وقتی تاریخ انقضای لوازم آرایشی گذشت چه باید کرد؟

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، معمولا بسیاری از خانم ها لوازم آرایشی مختلفی در کشوی میز آرایش خود دارند که گاهی اوقات، بدون توجه به تاریخ انقضا آن ها را به کار می برند. شاید دور انداختن یک ریمل بسیار دوست داشتنی را دوست نداشته باشید اما اثرات استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته به مراتب بدتر از آن است. اگر این محصولات برای مدتی طولانی نگهداری شوند، نه تنها اثربخشی آن ها کاهش می یابد، بلکه به محلی برای رشد باکتری ها تبدیل خواهند شد. این باکتری ها ممکن است به صورت شما منتقل شوند و مجموعه ای از مسائل پوستی ایجاد نمایند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد باید درباره انقضای لوازم آرایشی بیشتر بدانید.

وقتی تاریخ انقضای لوازم آرایشی گذشت چه باید کرد؟

اگر از لوازم آرایشی تاریخ گذشته بهره ببرید چه اتفاقی می افتد؟

اولین چیزی که هنگام استفاده از لوازم آرایشی که تاریخ انقضای آن گذشته است باید در نظر بگیرید، خطرات سلامتی است. عفونت ها، درماتیت تماسی و قرار گرفتن در معرض میکروب هایی که می توانند به سایر مسائل پزشکی منجر شوند، مهم ترین عوارضی است که استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته دارند. ممکن است بعد از استفاده از این مواد آرایشی مسائلی مانند پدیدار شدن جوش ها، سوزش و در موارد نادر سوختگی های شیمیایی را هم تجربه کنید.

مواد نگهدارنده موجود در لوازم آرایشی طول عمر محدودی دارند. هنگامی که این لوازم تجزیه می شوند، محصول مورد نظر بیشتر مستعد رشد میکروبی می گردد. ابتلا به عفونت ها به ویژه با استفاده از لوازم آرایشی چشم منقضی شده احتمال دارد چون در طول زمان این لوازم باکتری ها را در خود جای می دهند. محصولاتی مانند خط چشم و ریمل بسیار نزدیک به چشم و محیط مرطوب آن مورد استفاده قرار می گیرند. همین موضوع هم باعث می گردد که آن ها بستر مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ هایی باشند که می توانند باعث التهاب چشم، گل مژه، چشم صورتی و سایر عفونت های چشمی شوند. در حالی که بعید است عطرها در صورت منقضی شدن ضرری ایجاد نمایند، کارشناسان معتقدند که تغییر در ترکیب شیمیایی آن ها ممکن است باعث گردد پوست نسبت به مواد آرایشی حساس تر گردد و باعث تحریک آن شوند.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید کارایی لوازم آرایشی منقضی شده است. با گذشت زمان، ترکیب شیمیایی مواد آرایشی ممکن است تغییر کند. این اتفاق می تواند باعث گردد که محصول مورد نظر به یکنواختی قبل اعمال نگردد. این مشکل هم به نوبه خود ممکن است منجر به تجمع محصول آرایشی در منافذ شما و ایجاد آکنه گردد. علاوه براین، لوازم آرایشی منقضی شده به خوبی قبل رنگ ندارد و کارایی لازم را نخواهد داشت.

بااین حال، هنوز هم نباید وحشت کنید. اگر بعد از انقضا از رژگونه یا کرم پودر بهره ببرید، ممکن است عوارض جانبی نداشته باشد. کارشناسان معتقدند که همه چیز به فرمولاسیون لوازم آرایشی بستگی دارد. محصولات آرایشی که مستقیما با چشم ها یا لب های شما تماس پیدا نمی نمایند و محصولاتی که حاوی آب نیستند، را می توانید با خیال راحت پس از تاریخ انقضا بهره ببرید. چنین استفاده ای ایده آل نیست اما اگر برای به حداقل رساندن آلودگی لوازم آرایشی دقت گردد، خطر عفونت ناشی از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته بسیار کم خواهد بود.

تنها محصولی که در صورت استفاده پس از تاریخ انقضا، حداقل از نظر سلامتی، ضرر بسیار کمی دارد، لاک ناخن است. فرمولاسیون لاک ناخن چندین ماده نگهدارنده برای جلوگیری از رشد باکتری دارد. بنابراین، به ندرت پیش می آید که فردی در اثر استفاده از لاک تاریخ مصرف گذشته دچار عفونت یا تحریک پوستی گردد.

چگونه بفهمیم که لوازم آرایشی منقضی شده است؟

چگونه تاریخ انقضا محصولات را بفهمیم؟ کارشناسان در پاسخ به این سؤال می گویند که باید به لوازم آرایشی مانند غذا نگاه کنیم. استفاده از محصولات مراقبت از پوست و آرایش تاریخ مصرف گذشته می تواند برای سلامت پوست ما خطرناک باشد. ساده ترین راه برای دانستن اینکه چه زمانی سایه چشم یا کانسیلر را دور بیندازید این است که به بسته بندی آن نگاه کنید. بیشتر آن ها با یک تصویر کوچک از یک قوطی با درِ باز با عددی مانند 12m عرضه می شوند که به این معنی است که طول عمر محصول 12 ماه است. این ها تاریخ انقضای آرایش هستند که باید به آن ها دقت کنید. البته، بخش مهمی از تازگی یک محصول آرایشی به نحوه نگهداری و استفاده از آن هم بستگی دارد.

اگر نمی توانید برچسب تاریخ انقضا را در جایی از محصول آرایشی مورد نظر خود پیدا کنید، چند نشانه واضح وجود دارد که نشان می دهد باید با آن محصول خداحافظی کنید. در حقیقت، در پاسخ به این سؤال که از کجا بفهمیم تاریخ انقضا لوازم آرایشی گذشته، باید به این نشانه ها توجه کرد. واضح ترین این نشانه ها رشد کپک یا مخمر قابل مشاهده است. به راحتی می توان متوجه این موضوع شد چون روی محصول آرایشی سیاه، خاکستری یا سبز رنگی خواهد شد، درست مانند آنچه که ممکن است در نان کپک زده پیدا کنید. نشانه های دیگر یک محصول آرایشی منقضی شده نیز طعم یا بوی عجیب، جدا شدن قابل مشاهده در فرمول های مایع (مانند نشستن روغن در بخش بالایی محصول، تشکیل چندین لایه، یا لزوم تکان دادن محصول پیش از استفاده) یا تغییر رنگ تعیین است.

تاریخ انقضای محصولات آرایشی و بهداشتی چقدر است؟

بسته به اینکه در کجای صورت خود از یک محصول آرایشی استفاده می کنید یا فرمولاسیون آن، تاریخ انقضای محصولات آرایشی با یکدیگر فرق دارد. محصولاتی که بر پایه آب نیستند ماندگاری بیشتری دارند. محصولات بدون روغن یا آب هم طول عمر خوبی دارند. با گذشتن تاریخ مصرف هر دو نوع لوازم آرایشی، ممکن است این محصولات باکتری ها را در خود جای دهند و یا رنگ دانه های آن ها آغاز به تجزیه شدن نمایند. اگر بخواهیم تاریخ انقضای لوازم آرایشی را بر اساس نوع آن ها تقسیم بندی کنیم، به ترتیبی خواهد بود که در ادامه می خوانید.

رژ لب: 1 تا 3 سال

هر دو فرمولاسیون جامد و مایع رژ لب را باید آنالیز کنید که آیا محصولی حاوی آب است یا خیر. اگر حاوی آب نباشد و با برس لب استفاده گردد، برای حدود 3 سال دوام می آورد. اگر فرمول حاوی آب باشد هم تا 1 سال ماندگار است.

برق لب: 1 سال

در میان محصولات آرایش لب، برق لب کمترین زمان ماندگاری را دارد. از آنجایی که برس این محصول آرایشی مستقیما لب های شما را لمس می نماید، حدود 1 سال طول می کشد تا خراب گردد. این تنها در صورتی صادق است که برق لب محصولی بدون آب باشد. برق لب های ساخته شده با آب قبل از آن منقضی می شوند.

رژگونه: 3 سال

رژگونه مایع، پودری یا کرمی را می توانید تا 3 سال بهره ببرید، مگر اینکه لوازم مورد استفاده این محصولات مستقیما پوست شما را لمس کند و بدون آب باشد.

کانتور: 3 سال

تاریخ انقضای این محصول آرایشی هم درست مانند تاریخ انقضای رژگونه است. یک کانتور بسته به فرمولاسیون آن می تواند حتی تا 3 سال دوام بیاورد. همین امر را می توان در خصوص محصولات برنزنماینده هم اعمال کرد. این محصولات عموما در همان مناطقی که کانتور یا رژگونه به کار می روند، اعمال می شوند.

کرم پودر: 2 سال

کرم پودر جامد یا مایع ماندگاری طولانی حدود 2 سال دارد. البته، اگر کرم پودر مایع پیش از این مدت زمان ته نشین شد باید آن را دور بیندازید.

سایه چشم: 1 تا 3 سال

سایه چشمی که حاوی هر گونه آب است، باید فقط به مدت 1 سال استفاده گردد چون از آن در نزدیکی دور چشم استفاده می کنید. اگر این محصول بدون آب باشد، که بیشتر سایه چشم های جامد را شامل می گردد می تواند بین 2 تا 3 سال دوام بیاورد.

خط چشم: 3 تا 6 ماه

از آنجایی که خط چشم بسیار نزدیک به ناحیه چشم یا مستقیما روی خط آن به کار می رود، باید هر 6 ماه یکبار تعویض شوند. استفاده از خطر چشم تاریخ مصرف گذشته بسیار خطرناک است چون این محصول آرایشی مستقیما با چشم ها در تماس است و خطر عفونت بالایی وجود دارد.

ریمل: 3 تا 6 ماه

ریمل هم مانند خط چشم به علت نزدیکی به چشم ها، خطر عفونت بالایی دارد. عمر مفید بعضی از انواع ریمل نسبت به سایر انواع آن کمتر از این مدت است.

کانسیلر: 6 ماه تا 2 سال

کانسیلرهای مایع معمولا بین 6 ماه تا 1 سال، فرمول های کرمی برای 12 تا 18 ماه و پودری ها برای 2 سال ماندگاری دارند. اگر لوازم مورد احتیاج برای استفاده از کانسیلر با پوست تماس مستقیم نداشته باشند یا این محصولات کیفیت اولیه خود را از دست نداده باشند می توانید از آن ها تا 2 سال بهره ببرید.

هایلایتر: 6 ماه تا 2 سال

برای استفاده از هایلایترها باید به کیفیت آن ها دقت کنید. بااین حال، طولانی ترین مدت ماندگاری هایلایتر 2 سال است.

لاک ناخن: 3 سال به بالا

از آنجایی که لازم نیست نگران مسائل و عوارض ناشی از لاک ناخن باشید، می توانید استفاده از آن ها را تا زمانی که ته نشین می شوند یا رنگ آن ها روی ناخن شما عجیب به نظر می رسد، ادامه بدهید. به طور کلی، یک لاک ناخن خوب برای حدود 3 سال و گاهی اوقات حتی بیشتر دوام می آورد.

عطر و ادکلن: 3 تا 5 سال

عطرها و ادکلن ها می توانند برای مدت زمان زیادی دوام بیاورند، به خصوص اگر به درستی نگهداری شوند. زمانی که رایحه عطر و ادکلن شما آغاز به تغییر کرد و رایحه ای متفاوت احساس کردید، احتمالا زمان آن رسیده که آن را دور بیندازید.

چگونه تاریخ انقضا محصولات آرایشی و بهداشتی را تشخیص دهیم؟

تشخیص انقضای لوازم آرایشی به شما یاری می نماید تا از سلامت و کارایی این محصولات مطمئن شوید. برای اینکه تاریخ انقضای لوازم آرایشی را بدانید در وهله اول باید به علامت قوطی در باز روی آن که عددی مانند 12m دارد یا همان نماد PAO توجه کنید، این عدد تاریخ انقضای محصول مورد نظر بعد از باز شدن را به شما نشان می دهد. بعد از آن باید به معیارهای دیگری که در ادامه می خوانید توجه داشته باشید.

تشخیص تاریخ انقضا از روی بارکد محصولات

شماره دسته یک محصول کلید دانستن زمان فراوری آن است. معمولا می توانید این شماره را به صورت چاپ شده یا مهر شده در جایی در انتهای ظرف محصول پیدا کنید. هر برند از سیستم شماره دسته مخصوص به خود برای پیگیری تاریخ های فراوری و انقضا استفاده می نماید. می توانید از سایت های چک نماینده تاریخ انقضای محصولات مراقبت از پوست مانند Checkfresh برای جستجوی اعداد دسته ای خاص و شناسایی زمان فراوری محصول بهره ببرید. بعد از تعیین شدن تاریخ فراوری محصول مورد نظر هم تاریخ انقضای آن معلوم می گردد.

توجه داشته باشید که شماره دسته محصولات با بارکد آن ها فرق دارد. این دو به یکدیگر شباهت دارند اما آنالیز تاریخ انقضا با استفاده از بارکد لوازم آرایشی امکان پذیر نیست چون اعداد بارکد معمولا ثابت هستند و بر اساس تاریخ فراوری متفاوت نیستند.

هنگام خرید به صورت حضوری یا آنلاین، دقت کنید که از فروشگاه هایی خرید کنید که محصولات را به طور مستقیم از برندهای معتبر در اختیار شما می گذارند. خرید مستقیم از برندهایی که مسئولیت نگهداری از لوازم آرایشی را بر عهده دارند، یکی از راه های مطمئن برای تضمین دریافت محصولات تازه است، به خصوص اگر صحبت از ترکیبات فعال ناپایدار در محصولات آرایشی باشد. برندهای کوچکتر همواره برای جستجوی تاریخ فراوری و انقضای محصولات در دسترس نیستند. در این صورت، می توانید مستقیما با آن ها تماس بگیرید. به عنوان مثال، اگر درباره تاریخ انقضای یک محصول از برند کمتر شناخته شده تردید دارید، با کارشناسان پشتیبانی آن برند تماس بگیرید و از همه چیز مطمئن شوید.

سایت های معتبر برای آنالیز تاریخ انقضای لوازم آرایشی

ممکن است لوازم آرایشی که به تازگی خریداری نموده اید تاریخ انقضا نداشته باشد یا تاریخ انقضای آن پاک شده باشد. در این صورت، علاوه بر توجه به نشانه های خراب شدن لوازم آرایشی، می توانید تاریخ انقضای آن را در بعضی از سایت ها و به وسیله کد درج شده روی محصولات آنالیز کنید. بعضی از این سایت ها که از بقیه معتبرتر هستند، عبارت اند از:

  • بیپ اسکن (Beepscan)
  • چک فرش (Checkfresh)
  • چک کازمتیک (Checkcosmetic)

این سایت ها با تعیین کردن نوع محصولات، برند آن ها و بارکد محصولات به شما می گویند که محصول مورد نظر شما تا چه مدت دیگر ماندگاری دارد.

کلام آخر

تاریخ انقضای لوازم آرایشی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که موقع خرید این محصولات باید به آن توجه داشته باشید. محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته نه تنها کارایی لازم را ندارند، بلکه ممکن است به پوست، مو و چشم های شما آسیب برسانند. تاریخ انقضای لوازم آرایشی به ویژه آن هایی که با اطراف چشم شما تماس دارند، اهمیت بسیاری دارد. با توجه کردن به تاریخ انقضای این محصولات و نشانه های سلامت آن ها می توانید مطمئن باشید که زیباتر شدن ما به قیمت از دست رفتن سلامت پوست، مو و چشم شما تمام نخواهد شد.

منابع: instyle, vogue, protocol-lab

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 تیر 1403 بروزرسانی: 16 تیر 1403 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 1007

به "وقتی تاریخ انقضای لوازم آرایشی گذشت چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی تاریخ انقضای لوازم آرایشی گذشت چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید