معرفی یک مدل تشخیصی بالقوه برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، رایج ترین نوع سرطان در دنیا، سرطان پستان است که هر سال نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار نفر به آن مبتلا می شوند و مهم ترین علت مرگ مرتبط با سرطان در زنان به شمار می رود.

معرفی یک مدل تشخیصی بالقوه برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان

پژوهشگران پژوهشگاه رویان و دانشگاه شهید بهشتی در یک پژوهش، مدل تشخیصی بالقوه ای را برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان معرفی نموده اند.

رایج ترین نوع سرطان در دنیا، سرطان پستان است که هر سال نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار نفر به آن مبتلا می شوند و مهم ترین علت مرگ مرتبط با سرطان در زنان به شمار می رود.

تشخیص زودهنگام، با فراهم کردن امکان درمان مؤثر و به موقع، نقش مهمی در حفظ حیات مبتلایان به این بیماری دارد.

میکرو آران ای های (micro RNA) موجود در گردش خون، زیست نشانگر های مناسبی برای تشخیص زودهنگام سرطان هستند؛ چرا که در مقایسه با پروتئین ها، ساختار ساده ای دارند؛ الگوی بیان آنان در هر بافت منحصر به فرد است؛ در مایع های بدن مانند سرم، پلاسما یا خون کامل، پایدار هستند و ردیابی و سنجش آنان آسان است.

با هدف یافتن میکرو آران ای های مناسب برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان، دکتر محمود تلخابی، زهرا شریفی و دکتر سارا طالع احمد از دانشگاه شهید بهشتی و پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، در یک پژوهش، داده های موجود در مورد بیان میکرو آران ای ها در سرم خون بیماران مبتلا به سرطان پستان و افراد سالم را مقایسه کردند.

نتایج این پژوهش، وجود 6 میکرو آران ای را که می تواند برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان مورد استفاده قرار گیرد، نشان داد. با آنالیز های بیشتر داده ها، پژوهشگران این طرح، دو مدل تازه برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان ارائه دادند: مدل اول ردیابی همزمان miR-92a-3p, miR-23b-3p, miR-191-5p و مدل دوم ردیابی همزمان miR-92a-3p, miR-23b-3p, miR-141-3p و miR-590-5p است.

با آنالیز و مقایسه داده های بیشتر و شناخت سازوکار های اصلی تنظیم کننده سرطان پستان، این پژوهش نشان داد که مدل اول با حساسیت 0.89 و 0.96 تشخیص اختصاصی، برترین روش برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است.

یافته های این پژوهش که در نشریه بین المللی Scientific Reports منتشر شده است، با روشن کردن سازوکار های اساسی تنظیم کننده سرطان پستان، زیست نشانگر های تازهی را برای تشخیص زودهنگام آن معرفی می نماید.

منبع: فرادید
انتشار: 20 بهمن 1401 بروزرسانی: 20 بهمن 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 901

به "معرفی یک مدل تشخیصی بالقوه برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی یک مدل تشخیصی بالقوه برای تشخیص زود هنگام سرطان پستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید