یک افتضاح کامل برای امریکا

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، قرار شد دانفورد در مذاکراتش با مقامات نظامی ترکیه برای آنها کاملاً روشن کند که اصلاً دوست ندارد هیج نیروی نظامی ترکیه را در جنوب مرز ببیند. سپس به سناتور لیندسی گراهام تلفن کردم که موضوع را علنی نکند تا دیگران فرصت نکنند تأییدیه ترامپ را برگردانند.

یک افتضاح کامل برای امریکا

او پذیرفت که حرفی در این باره نزند و حتی اعلام آمادگی کرد که به خاطر روابط خوبش با اردوغان حاضر است به او تلفن و تأکید کند که از تصمیم ترامپ حمایت نماید. اما متأسفانه سارا سندرز سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید بدون انجام هماهنگی های لازم با کسانی که از واقعیت ماجرا آگاه بودند، یک بیانیه مطبوعاتی صادر کرد و باعث شد سردرگمی زیادی به وجود بیاید. به همین دلیل ما مجبور شدیم شرح دهیم که چند صد نیرو فقط مربوط به شمال شرق سوریه است نه منطقه التنف که در آنجا هم ما 200 نیرو یا حتی بیشتر خواهیم داشت. من با وجود سردرگمی به وجود آمده در میان رسانه ها مخصوصاً سعی کردم ارقام خیلی دقیق و جزئیات بیشتر را فاش نکنم. همچنین دانفورد به من اطمینان داد که نگرانی های به وجود آمده در فرماندهی مرکزی امریکا به دلیل اعداد و ارقام متناقض و متضاد را خاموش نموده و آرامش برقرار است. وی گفت: نگران نباشید هنوز ساختمان پنتاگون به نام شما است.

به استثنای بعضی دست اندازهای گاه و بیگاه در جهت حرکت، این شرایط شمال شرق سوریه تا زمان استعفای من از پست مشاور امنیت ملی بود. خلافت سرزمینی داعش حذف شد ولی تهدیدات تروریست های وابسته به این گروه کاهشی نداشت. چشم اندازها برای تشکیل یک نیروی ناظر چند ملیتی در منطقه حائل مرز ترکیه و سوریه رو به تیرگی می رفت ولی حضور نظامی امریکا در منطقه نیز ادامه می یافت و تعداد نیروهای ما در مناطق مختلف سوریه دور و بر یک هزار و 500 نفر در نوسان بود. شرایط موجود تا کی می توانست ادامه داشته باشد واقعاً بر کسی معلوم نبود اما دانفورد توانست این شرایط را تا روز 30 ماه سپتامبر که سرانجام مدت خدمت وی به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش بود، حفظ کند. دشمنی های اردوغان بدون مواجهه با چالش جدی ادامه یافت، شاید به دلیل وخیم تر شدن شرایط مالی ترکیه و مسائل سیاسی داخلی اردوغان، دیگر کسی به دنبال کنترل دشمنی های وی نبود. ترامپ (با وجود تأکیدات قبلی خودش) حاضر نشد به دلیل خرید سامانه های دفاع هوایی اس 400 از روسیه، تحریمی را علیه ترکیه اعمال کند و در این زمینه حتی ابراز نگرانی و ناراحتی اعضای کنگره را نیز نادیده گرفت.

وقتی که ترامپ روز ششم اکتبر 2019 بالاخره جوش آورد و مجدداً دستور خروج نیروهای امریکایی را از سوریه صادر کرد، حدود یک ماهی می شد که من کاخ سفید را ترک نموده بودم. پیامد تصمیم ترامپ یک افتضاح کامل برای سیاست امریکا و همچنین اعتبار ما در سطح دنیا بود. آیا اگر من بودم می توانستم جلوی این پیامد فضاحت بار را مثلاً 9 ماه قبل بگیرم؟ واقعاً نمی دانم اما واکنش سیاسی منفی و بسیار قوی که ترامپ از سوی هر دو حزب دریافت کرد، کاملاً قابل پیش بینی و قابل توجیه بود. برای جلوگیری از وقوع چنین واکنشی برای بار دوم احتیاج به کسی بود که بتواند جلوی اتوبوس در حال حرکت بایستد و یک پیشنهاد جایگزین را پیدا کند که ترامپ نیز آن را بپذیرد. به نظر می رسد که این اتفاق نیفتاد و چنین فردی پیدا نشد. البته بعد از خروج من از کاخ سفید خبرهای خوبی هم داشتیم؛ بعد از سال ها کوشش، روز 26 اکتبر پنتاگون و سیا ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش را در یک عملیات شجاعانه حذف کردند.،ایران

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 117

به "یک افتضاح کامل برای امریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک افتضاح کامل برای امریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید