آیا تزریق واکسن کووید، 19 بر عملکرد ورزشی افراد تاثیر دارد؟

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، ایسنا/دریافت واکسن کووید-19به ویژه تزریق دوز دوم می تواند عوارض جانبی جزئی مانند درد و تب ایجاد کند که بعد از یک یا دو روز برطرف می شود.

آیا تزریق واکسن کووید، 19 بر عملکرد ورزشی افراد تاثیر دارد؟

به نقل از مدیکال نیوز، نتایج تحقیق کوچکی از دانشگاه آریزونا آمریکا نشان می دهد، ممکن است بعد از دریافت دو دوز واکسن کرونا، ورزش کردن برای افراد واکسینه شده کمی چالش برانگیز شود. در این مطالعه، گروه تحقیق بیان نمود، افرادی که واکسینه شده اند و سابقه عفونت با کووید-19 ندارند، تقاضای فیزیولوژیکی کمی نسبت به ورزش درجه بندی شده دارند.

محققان اظهار کردند: در حالی که این مورد نشان می دهد که نیازهای فیزیولوژیکی برای انجام تمرینات با شدت مشخص بعد از واکسیناسیون کووید-19 تغییر می کند اما باید تاکید کنیم که این تغییرات از نظر اندازه کوچک بوده و سایر اقدامات کلیدی متابولیک و ظرفیت ورزش (مانند لاکتات خون، آدرنالین پلناما، کورتیزول پلناما، پیش بینی حداکثر اکسیژن مصرفی و آستانه تنفسی) تحت تاثیر واکسیناسیون قرار نگرفتند.

واکسیناسیون برای محافظت ورزشکاران از ابتلا به کووید-19در طول تمرین یا بازی های خارج از کشور توصیه می شود اما یافته های مطالعه فعلی می تواند به ورزشکاران کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا باید واکسن کووید-19 و دوزهای تقویت کننده بعدی را قبل یا بعد از یک رویداد ورزشی بزرگ دریافت کنند.

محققان همچنین دریافتند که واکسیناسیون کووید-19به افزایش پاسخ متابولیکی به ورزش در افرادی که قبلا عفونت سارس-کوو-2 (SARS-CoV-2) داشتند، کمک می کند. افزایش پاسخ متابولیک ممکن است به افراد مبتلا به کووید طولانی هم کمک کند.

این گروه 18 شرکت کننده سالم بین سنین 24 تا 43 سال را برای انجام یک تمرین دوچرخه سواری 20 دقیقه ای قبل و 21 روز پس از دریافت دو دوز واکسن فایزر یا یک دوز واکسن جانسون و جانسون بررسی کردند. در طول مطالعه، حدود 12 نفر دوزهای واکسن خود را دریافت کردند.

اکسیژن شرکت کنندگان اندازه گیری شد و نمونه های خون برای مشخص فعالیت سرولوژی در برابر سندرم حاد تنفسی حاد کروناویروس-2، ویروسی که باعث کووید-19 می شود، گرفته شد.

افراد واکسینه شده در طول ورزش تقاضای فیزیولوژیکی بیشتری نشان می دهند

واکسیناسیون کووید-19 با افزایش چندین پاسخ فیزیولوژیکی در طول تمرین دوچرخه سواری درجه بندی شده همراه بود. به نام مثال، محققان افزایش تقاضای متابولیک مربوط به افزایش مصرف اکسیژن، تولید دی اکسید کربن، نسبت تبادل تنفسی، تهویه، ضربان قلب، آدرنالین سرم و سطح نورآدرنالین را بررسی کردند.

بااین حال، هیچ تفاوتی در معادل تنفسی جذب اکسیژن، تولید دی اکسید کربن، سکته مغزی، خروجی قلب، آستانه تنفسی، لاکتات سرم و کورتیزول سرم قبل و بعد از واکسیناسیون وجود نداشت.

افرادی که سابقه عفونت قبلی نداشتند پس از دریافت دو دوز واکسن فایزر ضربان قلب و پاسخ نورآدرنالین بیشتری در مرحله حداکثر 80 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی نشان دادند. علاوه بر این، شرکت کنندگان افزایش حجم دی اکسید کربن را در مقایسه با اندازه اکسیژن مصرفی پس از واکسیناسیون نشان دادند.

پاسخ متابولیک در افراد واکسینه شده با عفونت قبلی افزایش می یابد

به نظر می رسد، واکسن کووید-19 پاسخ متابولیکی حین ورزش در افرادی که قبلا به کووید-19 مبتلا شده و بهبود یافته بودند را افزایش می دهد. در چهار شرکت کننده با ایمنی طبیعی که واکسن فایزر و یا جانسون و جانسون را دریافت کرده بودند، سطح آدرنالین پایین تر و نسبت تولید دی اکسید کربن و مصرف اکسیژن کمتر بود. سطح لاکتات سرم پایین تر به نظر می رسید اما این نتیجه قابل توجه نبود.

علیرغم حجم نمونه کوچک، محققان معتقدند واکسیناسیون می تواند به افراد مبتلا به کووید طولانی که دارای ایمنی طبیعی هستند و همچنان از علائم کووید رنج می برند، کمک کند و علائم فیزیولوژیکی پایداری را پس از عفونت تجربه کنند. واکسن باعث افزایش پاسخ متابولیکی می شود و می تواند از توانایی ورزش مبتلایان به کووید طولانی مدت پشتیبانی کند.

به طور کلی، نتایج نشان می دهد که افراد واکسینه شده بدون سابقه بیماری کووید می توانند پس از دریافت دوز دوم واکسن mRNA، حداقل دو تا سه هفته بعد تقاضای فیزیولوژیکی بیشتری را تجربه کنند. با این حال، مطالعات آینده برای ارزیابی اینکه آیا این افزایش میانه در تقاضای فیزیولوژیکی می تواند بر عملکرد ورزشکاران حرفه ای تاثیر بگذارد، لازم است. لازم به ذکر است، افراد واکسینه شده با ایمنی طبیعی مسئله ای با ورزش پیدا نمی کنند.

تحقیق واکسیناسیون کووید-19 با افزایش اندک نیازهای فیزیولوژیکی به تمرینات درجه بندی شده مرتبط است در سرور medRxiv* منتشر شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 478

به "آیا تزریق واکسن کووید، 19 بر عملکرد ورزشی افراد تاثیر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تزریق واکسن کووید، 19 بر عملکرد ورزشی افراد تاثیر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید