باید آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم، صرف امضای برطرف تحریم ها کافی نیست

به گزارش سرمایه گذاری ایکیوسی، معاون وزیر امور خارجه گفت: مقصود ما از راستی آزمایی این است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم. این که آمریکا صرفا برطرف تحریم ها را امضا کند، کافی نیست و باید آثار برداشته شدن تحریم ها را روی زمین ببینیم.

باید آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم، صرف امضای برطرف تحریم ها کافی نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از نشست کمیسیون مشترک در وین، آدینه شب در گفت وگو با پرس تی وی درباره نتایج مذاکرات سه روزه وین گفت: نتیجه ای که تا به امروز به آن رسیده ایم، این است که در جهت درستی هستیم. کوشش های هر دو گروه کاری تحریم ها و اقدامات ایران خوب بود. همچنان احتیاج است بحث ها ادامه یابد. به ویژه دور موضوع برطرف تحریم ها که موضوع پیچیده ای است. امروز گزارش های ها دو گروه کاری را شنیدیم. تصمیم گرفتیم فرصتی داده گردد که اعضا به پایتخت های خود بفرایند و مشورت های لازم را انجام بدهند و چهارشنبه هفته آینده (25 فروردین ماه) برای از سر گیری گفت وگوها بازگردند.

مذاکره نماینده ارشد ایران همچنین در خصوص تحریم های آمریکا و نحوه لغو آنها گفت: در موضوع برداشته شدن تحریم ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد. آمریکایی ها میز برجام را ترک نموده اند و لذا باید ابتدا آنها بازگردند. آنها باید تحریم ها را بردارند و دوباره عضوی از برجام شوند و سپس ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. این موضوعی است که تقریبا همه با آن موافق هستند.

وی اضافه نمود: ما باید ببینیم این فرایند چگونه اتفاق خواهد افتاد. قبل از آن دو طرف درباره این موضوع در حال بحث هستند که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. پس از اینکه معین شد که دقیقا ایران و آمریکا چه کاری باید انجام دهند، آنگاه باید روی موضوع ترتیب اقدامات و راستی آزمایی کار کنیم.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به پرسشی در خصوص چگونگی برطرف تحریم ها و اینکه آیا تحریم ها به صورت غیرقابل بازگشت لغو خواهد شد یا اینکه صرفا برداشته می گردد و امکان بازگشت آنها وجود خواهد داشت؟ اضافه نمود: ما باید دقیقا به مدل برجام بازگردیم. تحریم هایی وجود دارند که باید سرانجام یابند و رئیس جمهوری آمریکا صلاحیت و قدرت سرانجام دادن به آنها را با فرمان اجرایی دارد. تحریم های دیگری هستند که ناشی از قانونگذاری کنگره است. در خصوص این تحریم ها رئیس جمهوری آمریکا فقط می تواند آنها را تعلیق (wave) کند.

وی اعلام کرد: موضع ما این است که همه تحریم ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آنها که در دوره ترامپ با برچسب های دیگری تحمیل شده اند و چه تحریم هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته گردد و آمریکایی ها خودشان بهتر می دانند باید چه نمایند.

عراقچی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی ها آمادگی دارند تحریم هایی را که با برچسب های غیر هسته ای در دوره ترامپ تحمیل شده است را لغو نمایند؟ گفت: در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم ها (باید برداشته گردد) و اقدامات دو طرف دقیقا باید چه چیزی باشد. اما در آن جهت در حال حرکت هستیم و درخواست ما کاملا روشن است و ما روی آن اصرار داریم. باید ببینیم در دور بعد گفت وگو ها چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی در ادامه در باره نحوه راستی آزمایی و زمان مورد احتیاج برای آن نیز اضافه نمود: مقصود ما از راستی آزمایی این است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم. کافی نیست که آمریکا صرفا برطرف تحریم ها را امضا کند. آنچه برای ما مهم است این است که آثار برداشته شدن تحریم ها را روی زمین ببینیم. ما اصرار داریم تحریم هایی را که برداشته شده است راستی آزمایی کنیم. این احتیاجمند روش های خاص خود است که (با اعضای برجام) در حال بحث کردن روی آن هستیم. نمی دانیم این موضوع چقدر طول خواهد کشید. اما آمادگی داریم در خصوص یک فرایند سریع و راحت راستی آزمایی با دیگر اعضای برجام گفت وگو کنیم.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیچیدگی هایی که گفتید آیا این واقع بینانه است که فرایند راستی آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام گردد؟، گفت: برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است.

وی ادامه داد: اگر این توافق منقضی گردد شرایط پروتکل الحاقی خود تبدیل به یک موضوع جدی می گردد و چون آژانس ثبات و استمرار دانش (و نظارت) خود را از دست خواهد داد، ما در موقعیت متفاوتی قرار خواهیم گرفت. فکر می کنم این درک همه اعضای برجام است که باید قبل از قرار دریافت در آن شرایط سخت به نتیجه برسیم.

عباس عراقچی اضافه نمود: البته انتخابات در ایران به این سختی اضافه خواهد نمود، اما مهم تر از آن این است که ما باید زودتر به نتیجه برسیم تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نگردد. فکر می کنم این امکان وجود دارد در این بازه زمانی به نتیجه برسیم، البته شرط آن این است که سایر اطراف هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.

معاون وزیر امور خارجه در سرانجام گفت که من به عنوان دیپلمات خوشبین هستم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: s-iqc.ir شناسه مطلب: 276

به "باید آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم، صرف امضای برطرف تحریم ها کافی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید آثار برداشته شدن تحریم ها را ببینیم، صرف امضای برطرف تحریم ها کافی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید