان سریال سرقت پول درباره چیست؟

مردی با نام مستعار پروفسور با همراهی 8 نفر که هیچ شناختی از یکدیگر ندارند، آماده سرقت از یک کارخانه چاپ اسکناس در پایتخت اسپانیا می شوند. این 8 نفر برای اینکه هویت واقعی شان برای همیشه پنهان بماند، تصمیم می گیرند با نام شهرهای مختلف جهان بخشی از گروه بزرگ دزدی باشند. بنابراین برلین، مسکو، دنور، توکیو، هلسینکی، اسلو، ریو و نایروبی زیر نظر پروفسور آماده می شوند تا برای حمله به کارخانه چاپ اسکناس، نگرانی خاصی وجود نداشته باشد.

شاید جالب باشد بدانید ساختمانی که پروفسور و افرادش به آن حمله می کنند، در جهانی واقعی دفتر مرکزی تحقیقات ملی اسپانیا است. تلاش توکیو و سایر اعضای گروه، در همان قد نخست نتیجه می دهد و آن ها به راحتی وارد چاپخانه اسکانس می شوند. اعضای گروه پروفسور با لباس های قرمز و ماسکی به شکل صورت سالوادور دالی، نقاش سورئال اسپانیایی، با تسخیر چاپخانه پیروز می شوند 67 نفر را گروگان بگیرند. حالا آن ها به هزاران یورو پول نقد دسترسی دارند اما هدف اصلی نایروبی و دوستان ناشناخته اش تنها پول های موجود در کارخانه چاپ اسکناس نیست. آن ها به دنبال 2400 میلیون یورو پول غیرقابل تعقیب هستند.

در این باره بخوانید:

همه چیز درباره فیلم Tenet؛ جدیدترین فیلم کریستوفر نولان

معرفی سریال Peaky Blinders: این گروه خشن

چرا باید سریال Money Heist را تماشا کنیم؟

در طول داستان سرایی سریال سرقت پول ما هرگز نام واقعی شخصیت ها را متوجه نمی شویم. جهانیی که پروفسور و دوستانش دارند، با بیشتر عناوین جنایی و هیجان انگیز چند سال اخیر متفاوت است. این جا خبری از شخصیت های سیاه و سفید نیست. همه شهرهای هشت گانه ای که با پروفسور به چاپخانه اسکناس حمله می کنند، گذشته ای دارند که ناخودآگاه روی رفتارهای آن ها تاثیر می گذارد. بنابراین فارغ از هیجان کم نظیری که در سکانس به سکانس سریال سرقت پول دیده می گردد ما با شخصیت هایی روبرو هستیم که مانند پازلی سه بعدی، داستان را پیچیده و پیچیده تر می کنند. از یک جایی به بعد، داستان سریال بیشتر رنگ و بوی سیاسی می گیرد و گریزی به روانشناسی و فلسفه هم می زند! بنابراین سرقت پول یک عنوان تمام عیار است که هواداران هر ژانری را راضی می کند.

داستان سریال سرقت پول روی لبه باریکی از سیاهی و سفیدی قدم می زند. کار به جایی می رسد که ممکن است از پیروزیت گروه دزدانی که برای سرقت میلیون ها یورو وارد عمل شده اند، فریادی از شادمانی بکشید و البته گاهی از اختلافاتی که میان آن ها شکل می گیرد، ناراحت و دلسرد می شوید. فیلم نامه سریال مانند موج های خروشان اقیانوس، آن قدر با سرعت تغییر می کند که ورق محبوبیت و انزجار شخصیت ها با سرعت برمی گردد. این تغییرات ناگهانی در شرایطی رخ می دهد که داستان اصلی سریال هم با هیجان غیرقابل توصیفی در جریان است.

کاری که الکس پینا با فیلم نامه سرقت پول انجام داده به سریال کمک می کند تا در اوج هوشمندی، جذاب تر از همیشه باشد. شخصیت های سریال به حدی بایکدیگر به تعامل می رسند که داستان به مسیرهای گل آلود و باریکی می رسد که تماشاگر را نگران می کند. این درگیری های بی خاتمه، هیجان سریال را بیشتر می کند. چالش هایی که به جان شخصیت های اصلی داستان می افتند، به شکلی باورنکردنی سرگرم کننده هستند. بنابراین اگر به دنبال تماشای یک سریال تمام عیار هستید، سرقت پول برای شما یک انتخاب بی نظیر است.

آیا دلیلی برای تماشانکردن سریال داریم؟

اگر از تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی خارجی پیش از هر چیزی به تقویت زبان انگلیسی فکر می کنید، سرقت پول اصلا گزینه خوبی برای شما نیست. زبان اصلی این سریال اسپانیایی است. بنابراین همه دیالوگ های سریال به زبان اسپانیایی نقل می شوند. اگر به یادگیری زبان اسپانیایی علاقه مند هستید، این سریال تنها در صورتی به شما کمک می کند که شناخت خوبی از این زبان داشته باشید. در غیر این صورت، داستان هیجان انگیز پروفسور و دوستانش برای یادگیری زبان خوب نیست و صرفا تماشای آن برای سرگرم شدن مناسب است.

با این حال زبان اسپانیایی، دلیل اصلی منتقدان سریال برای تماشانکردن آن نیست. گروه بزرگی از منتقدان سریال سرقت پول باور دارند پس از خرید حق پخش و تولید این عنوان توسط نتفلیکس، داستان سریال تغییرات بسکمک را تجربه کرد. به نظر آن ها دلیلی برای طولانی کردن سریال وجود نداشت و شاید سرقت پول می توانست در همان فصل دوم به خاتمه برسد. بنابراین بخش بزرگی از تماشاگران سریال پس از تماشای فصل سوم آن را فراموش کردند و ترجیح دادند اتفاقات سریال را تا خاتمه فصل دوم به یاد داشته باشند.

به نظر می رسد آن چه فصل های اخیر این سریال را ناامیدکننده می کند، فیلم نامه غیرقابل باور آن باشد. انگار از یک جایی به بعد هیجان به اصل اول سریال تبدیل می گردد و عوامل سرقت پول برای روایت داستانشان منطق و ذهن تماشاگرانشان را فراموش می کنند. این رفتار که به نظر تماشاگران حرفه ای سریال های تلویزیونی توهین آمیز می آمد، باعث اختلاف میان بینندگان سریال شده است. با این حال اگر حساسیت زیادی به داستان سریال های تلویزیونی ندارید و آن ها را برای سرگرم شدن تماشا می کنید، بعید به نظر می رسد سریال سرقت پول شما را ناراحت کند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 93

به "معرفی سریال Money Heist: به خاطر یک مشت یورو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سریال Money Heist: به خاطر یک مشت یورو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید