استاندار فارس در نامه ای به ضرغامی خواهان ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شد

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، ایلنا/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، استاندار فارس در نامه ای به ضرغامی خواهان ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شد.

استاندار فارس در نامه ای به ضرغامی خواهان ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شد

در نامه استاندار فارس به وزیر میراث فرهنگی آمد: همانگونه که مستحضرید، بافت تاریخی شیراز با مساحت تقریبی 357 هکتار دارای حدود دوازده هزار پلاک با کاربری های مختلف مربوط به دوره های مختلف تاریخی است که از این میان 410 اثر ثبت ملی حدود 30 امامزاده و قریب به 2500 پلاک واجد ارزش هستند. از ارزشهای منحصر بفرد بافت تاریخی شیراز همنشینی ارگانیک سه مقوله سکونت معیشت و زیارت است که شهر تاریخی شیراز را در کنار دو شهر مشهد و قم به عنوان شهرهای استثنایی ایران که بحث زیارت نیز در بافت تاریخی آن وجود دارد، مطرح می نماید.

علاوه بر وجود آثار و بناهای متعدد تاریخی در این محدوده این بافت تاریخی محل زندگی بزرگانی همانند حافظ سعدی ملاصدرا و صدها شخصیت بزرگ فرهنگی ایران بوده و از این حیث نیز جز شهرهای منحصر بفرد و استثنایی محسوب می گردد.

از طرفی بافت فشرده و ارگانیک شهر و خانه های منحصر بفرد آن این شهر را از سایر شهرهای منطقه ها گرم و خشک ایران متمایز نموده است. عناصر معماری منحصر بفرد خانه های شیراز مانند سردرهای خاص نوع حیاط مرکزی و سازماندهی فضاها و بعلاوه تزئینات مخصوص سبک شیراز از ویژگی های این محدوده تاریخی بوده و فضاهای شهری خاص مانند مراکز محلات و فضاهای شهری حکومتی دوره زندیه از جمله ویژگی های این شهر تاریخی است که شیراز را از سایر شهرهای تاریخی کشور متفاوت نموده است.

با توجه به ویژگی های فوق الذکر دغدغه شهروندان فرهنگ دوست، شیراز اساتید متخصصان حوزه معماری شهرسازی و میراث فرهنگی و بعلاوه به منظور حفظ هر چه بهتر این بافت ارزشمند مزید امتنان است دستور فرمائید با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع پیگیری های لازم جهت ثبت ملی این محدوده در دستور کار قرار گرفته و از نتیجه استانداری فارس را آگاه نمایند.

گفتنی است این استانداری آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری در این زمینه اعلام میدارد.

نامه محمد هادی ایمانیه استاندار فارس به رضایی (معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس) برای آگاهی و به جمشیدی (مدیر کل دفتر فنی امور عمرانی و فارس) و محسن نژاد (مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس) جهت پیگیری تا حصول نتیجه رونوشت شده است.

پیش از این، چند تن از مسئولان استان و گروهی از باستان شناسان و هنرمندان نیز در نامه هایی خواهان ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شده بودند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 919

به "استاندار فارس در نامه ای به ضرغامی خواهان ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندار فارس در نامه ای به ضرغامی خواهان ثبت ملی بافت تاریخی شیراز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید