تور روسیه: تبعات حضور چینی ها برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، سرپرست شرکت عمران شهر های تازه درباره استفاده از چین برای فراوری مسکن در ایران گفت: ما اعتقاد داریم مسکن باید با استفاده از ظرفیت سازندگان داخلی اجرا گردد. به مجموعه های شرکت های ساختمانی معتبر پیغام دادم که نگاه ما فعالیت سازندگان داخلی استولی نکته حائز اهمیت این است که باید ظرفیت رقابتی برای کیفیت و تکنولوژی ساخت داشته باشیم.

تور روسیه: تبعات حضور چینی ها برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، علیرضا جعفری اضافه نمود: در این رابطه باید از فناوری های تازه استفاده کنیم. اولویت ما با سازندگان داخلی است، ولی برای انتقال دانش و کسب تجربه از ظرفیت های صنعتی سازی جهان با شرکت های خارجی از چین و ترکیه مذاکراتی داشته ایم که اعلام آمادگی نموده اند.

حضور چینی ها و ترک ها در بازار مسکن ایران

احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به حضور چینی ها و ترک ها برای ساخت واحد های قانون جهش فراوری مسکن در ایران، گفت:در همان ابتدا که رئیس دولت سیزدهم گفت دولتش تا سرانجام دوره 4 میلیون واحد مسکونی می سازد، بسیاری از کارشناسان بر این موضوع صحه گذاشتند که در داخل توان ساخت چنین واحد هایی به این تعداد وجود ندارد و زیر ساخت ها و امکانات لازم نیز در این زمینه فراهم نیست.

وی اضافه نمود: صحبت هایی که در خصوص حضور شرکت های چینی در ایران می گردد موضوعی تنها مربوط به بخش مسکن نیست، زیرا از ظواهر امر پیداست که چینی ها در ازای واحد هایی که در ایران می سازند، قرار نیست پولی از ایران بگیرند، بلکه در مقابل آن نفت ایران را می برند و نوعی تهاتر در این زمینه وجود دارد، این کار هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی، قسمت خوب ماجرا این است که دولت می تواند با توجه به مشکلاتی که در فروش نفت وجود دارد، آن را بفروشد و در مقابل واحد های مسکونی برای مردم ساخته می گردد که احتیاج امروز کشور است، این در حالیست که مسکن به یک بحران در این کشور تبدیل شده است.

سرحدی اضافه نمود: چراکه به علت افزایش قیمت ها مردم قادر به تهیه مسکن نیستند، اما با این 4 میلیون واحد مسکونی عده ای دارای سرپناه خواهند شد، اما جنبه منفی ماجرا این است که اگر چینی ها بخواهند در ایران خانه بسازند، به صورت سنتی و با استفاده از مصالح این کار را انجام نمی دهند، زیرا آن ها به صورت انبوه و صنعتی سازی خانه های پیش ساخته را به ایران می آورند، در عین حال در کشور کارگاه هایی برپا می نمایند تا، خانه های پیش ساخته را سر هم نمایند.

این کارشناس بازار مسکن گفت: بنابراین این کار به انتقال دانش و تکنولوژی ختم نمی گردد و تنها تعدادی خانه ساخته می گردد و چین نیز می تواند نفت ایران را ارزانتر بخرد از سوی دیگر ساخت وساز در ایران با حضور چینی ها بیکاری گسترده در انتظار کارگران و مهندسان ایرانی است، بعلاوه شرکت های پیمانکاری و انبوه سازی نیز با توجه به اینکه می توانند در این پروژه شرکت نمایند، اما به علت اینکه چینی ها تعداد واحد زیادی را می توانند بسازند قاعدتاً پروژه های بسیار کمتری به شرکت های ایرانی می رسد و آنان نمی توانند در این زمینه در کسب و کار خود رونق ایجاد نمایند.

وی بعلاوه در خصوص حضور شرکت های ترکی های در ایران بیان نمود: با توجه به سابقه حضور شرکت های ترک در ایران و ساخت مسکن مهر بخصوص تجربه شرکت کوزو در پرند، آن ها نیز مشتاق حضور در ایران هستند، زیرا می تواند عایدی خوبی از این مسئله کسب نمایند، این در حالی است که ترکیه نیز مانند چین خانه های پیش ساخته را به صورت صنعتی سازی می آورد.

سرحدی با اشاره به اینکه شرکت های داخلی در زمینه صنعتی سازی ساخت مسکن به هیج عنوان پیروز نبوده اند، تصریح کر: با وجود تبلیغاتی که صورت می گیرد، صنعتی سازی مسکن در ایران پروژه شکست خورده ای است، زیرا اصولاً این کار برای آن انجام می گردد که اولاً هزینه تمام شده ساخت مسکن کاهش یابد و دوما سرعت ساخت بالا رود، اما شرکت های خصولتی و بعلاوه شرکت های بزرگ بخش خصوصی که در زمینه صنعتی سازی مدعی هستند، نه تنها این را رعایت نکردند بلکه ساخت مسکن را بسیار گران تر از شیوه سنتی ساخت مسکن با استفاده از مصالح ساختمانی انجام می دهند، بنابراین ما به هیچ عنوان این ظرفیت را نداریم که بخواهیم صنعتی سازی مسکن را انجام دهیم.

وی اذعان داشت: بعلاوه در تمامی سخنان مسئولین وزارت راه و شهرسازی در خصوص حضور سازندگان ایرانی در طرح قانون جهش فراوری مسکن به هیچ عنوان در خصوص ساخت مسکن داخلی به صورت صنعتی صحبتی نشده، چرا که توان این کار در کشور وجود ندارد، بعلاوه آخرین تکنولوژی ساخت مسکن که در ایران وجود دارد مربوط به احداث شهرک اکباتان در قبل از انقلاب است و بعد از آن به هیچ عنوان تکنولوژی ساخت مسکن تازهی را در کشور تجربه نشده، بنابراین حضور خارجی ها در طرح مسکن دولت اجتناب ناپذیر به نظرمی رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 735

به "تور روسیه: تبعات حضور چینی ها برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه: تبعات حضور چینی ها برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید