خبرنگاران پیش بینی کشت سیب زمینی در 19 هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، اردبیل- خبرنگاران- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: پیش بینی می گردد سال جاری 19 هزار هکتار از اراضی زراعی این استان در شهرستان های اردبیل، نمین و نیر به کشت محصول سیب زمینی اختصاص یابد.

خبرنگاران پیش بینی کشت سیب زمینی در 19 هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل

احمد شهریار روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به شروع کشت محصول سیب زمینی در این استان از حدود یک ماه پیش بیان کرد: سطح زیر کشت سیب زمینی در این استان در امسال 2 هزار هکتار کمتر از میزان سال گذشته خواهد بود.

وی علت کاهش سطح زیر کشت سیب زمینی در از اراضی زراعی استان اردبیل را کاهش قیمت محصول سال زراعی گذشته و نبود بازار برای محصول فراوری شده و متضرر شدن تعدادی از کشاورزان سیب زمینی کار عنوان نمود.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل 95 درصد محصول سیب زمینی کشت شده در این استان را از رقم آگریا و مابقی را از ارقام متفرقه جِلی، فونتانه، بامبا، اسپیریت، نیلوا، کایزر، امرفونا و ساتینا بیان کرد.

وی افزود: برای کاشت این میزان سیب زمینی در استان تمام نهاده های مورد احتیاج از جمله 65 تا 70 هزار تن بذر از نوع مینی تیوبر، مینی تیوبر اس، سوپر الیت، الیت، گواهی شده آ و گواهی شده ب تامین شده است.

شهریار، میزان بذر سیب زمینی فراوری شده در استان را حدود 10 هزار تن بیان کرد و گفت: هم اکنون چهار شرکت فراوری بذر مرغوب سیب زمینی در استان اردبیل فعال است.

وی میانگین فراوری محصول سیب زمینی در هر هکتار از اراضی استان را 37 تن اعلام و افزود: به علت استفاده از آبیاری به روش نوار طیف و روش کاشت متفاوت با عرف منطقه به شیوه سه ردیف با 2 نوار طیف و نیز جلوگیری از اتلاف زمین، بالاترین میزان برداشت محصول سیب زمینی با 70 تن در روستای خلیفه لو اردبیل به ثبت رسیده است.

معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با پیش بینی فراوری 750 تا 800 هزار تن محصول سیب زمینی در استان اردبیل در سال زراعی جاری بیان کرد: پس از اتمام مرحله کاشت تا یک هفته آینده، خدمات فنی و مهندسی کشاورزی به سیب زمینی استان ارائه می گردد.

وی ادامه داد: برای کاشت محصول زمینی تامین و توزیع نهاده های کشاورزی از جمله کود در استان شروع شده و تا انتها فرایند فراوری محصول ادامه خواهد داشت.

براساس برآوردها، احتیاج استان اردبیل به سیب زمینی حدود 200 هزار تن است و مازاد آن به استان های دیگر کشور و نیز به کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه صادر می گردد.

استان اردبیل با فراوری حدود 20 درصد سیب زمینی کشور، مهم ترین قطب فراوری این محصول در ایران محسوب می گردد.

سیب زمینی فراوری شده در این استان از لحاظ کیفیت، درصد ماده خشک، وجود کمترین میزان باقی مانده سموم و کود در صندلی برتر کشور واقع شده است.

سیب زمینی فراوریی اردبیل همچنین جزو محصول پاک به شمار می رود و از نظر کیفیت و کمیت قابل رقابت با سیب زمینی فراوریی کشورهای اروپایی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 339

به "خبرنگاران پیش بینی کشت سیب زمینی در 19 هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیش بینی کشت سیب زمینی در 19 هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید