فردا خورشید می گیرد

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران فردا پنج شنبه 20 خرداد ماه برخی از ناظران زمینی شاهد خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی خواهند بود که در ایران قابل مشاهده نیست.

فردا خورشید می گیرد

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی ها در سال 1400، گفت: در سال جاری با دو ماه گرفتگی و 2 خورشید گرفتگی روبرو هستیم که متاسفانه هیچ کدام از آنها در کشورمان قابل مشاهده نیستند.

وی ادامه داد: 2 هفته پس از وقوع اولین ماه گرفتگی سال جاری در روز چهارشنبه 5 خرداد ماه جاری، در روز پنج شنبه 20 خرداد کسوف حلقوی رخ خواهد داد که در شرق کشور روسیه، غرب گریلند و در کشور کانادا به شکل حلقوی قابل رصد است.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، این رویداد در شمال کشور امریکا، قاره اروپا و بیشتر مناطق روسیه و اقیانوس آرام به صورت جزئی دیده خواهد شد.

جزئیات کسوف 20 خرداد

عتیقی، زمان اوج کسوف 20 خرداد 1400 را در ساعت 10 و 42 دقیقه به وقت جهانی ذکر کرد و یادآور شد: در ساعت 15 و 23 دقیقه همین روز (به وقت ایران) ماه به شرایط ماه نو در خواهد آمد و دوره 29.5 شبانه روزه خود را به گرد زمین کامل می کند.

وی افزود: این خورشیدگرفتگی که بیشتر مناطق شمالی کره زمین را شامل می شود، متعلق به ساروس (دوره) 147 است و بیست و سومین کسوف از 80 خورشیدگرفتگی این ساروس به حساب می آید و تا 630 کیلومتر پهنای قرارگیری سایه در مناطق شمالی کره زمین خواهد بود و به مدت 3 دقیقه و 51 ثانیه حداکثر مدت گرفت حلقوی خواهد بود.

عتیقی ادامه داد: یکی از نکات جالب ساروس مورد اشاره آن است که هیچ گرفت کلی در طول دوره آن اتفاق نمی افتد و تمامی کسوف های این ساروس جزئی و حلقوی هستند (40 گرفت جزئی و 40 گرفت حلقوی!). جالب است بدانید که اولین گرفت دوره 147 در 21 مهر 1003 خورشیدی به صورت جزئی رخ داده است و آخرین آن پس از 1424 سال، در اسفندماه سال 2427 خورشیدی، آن هم به شکل جزئی خواهد بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به دلایل کشیدگی سایه ماه با پهنای 630 کیلومتر در خورشیدگرفتگی فردا، توضیح داد: علت وسعت زیاد سایه ماه در کسوف 20 خرداد آن است که این بار سایه به صورت مایل در بخش های شمالی کره زمین گسترده می شود و به همین خاطر نسبت به قطر سایه ماه در حالت عادی بر روی زمین، کشیده تر است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: از آنجا که خورشید گرفتگی 20 خرداد تنها 57 ساعت بعد از اوج مداری ماه نسبت به زمین اتفاق می افتد، دایره ماه از دید ناظر زمینی کوچکتر از قرص خورشید بوده و به همین دلیل هنگامی که مرکز ماه و خورشید بر هم منطبق می شوند، تمام سطح خورشید توسط ماه پوشیده نخواهد شد و کسوف به شکل حلقوی دیده شده و اصطلاحا حلقه ای از آتش که همان نور خورشید است، در اطراف دیسک سیاه و تیره ماه نو دیده می شود.

هندسه وقوع کسوف حلقوی (Annular eclipse)

عتیقی تاکید کرد: خورشیدگرفتگی هنگامی رخ خواهد داد که ماه از بین زمین و خورشید عبور کرده و سایه ماه بر روی مناطقی از زمین قرار گیرد. انواع کسوف عبارتند از خورشید گرفتگی کلی و یا کامل که تمام سطح خورشید توسط ماه پوشیده می شود، گرفت جزئی که تنها بخشی از خورشید پشت ماه قرار می گیرد و کسوف حلقوی که در آن علیرغم شباهت شرایط وقوع خورگرفت کلی، اما تمام سطح خورشید توسط کره ماه پوشیده نمی شود و کلی حلقوی که با توجه به شرایط مداری ماه، در بخشی از راستا کسوف کامل و در بخشی از راستا گرفت، گرفت به شکل حلقوی و یا بالعکس این حالت یعنی حلقوی کلی است.

وی اظهار کرد: بدیهی است قطر سایه ماه بر روی زمین کوچک بوده و مناطق بسیار محدودی از کره زمین در هنگام کسوف شاهد خورشیدگرفتگی چه به صورت کلی، حلقوی و یا جزئی هستند؛ به ویژه آنکه بخش های زیادی از زمین (دو سوم کره زمین) را آب های دریاها و اقیانوس ها تشکیل داده است و گاهی اوقات خور گرفت ها تقریبا در پهنه آبی زمین آغاز شده و پایان می پذیرند.

وی اظهار کرد: خورشیدگرفتگی بعدی روز شنبه 13 آذر 1400 در قطب جنوب به صورت کلی روی می دهد که در افریقای جنوبی به صورت جزئی دیده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 363

به "فردا خورشید می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا خورشید می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید