آیا از فواید پخت و پز در ظروف سفالی خبر دارید؟

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید استفاده از قابلمه و ظروف سفالی، در پخت و پز فواید فراوانی دارد.

آیا از فواید پخت و پز در ظروف سفالی خبر دارید؟

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خبرنگاران به نقل از پایگاه FirstCry Parenting، بسکمک از ما می دانیم که بشر از قدیم الایام از ظروف سفالی برای پخت و پز استفاده می کرده است و سفال، یکی از قدیمی ترین اختراعات بشری است که از دوره نوسنگی نشأت گرفته است. مورخان قدمت استفاده بشر از ظروف سفالی را 19 تا 20 هزار سال پیش تخمین زده اند.

ظروف سفالی در مقایسه با سایر قابلمه ها و ظروف مدرن امروزی، قیمتی بسیار ارزان تر دارند و در بسکمک از منطقه ها دنیا در دسترس است. در این گزارش قصد داریم به برحی ازفواید استفاده از ظروف سفالی در پخت و پز بپردازیم:

1- ظروف سفالی طعم خوب به غذا می دهند

ظروف سفالی از خاک رس درست شده است که ماهیتی قلیایی دارد. این خاصیت آن را قادر می سازد در هنگام پخت با اسید های موجود در غذا تعامل داشته باشد و در نتیجه PH آن را متعادل می کند. این مسأله نه تنها غذا را سالم تر می کند، بلکه رایحه دلپذیری نیز به آن می بخشد. همچنین غذایی که در ظروف سفالی پخته شده است، غنی شده از مواد معدنی مانند آهن، فسفر، کلسیوم، منیزیم و ... می شود.

2- ظروف سفالی ارزش غذایی خود را حفظ می کند

باید بدانید که ظروف سفالی دارای ماهیتی متخلخل هستند که همین امر اجازه می دهند گرما و رطوبت در طول فرایند پخت به گردش درآید. همین امر به غذا اجازه می دهد ارزش غذایی بیشتری را نسبت به غذا هایی که در دیگر انواع ظروف تهیه می شود، حفظ کند. همچنین گوشت آماده شده در ظروف سفالی، آبدار و ترد باقی می ماند. مواد متخلخل به طور کلی به مواد جامدی گفته می شود که در ساختارشان حاوی حفره و منفذ هستند و به دلیل آنکه ظروف سفالی نیز ساختارشان دارای حفره و منفذ است، دارای ماهیتی متخلخل اند.

3- ظروف سفالی برای سلامت قلب شما مفید است

استفاده بیش از حد روغن برای پخت و پز یکی از دلایل مهم افزایش وزن است. در صورتی که می خواهید وعده غذایی خود را کمتر چرب کنید، ظروف سفالی یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شوند؛ چرا که به روغن بسیار کمتری برای پخت غذا نیاز دارند. ظروف سفالی زمان بیشتری برای گرم شدن نیاز دارند و فرآیند پخت در آن ها آهسته تر بوده و به حفظ رطوبت طبیعی و روغن های طبیعی موجود در غذا کمک می کنند.

4- معطر شدن غذای شما

زمانی که شما در ظروف سفالی پخت و پز می کنید، عطر واقعی غذا حفظ می شود. این مسأله نیز بدان دلیل است که همانطوری که گفته شد، ظروف سفالی ماهیتی متخلخل دارند و نیز فرایند پخت در آن ها آهسته است.

5- ظروف سفالی هوادار جیب شما هستند

همانطوری که در ابتدای گزارش ذکر شد، ظروف سفالی در اندازه های مختلفی در بسکمک از منطقه ها به راحتی در دسترس است و به نسبت دیگر انواع ظروف، قیمت مناسبی دارند؛ بنابراین شما می توانید یکی از بهترین انواع آن را با هزینه ای اندک انتخاب کنید.

6- دوری از فلزات مضر و حفظ محیط زیست

قانع کننده ترین دلیل برای پخت و پز در ظروف سفالی بدون لعاب، این است که شما با این کار، فلزات مضر را وارد غذای خود نمی کنید. علاوه بر این، ظروف سفالی بدون لعاب، برای طبیعت نیز مفیدتر هستند؛ چرا که این ها اساس از خاک می آیند و پس از آنکه آن ها را دور بریزید، راحت به طبیعت باز می گردند.

ظروف سفالی لعبدار یا بدون لعاب؟

نکته مهمی که باید توجه به آن داشت، آن است که سعی کنید از قابلمه ها و ظروف سفالی بدون لعاب استفاده کنید؛ چرا که ممکن است موادی که امروزه این ظروف سفالی با آن ها لعاب داده می شود، موادی باشند که برای سلامتی انسان خطرناک هستند. سوای آنکه فروشنده این ظروف سفالی چه ادعایی داشته باشند، باید دانست ظروف لعابدار حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند مواد سمی به هنگام گرم شدن وارد غذا کنند.

طرز آماده سازی و استفاده

شما می توانید پس از تهیه یک ظرف سفالی بدون لعاب، برای آماده سازی آن برای اولین بار، آن را چند ساعت در آب فرو کنید و سپس از آب خارج کرده واجازه دهید خشک شود. با این کار احتمال شکستن و ترک برداشتن آن کاهش می یابد. برای استفاده و هرگونه پخت و پز در این ظروف باید صبور باشید و از حرارت کم استفاده کنید؛ همچنین برای گذاشتن قابلمه و ظروف سفالی روی آتش مستقیم، از شعله پخش کن استفاده کنید تا حرارت زیاد به ظرف سفالی شما آسیب نرساند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 575

به "آیا از فواید پخت و پز در ظروف سفالی خبر دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا از فواید پخت و پز در ظروف سفالی خبر دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید