پیشنهادهای شش گانه برای توسعه مناسبات ایران و کنیا

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، معاون بین الملل اتاق ایران در نشستی با هیات کنیایی که فعالان حوزه کشاورزی این کشور بودند، 6 پیشنهاد اجرایی در راستای توسعه سطح مناسبات بین د و کشور عنوان نمود. به اعتقاد او استفاده از ظرفیت تهاتر و بانک های محلی دو کشور می تواند در این برهه زمانی موثر باشد.

پیشنهادهای شش گانه برای توسعه مناسبات ایران و کنیا

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و زمینه سازی برای ارتقای سطح همکاری ها گفت: در شرق آفریقا، کنیا جزو اقتصادهای مهم محسوب می گردد و در حوزه کشاورزی، صیادی و شیلات نقش مهمی دارد.

او کنیا را عضو بازار مشترک کشورهای شرق و جنوب آفریقا و دارنده مهم ترین زیرساخت برای تسهیل فعالیت های بندری در این منطقه معرفی کرد و اضافه کرد: اقتصاد ایران و کنیا مکمل هم هستند. کشاورزی مهم ترین بخش مالی کنیاست و تولیدات عمده چای و قهوه این کشور در جهان شناخته شده است. در حال حاضر متناسب با شرایط در کشت فراسرزمینی ایجاد صنایع تبدیلی و فعالیت در بخش دام و گوشت فرصت سرمایه گذاری خوبی برای ایرانیان در این کشور مهیاست.

کرباسی با بیان این مطلب که بخش خصوصی ایران با علاقه زیاد در پی توسعه مناسبلت و تعریف پروژه های مشترک با کنیاست، توضیح داد: علی رغم علقه برای توسعه همکاری ها در حال حاضر در زمینه حمل ونقل و امور بانکی دچار محدودیت هستیم. نبود پرواز مستقیم بین دو کشور مشکل اساسی است و از توسعه سطح مناسبات جلوگیری می نماید.

معاون بین الملل اتاق ایران حجم مناسبات بین دو کشور را در 2020 حدود 57 میلیون دلار گفت که در این بین صادرات ایران به کنیا 50 میلیون دلار و واردات ایران از کنیا 7 میلیون دلار بوده است.

بر اساس اظهارات او ایران می توان احتیاج کنیا را در بخش مشتقات نفتی و قیر، محصولات پتروشیمی، گردشگری سلامت، دارو و مواد غذایی تامین کند. در مقابل کنیا می تواند احتیاج بازار ایران را در حوزه کاکائو، قهوه، چای، غلات، محصولات غذایی و توایدات دامی تامین کند.

معاون بین الملل اتاق ایران در ادامه پیشنهادهایی را در راستای تثقویت سطح مراودات بین ایران و کنیا عنوان کرد. به اعتقاد او استفاده از ظرفیت بانک محلی برای مبادلات پولی، آنالیز امکان تهاتر کالا به وسیله سیستم بانکی دو کشور، کشت فراسرزمینی، همکاری در واردات دام و گوشت قرمز، همکاری در حوزه معادن و تبادل هیات تجاری و مشارکت در نمایشگاه ها برای شناخت از ظرفیت های یکدیگر، اقداماتی هستند که در توسعه ارتباطات تجاری نقش بسزایی دارند.

در ادامه کارولین گیچوکی، سرپرست هیات کنیایی با توجه به ظرفیت های موجود و علاقه مشترک برای بسط مناسبات با تمرکز بر بخش خصوصی گفت: ایران و کنیا می توانند از فرصت های موجود بهره ببرند هرچند مسائل و شکاف هایی هم در این بین وجود دارد.

به باور او ایران و کنیا می توانند کریدوری برای همسایگان خود باشند و از این ظرفیت برای دسترسی به کشورهای همسایه یکدیگر بهره ببرند.

گیچوکی تولیدات کنیا در زمینه های گوشت، قوه، چای، آناناس، آواکادو و غیره را جزو ظرفیت های تولیدی این کشور معرفی کرد و اضافه کرد: در این سفر سه روزه بازارهایی را در ایران شناسایی و مذاکراتی هم شروع کردیم. کنیا می تواند احتیاج خود به سیمان، روغن ها، چرم، محصولات پتروشیمی را به وسیله ایران تامین کند. هدف این است که در قدم اول کسب وکارها را در کنیا و ایران بشناسیم و بر اساس این ظرفیت شناسی عمل کنیم.

در این بین تعدادی از اعضای دو هیات ایرانی و کنیایی نقطه نظرات خود را اسم کردند و در نهایت با توجه به اینکه اتاق قزوین، مشخص کشور کنیا در ایران است، بر اساس پیشنهاد معاون بین الملل اتاق ایرا مقرر شد زمینه انعقاد تفاهم نامه ای بین اتاق قزوین و اتاق کنیا در راستای تقویت سطح مناسبات دو کشور به امضا برسد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 399

به "پیشنهادهای شش گانه برای توسعه مناسبات ایران و کنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادهای شش گانه برای توسعه مناسبات ایران و کنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید