شورا های صنفی علوم پزشکی بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، دبیران شورا های صنفی دانشجویان علوم پزشکی بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد در نامه ای خطاب به رئیس دانشگاه های علوم پزشکی منطقه 5 آموزشی، خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری اسفندماه شدند.

شورا های صنفی علوم پزشکی بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، دبیران شورا های صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد در نامه ای خطاب به مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه های علوم پزشکی منطقه 5 آموزشی کشور نوشتند: به نمایندگی از دانشجویان، به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا و موتاسیون جدید انگلیسی ویروس در سطح کشور، خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری اسفندماه شامل پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی و جامعه داروسازی هستیم و درخواست رایزنی با وزارت بهداشت برای لغو یا تعویق این آزمون ها را داریم.

در این نامه آمده است:

نظر به آغاز و شدت یافتن موج چهارم ویروس کرونا در سطح کشور که موجب ایجاد شرایط قرمز در استان خوزستان گشت و همچنین شیوع موتاسیون جدید انگلیسی ویروس (با سرعت ابتلا و کشندگی بالاتر) در سطح کشور بنا به گفته دکتر نمکی، وزارت محترم بهداشت و با توجه به آگاهی میدانی جنابعالی و رؤسای دانشگاه های مستقر در منطقه از وخامت شرایط کرونایی، شورا های صنفی منطقه 5 کشوری به نمایندگی از دانشجویان، به دلایل زیر خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری اسفندماه (با آمار قبولی بالای 95 درصد) شامل پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی و جامعه داروسازی هستند:

1-اساسا دور اندیشی بشر بر پایه محاسبه موازنه سود و زیان هر کار صورت می پذیرد و در این مورد در یک کفه ترازو جان دانشجویان و خانواده هایشان و به طور کلی سلامت ایران عزیز واقع شده است و در کفه دیگر آزمونی که تجربه های گذشته برگزار شدن یا نشدن آن، تاثیر بسزایی در فرایند پرورش دانشجو ندارد.

2-با توجه به اینکه این آزمون در همه شهر های کشور برگزار نمی گردد، تردد بین شهری در راستا رفت و برگشت، احتمال انتقال این بیماری در زمان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، انتهاه های مسافربری و... که در آن ها تراکم به شدت بالاست را بیشتر می کند. این موضوع باعث افزایش شیوع بین افرادی می گردد که در راستا و در محل اتراق و آزمون با هم مواجهه نزدیک دارند؛ بنابراین به خطر افتادن سلامت دانشجویان و از طرفی تقویت موج جدید همه گیری ویروس را به دنبال خواهد داشت.

3-عدم وجود خوابگاه های مناسب که در آن ها تراکم به حد غیرمجاز می رسد و یا مراجعه به منزل اقوام و... زمینه دیگری برای افزایش شیوع این بیماری و ضربه به نظام سلامت، دانشجویان و البته همه مردم خواهد بود.

4-تجمع دانشجویان جهت شرکت در آزمون، حین، قبل و بعد از آن مخصوصا در شهر های پرجمعیت مانند اهواز، خرم آباد، تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و... عاملی مهم در تشکیل کانون های کرونا خواهد بود. همین مسئله بعد از بازگشت دانشجویان شهر های اطراف به محل زندگیشان و اوج گیری موج بعدی منجر خواهد شد.

5-برخی آزمون ها مانند کنکور و آزمون دستیاری به دلیل نبود روش جایگزین مناسب برای پذیرش دانشجو و همچنین ایجاد وقفه در تحصیل آنها، آزمون های ضروری به شمار می فرایند و لغو یا تعویق آن ها ممکن است به آسانی مقدور نباشد. این در حالی است که آزمونی مانند علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی، پره انترنی و جامع داروسازی از این چنین ضرورتی برخوردار نیستند و با توجه به تجارب کسب شده در چند ترم قبل، لغو آن باعث ایجاد وقفه در تحصیل دانشجویان نمی گردد و همچنین خللی در فرایند آموزشی و تربیتی دانشجو ایجاد نمی کند.

لذا با توجه به امکان استفاده از روش های جایگزین مانند در نظر دریافت معدل دانشجو در شرایط کنونی و با شدت دریافت سیر صعودی بیماری کرونا و افزایش تعداد مبتلایان و همچنین افزایش قدرت سرایت و کشندگی ویروس جهش یافته لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری مانند علوم پایه و پره انترنی به جهت حفاظت از جان دانشجویان و خصوصا خانواده آن ها ضرورت می یابد.

6-مسئله دیگر حضور کارآموزان پزشکی در آزمون پیش کارورزی 99 است. پاندمی کرونا کارآموزی حضوری دانشجویان در بیمارستان ها را به شدت تحت تاثیر قرار داد و باعث شد دوره کارآموزی دانشجویان پزشکی ورودی 94 پیش از آزمون پیش کارورزی به اتمام نرسد و با توجه به اینکه طبق ماده 16 آئین نامه آموزش پزشکی، امتحان پیش کارورزی باید در انتها دوره کارآموزی برگزار گردد و نه در میانه آن، متاسفانه امسال این مهم محقق نمی گردد.

لذا داوطلبان از دوره مطالعاتی یکسان و کافی محروم شده اند و این مسئله خلاف عدالت آموزشی است. در نهایت در این اغلب پذیرفته شده و به عنوان کارورز در بیمارستان ها حضور خواهند داشت، اما می توان با معیارهایی، چون اعمال سوابق تحصیلی از تجمع این عزیزان در این شرایط سخت جلوگیری کرد.

7-با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان از شهر های مجاور همچون اهواز، بندرعباس، شیراز و... که اخیرا موارد مثبت کرونای انگلیسی در آن دیده شده و با توجه به سخنان اخیر وزیر محترم بهداشت برای جلوگیری از رفت و آمد بین شهر های پرخطر و رعایت صد در صدی پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از مرگ و میر، لذا از جنابعالی، رؤسا و معاونین آموزشی محترم منطقه 5 کشوری خواهشمندیم، با دقت نظر و توجه ویژه به این شرایط، نسبت به رایزنی با وزارت بهداشت در خصوص لغو یا تعویق این آزمون ها اقدام فرمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 190

به "شورا های صنفی علوم پزشکی بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورا های صنفی علوم پزشکی بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید